Քաղաքական 18:15 05/03/2016
Վազգեն Սարգսյանը իր կյանքի մեծ մասը նվիրել է Հայաստանի Հանրապետությանը, մեր ժողովրդին։ Նրա ծառայության, աշխատանքի, չարչարանքի արդյունքն է Երկրապահը, Հայկական բանակը, ովքեր այսօր հաստատուն կերպով քայլեր են կատարում դեպի առաջՙ ապահովելով մեր երկրի անվտանգությունը,- այսօր «Եռաբլուր» պանթեոնում Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան առթիվ կատարած այցելության ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նրա խոսքով, Սարգսյանի կերպարը պետք է օրինակ ծառայի բոլորին, իսկ նրա պատգամները՝ չմոռացվեն:
Վազգեն Սարգսյանը այսօր կդառնար 57 տարեկան:
Հիշեցնենք՝ 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին ժամը 17:00-ի սահմաններում Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում՝ կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին դահլիճ ներխուժած զինված 5 ոճրագործների գնդակից սպանվել էին ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, ԱԺ փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանը և Ռուբեն Միրոյանը, օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Միքայել Քոթանյանը:

Политика 18:45 05/03/2016 Армения
Вазген Саргсян большую часть жизни посвятил Республике Армения, армянскому народу. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами министр обороны РА Сейран Оганян после церемонии возложения венков к могиле В. Саргсяна в военном пантеоне «Ераблур».
Отметим, 5 марта – день рождения, государственного и политического деятеля РА, Национального героя Армении, Героя Арцаха, Спарапета: Вазгену Саргсяну сегодня исполнилось бы 57 лет. Он погиб в ходе теракта в армянском парламенте 27 октября 1999г.
«Именно результатом его службы, деятельности, мучений стали Армянская армия, “Еркрапа” (Союз добровольцев «Еркапа». – Примеч. ред.), которые сегодня уверенно движутся вперед, обеспечивая безопасность нашей страны», – сказал глава Минобороны РА.
Он подчеркнул, что образ Вазгена Саргсяна должен служить примером для всех, а его заветы не должны забываться.