Քաղաքական 10:00 09/03/2016 Աշխարհում
Ահա մի նորություն, որ դժվար թե ամեն օր տեսնեք լրահոսում. նախկին կոնգրեսականը դադարեցնում է իր աշխատանքը օտարերկրյա հաճախորդի համար… մեկ տարվա վարձատրությունը չստանալու պատճառով:
Հենց սա տեղի ունեցավ կոնգրեսական Դեն Բըրթընի (հանրապետական, Ինդիանա նահանգ) հետ, որն անցյալ շաբաթ դադարեցրեց իր աշխատանքը որպես Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքի` Միացյալ Նահանգներում հզոր ադրբեջանական քարոզչական խմբի նախագահ՝ վարձատրության համար մի ամբողջ տարի սպասելուց հետո:
Ի՞նչ էին մտածում նրա ադրբեջանցի տերերը: Ինչպե՞ս կարող էին խաբել իրենց գործակալներից մեկին Վաշինգտոնում: Սա լավ միջոց է ձեր լոբբիստին ձեր դեմ հանելու...
Լոբբիստները նպաստում են հաճախորդի շահերին ոչ թե նրա համար, որ հավատում են նրա նպատակներին, այլ գումար շահելու համար: Միակ պատճառը, որ կոնգրեսական Բըրթընը սատարում էր աշխարհի ամենաճնշող և ամենակոռումպացված կառավարություններից մեկին, անձնական ֆինանսական շահն էր: Երբ վարձատրությունը դադարեց, նա այլևս պատճառ չուներ աջակցելու նախագահ Ալիևի բռնապետական ռեժիմին:
Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքը հիմնադրվել է մեծահարուստ, 34-ամյա միլիարդատեր փլեյբոյ Անար Մամեդովի կողմից: Հետաքրքիր է, որ ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը, զգալի վճարի դիմաց թույլ է տվել իր անունով կոչել Մամեդովի ընկերության կառուցած մի շքեղ հյուրանոց Բաքվում:
Թղթակից Կառլ Շրեկը և «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը ձեռք են բերել  կոնգրեսական Բըրթընի 2016 թ. մարտի 1-ի էլեկտրոնային նամակի պատճենը, որը նա ուղարկել է Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքի համար լոբբիստական գործունեություն ծավալող վաշինգտոնյան ընկերության ղեկավար Ջեյմս Ֆաբիանիին: «Քանի որ արդեն մեկ տարի է՝ ո՛չ Դուք, ո՛չ Անարը կապ չեք հաստատել ինձ հետ, և ես չեմ վարձատրվել մեկ տարվա համար, ուստի խնդրում եմ այս էլեկտրոնային նամակն ընդունել որպես հրաժարականի դիմում Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքի նախագահի պաշտոնից»:
Ահա լրացուցիչ մանրամասներ «Ազատություն» ռադիոկայանի բացահայտած աղմկահարույց գործից.
