ՀՀ-ում բնակվող քուրդ կանայք՝ ընդդեմ Միջին և Մերձավոր Արևելքում քուրդ կանանց նկատմամբ իրականացվող բռնությունների
«Ո՛չ կանանց ցեղասպանությանը», «Մինչև կինը չլինի ազատ, ժողովուրդն ազատ չի լինի», «Կին, կյանք, ազատություն»: Նմանատիպ բովանդակության ունեցող պաստառներով այսօր Հայաստանի քրդական համայնքի կին ներկայացուցիչները Շահումյանի անվան հրապարակում բողոքի ակցիա էին կազմակերպել՝ ի պաշտպանություն Միջին և Մերձավոր Արևելքում քուրդ կանանց նկատմամբ իրականացվող բռնությունների:
«Եվ քուրդ կանանց, և՛ ընդհանրապես քուրդ ժողովրդի նկատմամբ այսօր ոճրագործություն է իրականացվում: Մենք դատապարտում ենք այդ ոճրագործությունները: Այսօր քուրդ ժողովրդի նկատմամբ կատարվում է մի ցեղասպանություն, որը 100 տարի առաջ կատարվում էր հայ ժողովրդի նկատմամբ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը:
Նրա խոսքով, 6-7 ամիս է Թուրքիայում քուրդ ժողովրդին կոտորում են, կանանց բռնաբարում, մերկացնում, նետում փողոց, որպեսզի մյուսներն ահ ու սարսափի մեջ պահեն, մյուսները վախենան ու չմասնակցեն ցույցերի:
Ակցիայի մասնակից «Քուրդիստան» կոմիտեի նախագահ Ժենյա Ամիրյանն ասաց, որ արդեն մի քանի տարի է Հայաստանի քրդուհիները մարտի 8-ին ակցիա են իրականացնում՝ դատապարտելով քրդերի նկատմամբ Թուրքիայի նախագահի կողմից վարվող քաղաքականությունը:

Kurdish Women protest against violence in the Middle East
“No to Women’s Genocide”, “A nation is not free until women are free”, “Women, Life, Freedom” were the signs at the demonstration of the Kurdish Community women in Shahumyan square of Yerevan, as they held a protest over the violence against the Kurdish women in the Near and Middle East.
“The crime against the Kurdish women and the Kurds in general is in full process. We condemn that crime. Today we witness Genocide against the Kurdish population, the one that happened to the Armenians over 100 years ago, ” Head of Armenia’s Kurdish Community Knyaz Hasanov told the reporters.
Hasanov stated that the Kurdish people have been butchered for about 6-7 months in Turkey, women been raped and thrown out to streets in a sign of frightening others not to participate at demonstrations.
Another participant of the protest, the head of the “Kurdistan” Committee Zhenya Amiryan said it has been several years since the Kurdish women mark March 8 in protests to condemn the Turkish President’s policy on the Kurds.