Թուրքական ոստիկանությունը գրոհով վերցրել է ընդդիմադիր թերթի գրասենյակը
Թուրքական ոստիկանությունը մարտի 4-ի երեկոյան գրոհով  վերցրել է ընդդիմադիր «Zaman» պարբերականի գրասենյակը: Այս մասին հաղորդում է «Deutsche Welle»-ն:
Ոստիկանական ուժերը ջրցան մեքենաներ ու արցունքաբեր գազ են կիրառել մի քանի հարյուր ցուցարարների դեմ, ովքեր հավաքվել էին խմբագրության շենքի մոտ այն բանից հետո, երբ թուրքական դատարանը որոշում ընդունեց արտաքին վերահսկողություն սահմանել թերթի նկատմամբ:
650 հազար տպաքանակ ունեցող «Zaman» պարբերականը  համարվում է Թուրքիայի ամենակարդացվող օրաթերթը: Ըստ շրջանառվող կարծիքի՝ այն սերտ կապեր ունի ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթհուլահ Գյուլենի հետ, ով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի երդվյալ թշնամին է համարվում:
Թուրքիայում ընդդիմադիր թերթը իշխանական հսկողության տակ վերցնելը հարուցել է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի և իրավապաշտպան կազմակերպությունների վրդովմունքը:
«Էրդողանի կառավարությունը սպանում է մարդու իրավունքները Թուքիայում՝ իր կողմից հասցվող հարվածներով ու ծայրահեղ մտածողությունը հսկողության տակ առնելու փորձերով»,-հայտարարել է «Amnesty International» իրավապաշտպան կազմակերպության Թուրքիայի գծով մասնագետ Էնդրյու Գարդներոնը:
ԱՄՆ-ի պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Կիբրին էլ հայտարարել է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը պարտավոր է ապահովել երկրում ազատ խոսքի իրավունքը:
«Ժողովրդավարական հասարակություններում ընդդիմադիր մտածողության բերանը չեն փակում, այլ ամեն կերպ խրախուսում են»,-մասնավորապես նշել է Կիբրին:

Право 09:24 05/03/2016 Регион
Турецкая полиция применила слезоточивый газ и водометы против сотен людей, собравшихся у редакции популярной турецкой газеты Zaman в Стамбуле. Информацию передает BBC.
В пятницу в газете без объяснения причин была назначена внешняя администрация, спустя несколько часов полиция начала обыски в редакции.
По словам представителей издания, назначенные государством управляющие угрожают конфисковать имущество газеты.
Отмечается также, что издание связано с движением «Хизмет», духовным лидером которого является проживающий в США проповедник и оппозиционер Фетхуллах Гюлен.
Священнослужитель ранее считался сторонником президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, но затем их отношения испортились. Сейчас Эрдоган называет Гюлена предателем.
Решение о введении внешней администрации в газете уже осудил Госдепартамент США.
Газета Zaman появилась в 1986 году. Помимо Турции она распространяется еще в нескольких крупных странах, включая США и Германию. Издание входит в число самых влиятельных в Турции.