Հասարակություն 13:00 08/03/2016 Տարածաշրջան
Թուրքական խոշորագույն ընդդիմադիր «Zaman» օրաթերթի նկատմամբ պետական վերահսկողություն սահմանելուց հետո նմանատիպ ճակատագրի է արժանացել նաև «Zaman»-ի հետ կապված թուրքական «Cihan» գործակալությունը: Այս մասին հաղորդում է գերմանական «Deutsche Welle»-ն:
«Zaman» և «Cihan» պարբերականները մտնում են «Feza Gazetecilik» մեդիակոնցեռնի կազմի մեջ, որն իր հերթին առնչվում է ԱՄՆ-ում ապրող իսլամական քարոզիչ Ֆետհուլլահ Գյուլենի հետ: Նախկինում Գյուլենը եղել է Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի դաշնակիցը, սակայն  այժմ նրանք հակառակորդներ են:
«Feza Gazetecilik»-ը մեղադրվեց  Գյուլենի կողմից ղեկավարվող, Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող «Hizmet» շարժմանը աջակցելու մեջ: Գյուլենը մեղադրվում է Թուրքիայում ընդհատակյա կառույցներ հիմնելու մեջ, որոնց նպատակը, իբրև, Էրդողանին իշխանությունից հեռացնելն է:
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ի երեկոյան թուրքական ոստիկանությունը գրոհով վերցրեց «Zaman» թերթի խմբագրության շենքը՝ այդ ընթացքում արցունքաբեր գազ և ջրցան մեքենաներ կիրառելով  խմբագրության դիմաց հավաքված մի քանի հարյուր ցուցարարների նկատմամբ, որոնք փորձում էին բողոքարկել օրաթերթի նկատմամբ պետական վերահսկողություն սահմանելու մասին որոշումը:

Политика 17:36 08/03/2016 Регион
После введения внешнего госуправления в крупнейшей турецкой оппозиционной газете Zaman аналогичная участь постигла и связанное с этим изданием информационное агентство Cihan. Об этом сообщает Deutsche Welle
Согласно информации,  представители агентства Cihan заявили в понедельник, что стамбульский суд назначил того же управляющего, что и в случае с Zaman. Издание указывает, что данную информацию подтвердило государственное информагентство Anadolu.
Deutsche Welle указывает, Zaman и Cihan входят в медиаконцерн Feza Gazetecilik, который, в свою очередь, близок к проживающему в США исламскому проповеднику Фетхуллаху Гюлену. Ранее Гюлен считался союзником нынешнего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, однако затем они рассорились.
Отмечается, что Feza Gazetecilik обвинили в поддержке движения Hizmet, возглавляемого Гюленом и признанного в Турции террористическим. Гюлена обвиняют в создании «параллельной структуры» в стране, целью чего якобы является свержение Эрдогана.
Издание напоминает, вечером в 4 марта турецкая полиция взяла штурмом офис газеты Zaman. Полицейские применили водометы и слезоточивый газ против нескольких сотен демонстрантов, собравшихся перед редакцией после того, как стамбульский суд принял решение ввести в газете внешнее управление. То, что правительство Турции взяло оппозиционное издание под свой контроль, вызвало критическую реакцию со стороны правозащитников.