Լևոն Զուրաբյանի բոլոր առաջարկությունները ԸՕ-ի վերաբերյալ քննարկման առարկա կդառնան. Հովհաննես Սահակյան
Կառավարության կողմից մարտի 3-ին հաստատված և Ազգային ժողով ուղարկված Ընտրական նոր օրենսգրքի շուրջ բուռն քննարկումներ են սպասվում: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը:
Նրա ղեկավարած հանձնաժողովն արդեն իսկ սահմանել է ԸՕ նախագծի քննարկումների ընթացակարգ:
«Մինչև առաջին ընթերցումը մենք նախատեսում ենք անցկացնել ակտիվ քննարկումներ՝ մեծ դերակատարում և մասնակցություն ապահովելով քաղաքացիական հասարակությանը: Հավանաբար, մարտի 22-ին նախատեսում ենք կազմակերպել խորհրդարանական լայն լսումներ, բայց մինչ այդ, մարտի 18-ին, խորհրդարանական քաղաքական ուժերի ու գրավոր առաջարկությամբ հանդես եկած կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ»,-տեղեկացրեց Սահակյանը:
Պատգամավորի ներկայացմամբ, աշխատանքային քննարկումներ կլինեն նաև արմատական լայն առաջարկություններով հանդես եկած կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ:
«Բոլոր կազմակերպությունների, շահագրգիռ անձանց ձայնը կարծում եմ, լսելի կդառնա ու նրանց տեսակետն անպայման քննարկման առարկա կդառնա: Այս բոլոր միջոցառումներն անց ենք կացնելու բաց, հրապարակային, թափանցիկ: Չկա որևէ մի դրույթ, որը քննարկման առարկա չէ ու փոփոխման ենթակա չէ», -հավելեց Սահակյանը՝ ընդգծելով, որ մինչև քննարկումներ չլինեն նախագիծը չի ներկայացվի ԱԺ լիագումար նիստի օրակարգ:
Անդրադառնալով ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի մտահոգություններին, թե իրենց առաջարկներն այդպես էլ չեն ընդունվել Ընտրական նոր օրենսգրքում, Սահակյանը արձագանքեց. «Պետք է հույս տամ իմ գործընկերոջը, որ իր առաջարկությունները ներկայացնելու իսկական ժամանակը, պատեհ առիթը ստեղծվել է: Ես ամեն ինչ անելու եմ, որ Լևոն Զուրաբյանի բոլոր առաջարկությունները քննարկման առարկա դառնան: Հետևաբար, հորդորում եմ նրան իր առաջարկություններով անպայման մասնակցել քննարկումներին»:
Հարցին, երաշխավորում է, որ միայն քննարկման առարկա՞ կդառնան, թե նաև կընդունվեն Զուրաբյանի առաջարկությունները, Սահակյանը պատասխանեց. «Ընդունելը քննարկումներից է կախված. եթե Զուրաբյանի առաջարկները կլինեն համոզիչ, կլինեն կառուցողական ու միտված կլինեն էլ ավելի լավ Ընտրական օրենսգիրք ունենալուն, բնականաբար, մենք կընդունենք: Մենք բարդույթներ այդ առումով չունենք»:

Право 17:26 04/03/2016 Армения
О. Саакян обещал сделать все для обсуждения предложений оппозиционера Левона Зурабяна по проекту нового Избирательного кодекса Армении
Ожидаются бурные обсуждения вокруг одобренного накануне, 3 марта, правительством Армении и направленного в Национальное Собрание РА проекта нового Избирательного кодекса республики. Такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am выразил председатель Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян.
Возглавляемая им комиссия уже определила процедуру обсуждений проекта нового Избирательного кодекса РА.
«До рассмотрения проекта в первом чтении мы планируем провести активные обсуждения, обеспечив участие гражданского общества. Так, 22 марта планируем провести широкие парламентские слушания, но до этого, 18 марта, пройдут обсуждения с участием представителей парламентских политических сил и представивших письменные предложения организаций», – сообщил он.
По словам Ованнеса Саакяна, рабочие обсуждения пройдут также как с выступившими с широким спектром предложений организациями, так и с международными организациями.
«Считаю, мнение всех организаций, заинтересованных лиц будет услышано, их точка зрения обязательно станет предметом для обсуждения. Все названные мероприятия пройдут открыто, публично, прозрачно. Нет ни одного положения, которое не подлежит обсуждению и изменению», – отметил Саакян, добавив, что проект будет включен в повестку дня пленарного заседания НС РА только после обсуждений.
Комментируя заявление руководителя оппозиционной парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левона Зурабяна о том, что их предложения не нашли отражения в проекте нового Избирательного кодекса РА, О.Саакян сказал: «Хочу обнадежить своего коллегу, наступил удобный момент для того, чтобы он мог представить свои предложения. Я сделаю все, чтобы все предложения Л.Зурабяна стали предметом для обсуждения. Соответственно, призываю его принять участие в обсуждениях и представить свои предложения».
В ответ на вопрос относительно возможности принятия предложений Зурабяна, Саакян заявил, что это зависит от результатов обсуждений: «Если его предложения будут убедительными, конструктивными и нацеленными на совершенствование проекта Избирательного кодекса, естественно, они будут приняты. У нас в этом плане нет комплексов ».
Напомним, правительство Армении в ходе состоявшегося 3 марта заседания утвердило проект нового Избирательного кодекса РА. Министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян, представляя проект, заявил, что окончательный вариант сформируется посредством активных политических обсуждений и будет принят 1 июня.