Տնտեսություն 12:14 10/03/2016 Հայաստան
Կառավարությունն այսօր հավանություն տվեց ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրության կնքման առաջարկությանը համաձայնություն տալու մասին երկու հարցի:
Մասնավորապես, առաջին նախագծով ձեռք բերված համաձայնությամբ՝ բնական գազի գինը Հայաստանի Հանրապետության համար 2016 թվականի հունվարի 1-ից սկսած մինչև 2016-ի մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար պահպանվում է նախորդ տարվա՝ 165 ԱՄՆ դոլար չափով: Ըստ հիմնավորման՝ այս  արձանագրության ստորագրումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության, տնտեսական կապերի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման, գործարար ակտիվության բարձրացման շարունակմանը:
Երկրորդ որոշմամբ՝ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրությամբ նախատեսվում է 2016թ. առաջին եռամսյակում առաջացող «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի լրացուցիչ ամբողջ եկամուտը թողնել ընկերությանը՝ ՀՀ դրամի ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժեզրկումից առաջացած վնասների փակման և «Գազպրոմ» բաց բաժնետիրական ընկերության կողմից «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի ակտիվներում ներդրումների հետ գնման ապահովման նպատակով:
«Կողմերը պարտավորվում են ոչ ուշ քան մինչև 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ը մշակել և հաստատել դրամական հոսքերի հաշվարկի մոդելները՝ «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության հիմնական գործունեությունից՝ գազամատակարարման համակարգում և ընկերության հիմնական գործունեությունից՝ էլեկտրամատակարարման համակարգում»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Հիշեցնենք, հունվարի 16-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպմանը գործարարները խնդրել են վարչապետին՝ դիմել Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնությանը` ներմուծվող գազի սակագնի նվազեցման և արտադրողների համար ազգային արժույթով գնագոյացման խնդրանքով: Վարչապետն ընդգծել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնության և այլ գործընկերների հետ տնտեսական հարաբերությունների առաջընթացն էապես կախված է տնտեսական մրցունակությունը չսահմանափակող էներգակիրների գներից և նշել, որ էներգակիրների հարցով ՀՀ իշխանությունները դիմել են Ռուսաստանի Դաշնության իշխանություններին, հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր գործընկերության ռազմավարական բնույթը, ակնկալվում է ստանալ հարցի դրական լուծում:

Экономика 14:01 10/03/2016 Армения
Правительство Армении одобрило предложение внести связанные с ценообразованием изменения в соглашение с Россией о поставках газа
В ходе сегодняшнего заседания правительство Армении одобрило решение дать согласие на предложение о подписании протокола касательно внесения изменений в заключенное 2 декабря 2013г. соглашение с Россией относительно ценообразования при поставках природного газа в республику.
В частности, согласно достигнутой по первому проекту договоренности, цена на импортируемый в Армению газ в период с 1 января по 31 марта 2016г. сохраняется на уровне прошлогоднего тарифа в 165 долларов. В обосновании к данному проекту отмечается, что подписание соответствующего протокола будет способствовать взаимовыгодному сотрудничеству РА и РФ, формированию благоприятных условий для развития экономических связей и повышению уровня предпринимательской активности.
Согласно второму решению, подписанием протокола о внесении изменений в Соглашение предусматривается оставить весь дополнительный доход за первые три месяца 2016г. компании «Газпром Армения» для компенсации потерь, обусловленных курсом доллар-драм, и обеспечения закупок для инвестиций со стороны ОАО «Газпром» в активах ЗАО «Газпром Армения».
В обосновании проекта отмечается, что стороны обязуются до 1 ноября с.г. разработать и утвердить модели расчетов денежных потоков от основной деятельности ЗАО «Газпром Армения» в системах газоснабжения и электроснабжения.
Напомним, 16 января с.г. премьер-министр Армении Овик Абраамян принял хозяйствующих субъектов, занимающихся производством и экспортом бытовых товаров и пищевой продукции. Встреча состоялась по просьбе предпринимателей. Отечественные производители  выразили обеспокоенность по поводу негативного влияния цен на энергоносители на конкурентоспособность армянской продукции и сохранение рабочих мест. Предприниматели попросили премьера, исходя из международной динамики цен на энергоносители, в рамках членства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) обратиться к стратегическому партнеру РА – России – с предложением о снижении тарифа на поставляемый газ и ценообразовании в национальной валюте. В связи с этим О. Абраамян подчеркнул: «По вопросу энергоносителей правительство РА обратилось к властям РФ и, принимая во внимание стратегический характер сотрудничества Армении с Россией, мы ожидаем получить положительное решение данной проблемы». Он также отметил, что все представленные во время встречи предложения будут обсуждены в правительстве и на их основании будут разработаны новые меры и пути содействия хозяйствующим субъектам.