Հասարակություն 15:50 05/03/2016
1988-ի երկրաշարժից հետո 13  ընտանիքների համար, որ անօթևան են 1988-ի երկրաշարժից հետո, կա փաստացի 8 բնակարան և 4 խոստացված տուն: Այդ մասին տեղեկանում ենք «SOS Գյումրի» ծրագրի ֆեյսբուքյան էջից:
«SOS Գյումրի» ծրագիրը մեկնարկեց, երբ լուսանկարիչ Հայկ Բարսեղյանը լուսանկարներով ներկայացրեց անօթևան մնացած գյումրեցիների ողբերգական կենցաղը, ապրելու անմարդկային պայմանները:
Օրեր առաջ մեկնարկած արշավին միացան հասարակ մարդիկ, գործարարներ ու տարբեր օգնություններ առաջարկեցին ընտանիքներին: Մասնավորապես, «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամը երկու ընտանիքի նվիրաբերելու է բնակարան, երեկ հայտարարվեց, որ «ԳազպրոմԱրմենիա» ընկերության տնօրեն Վարդան Հարությունյանը 3 սենյականոց բնակարան կնվիրի:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ծրագրի ակտիվիստների այս պահին հավաքվել է շուրջ 28 հազար ԱՄՆ դոլար:
Գյումրեցիներին օգնելու գործին միացել են նաև հայտնի երգիչ Սերժ Թանկյանը, ինչպես նաև իսպանական «Ռեալ» թիմը:
Նույն էջից տեղեկանում ենք, որ ծրագրի ակտիվիստները կապ են հաստատել Մադրիդի «Ռեալ»-ի հետ ու ունեն նախնական համաձայնություն, որ թիմի առաջատարները, ուղարկելու են մարզաշապիկն իրենց ստորագրություններով և գրությամբ` ի աջակցություն Գյումրու անօթևանների:
«Մարզաշապիկը որպես լոտ վաճառքի է հանվելու մարտի 19-ին կայանալիք բարեգործական աճուրդում», -տեղեկացնում են ծրագրի ակտիվիստների:
Բացի այդ, աճուրդի համար կան «Բարսելոնա»-ի դրոշը՝ Լիոնել Մեսսիի, Չավիի, Ինյեստայի, Տիերի Անրիի ու թիմի 10 աստղերի ստորագրությամբ։
Այսօր «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է լուսանկարներ ու տեղեկացնում է, որ դրամահավաքին մասնակցություն են ցուցաբերել նաև դպրոցականներՙ ով ինչպես կարողացել է:
«Անօթևան ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու համար մարաթոնին օգնելու նպատակով հանգանակություն են անում, դպրոցականներն էլ, ով ինչպես կարողանում մասնակցում է։ …
Ոչ մի վերից հրաման։ Ազդվեցի։ Շնորհակալություն նախաձեռնողներին, մասնակիցներին ու լումա դնողներին», -գրել է Բարսեղյանը:

Economy 18:02 05/03/2016
8 apartments and 4 houses promised to be donated to 13 Gyumri families who lost their houses after the devastating earthquake in 1988, “SOS Gyumri” Facebook page informs in a post.
The campaign was launched after photojournalist Hayk Barseghyan made photographs of about 13 poorest and homeless families in Gyumri, displaying their inhuman living conditions.
The campaign launched days ago has so far drawn the attention of ordinary people, businessman who promised to provide assistance. Charitable Foundation "Gagik Tsarukyan" announced a decision to donate two apartments to the families in need, while Executive Director at “Gazprom Armenia” Vardan Harutyunyan donated a three-room apartment.
The initiators are looking to raise £120,000 to buy 13 houses for those families and 28 00 USD have been collected so far.
As reported earlier, world-renowned singer Charles Aznavour and Rock star Serj Tankian joined the fundraiser. According to the source, “Real Madrid” football club has expressed a willingness to make a contribution as well. The organizers of the fundraiser have contacted the football club reaching an initial agreement to receive signed shirts and personal messages by the club leading players.
“The charity auction for the shirt sales is expected on March 19,” organizers inform in a Facebook post.
Furthermore, Barcelona football club emblem and signed shirts of the club’s ten stars – Messy, Iniesta, Xavi, Thierry Henry among them -are to be put on sale at the auction.
Chairman of the Board of “Asparez” Club Levon Barseghyan posted photo-shoots on his Facebook and informed that schoolchildren in Gyumri joined the fundraiser to help the homeless.