«Բըրթընի հրաժարականը հետևեց Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքի ճակատագրի շուրջ ամիսներ տևած շահարկումներին, որը Միացյալ Նահանգներում ադրբեջական լոբբիստական արշավի հենասյունն է՝ Արևմուտքի համար Ադրբեջանը որպես կայուն էներգետիկ ու անվտանգ գործընկեր ներկայացնելու գործում: Լոբբինգը ընդգրկում է թե մասնավոր, թե պետական գումարներ»:
«Բաքվի քննադատները մեղադրում են նախագահ Իլհամ Ալիևի կառավարությանը և նրա վստահված անձանց՝ մարդու իրավունքների ամենակոպիտ խախտումները «խավիարային դիվանագիտությամբ» հարթելու մեջ՝ օգտագործելով նվերներ, արձակուրդներ և այլ թանկարժեք խթաններ՝ բարեկամներ ձեռք բերելու և արտասահմանյան պաշտոնյաների բարեհաճությունը շահելու համար»:
«Վերջերս Ալիևը վերացրեց Մամեդովի հոր ղեկավարած տրանսպորտի նախարարության լայն լիազորությունները, ինչը նշանակում է, որ ընտանիքի ազդեցությունը կառավարությունում թուլանում է»:
«2015 թ. օգոստոսից ադրբեջական որոշ լրատվամիջոցներ, հղում անելով անհայտ աղբյուրներին, հայտնել էին, որ Մամեդովը պատրաստվում է փակել Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքը ֆինանսական դժվարությունների պատճառով ՝ էներգակիրների գների կտրուկ անկման հետևանքով Ադրբեջանի ընդհանուր տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին»:
«Ըստ Opensecrets.org կայքի՝ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքը ընդհանուր առմամբ ծախսել է 12,3 մլն դոլար ամերիկյան լոբբիստական ջանքերի վրա՝ կազմակերպելով հյուրասիրություններ Վաշինգտոնի վերնախավի համար և առաջ մղելով Բաքվի շահերը Կոնգրեսի բարձրաստիճան անդամների հետ հանդիպումներում»:
«Կազմակերպությունը, որը պաշտոնապես չի համարվում ադրբեջանական պետությանն առընթեր կառույց, սակայն սերտորեն կապված է Ալիևի կառավարության հետ, շարունակել է այս ծախսերը՝ ամերիկյան լոբբիստական ծառայությունների համար 2015 թվականին վճարելով 1.46 մլն դոլար, որի մեծ մասը գնացել է Fabiani & Co ընկերությանը՝ ըստ լոբբինգի հասարակական բացահայտումների»:
«Խումբը 430 000 դոլար է ծախսել 2012 թ. իր ճաշկերույթի համար, որին մասնակցել են Ներկայացուցիչների պալատի այն ժամանակվա խոսնակ Ջոն Բեյնըրը և Կոնգրեսի 15 այլ անդամներ, ներառյալ Բըրթընը՝ ըստ «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին» ամերիկյան օրենքի (FARA) 2013թ. լրացման»:
«Բըրթընը նշանակվեց Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքի նախագահ 2013 թ. փետրվարին՝ Կոնգրեսում իր 30-ամյա գործունեությունը դադարեցնելուց մեկ ամիս անց։ Այս շաբաթ նա ասել է «Ազատություն» ռադիոկայանին, որ Ֆաբիանին է իրեն ներկայացրել Մամեդովին՝ շինարարական ընկերությունների, հյուրանոցների և ապահովագրական ընկերությունների միավորման՝ «Գարանտ» հոլդինգի նախագահին:
«Նախկինում «Ազատություն» ռադիոկայանի իրականացրած հետաքննությունները բացահայտել էին, որ Անար Մամեդովի բիզնես շահերը կապված են նրա հոր՝ Զիյա Մամեդովի ղեկավարած տրանսպորտի նախարարության հետ»:
«Բըրթընը ասաց, որ Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքում եղած ժամանակ ինքը չի զբաղվել լոբբինգով, սակայն ժամանակ առ ժամանակ հրավիրել է Կոնգրեսի անդամներին խմբի ներկայացրած «հավաքույթների»: Նա նաև կարծիք արտահայտող հոդվածներ է հրապարակել ի պաշտպանություն Ադրբեջանի կառավարության»:
Անցյալ տարվա մայիսին ես հանդիպեցի կոնգրեսական Բըրթընին Նյու Յորքի մի հյուրանոցի մուտքում և բողոքեցի Ադրբեջանի օգտին նրա շարունակական ջանքերի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևերի դեմ քվեարկելու համար Կոնգրեսում իր պաշտոնավարության ընթացքում: Նա տվեց իր այցեքարտը և խնդրեց կապ հաստատել իր հետ... Ես դա չարեցի և հիմա էլ մտադրություն չունեմ, երբ նա այլևս չի աշխատում որպես Ադրբեջանի գործակալ:

Politics 11:21 09/03/2016
Here is news that you don’t hear every day: a former Congressman stops working for a foreign client after not receiving his pay for a year!
This is exactly what happened to Cong. Dan Burton (Republican-Indiana) who quit last week as chairman of Azerbaijan America Alliance, a powerful Azeri propaganda outfit in the United States, after waiting a whole year to get paid.
What were his Azeri masters thinking? How could they cheat one of their agents in Washington? This is a good way to get your lobbyist turn against you!
Lobbyists promote a client’s interests, not because they support its cause, but to make money. Personal financial gain was the only reason why Cong. Burton was backing one of the world’s most repressive and corrupt governments. When the money stopped, there was no longer a reason for him to promote Pres. Aliyev’s dictatorial regime.
The Azerbaijan America Alliance was founded by tycoon Anar Mammadov, a 34-year-old billionaire playboy. Interestingly, Republican Presidential candidate Donald Trump had lent his name for a substantial fee to a luxurious hotel built by Mammadov’s company in Baku, Azerbaijan.
Reporter Carl Schreck and Radio Free Europe & Radio Liberty (RFE/RL) obtained a copy of the e-mail Cong. Burton sent on March 1, 2016 to James Fabiani whose Washington-based firm does lobbying work for the Azerbaijan America Alliance. “As I have not heard from you or Anar, and have not been paid for a year, please consider this e-mail as a letter of resignation as Chairman of the Azerbaijan America Alliance,” Cong. Burton wrote.
Here are further details from this scandalous affair disclosed by RFE/RL:
“Burton’s resignation follows months of speculation about the fate of the Azerbaijan America Alliance, a prominent pillar of a broader Azerbaijani lobbying campaign in the United States to portray Azerbaijan as a stable energy and security partner for the West. The lobby involves both private and state money.”
“Baku's detractors accuse President Ilham Aliyev's government and its proxies of trying to paper over an abysmal human rights record with ‘caviar diplomacy,’ using gifts, vacations, and other expensive incentives to gain friends and curry favor with foreign officials.”
“Aliyev recently removed broad powers from the Transport Ministry, overseen by Mammadov’s father, suggesting the family’s influence in the government is waning.”
“Several reports in the Azerbaijani media since August have cited unidentified sources as saying that Mammadov planned to shutter the Azerbaijan America Alliance due to financial difficulties amid the broader economic crisis Azerbaijan is grappling with due to plunging energy prices.”
“Over the past five years, the Azerbaijan America Alliance has poured a total of $12.3 million into U.S. lobbying efforts, according to the public-interest website Opensecrets.org, having wined and dined Washington's elite and pushed Baku’s interests in meetings with senior members of Congress.”
“The organization, which is not formally affiliated with the Azerbaijani state but has hewn closely to the Aliyev government’s line, has continued this spending, paying $1.46 million for U.S. lobbying services in 2015, most of which went to Fabiani & Company, according to public lobbying disclosures.”
“The group spent $430,000 for its 2012 dinner, which was attended by then-House of Representatives speaker John Boehner and 15 other members of Congress, including Burton, according to a 2013 filing under the U.S. Foreign Agents Registration Act (FARA).”
“Burton was named chairman of the Azerbaijan America Alliance in February 2013, a month after he left office after a 30-year career in Congress. He told RFE/RL this week that Fabiani introduced him to Mammadov, chairman of Garant Holding, a conglomerate with interests that include construction firms, hotels, and insurance companies.”
“Investigations by RFE/RL have previously revealed that Anar Mammadov’s business interests are tied to the ministry overseen by his father, Ziya Mammadov.”
“Burton said that he did not engage in lobbying during his time with the Azerbaijan America Alliance, but that he would occasionally invite members of Congress to ‘social functions’ staged by the group. He also published opinion articles supporting the Azerbaijani government.”
Last May, I ran into Cong. Burton in the lobby of a New York hotel. I complained to him about his ongoing efforts on behalf of Azerbaijan and his votes against resolutions on the Armenian Genocide during his tenure in Congress. He gave me his business card, asking me to contact him…. I did not, and have no plans to do so now that he is no longer working as a propagandist for Azerbaijan.