Տնտեսություն 12:14 10/03/2016 Հայաստան
Կառավարությունն այսօր հավանություն տվեց ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրության կնքման առաջարկությանը համաձայնություն տալու մասին երկու հարցի:
Մասնավորապես, առաջին նախագծով ձեռք բերված համաձայնությամբ՝ բնական գազի գինը Հայաստանի Հանրապետության համար 2016 թվականի հունվարի 1-ից սկսած մինչև 2016-ի մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար պահպանվում է նախորդ տարվա՝ 165 ԱՄՆ դոլար չափով: Ըստ հիմնավորման՝ այս  արձանագրության ստորագրումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության, տնտեսական կապերի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման, գործարար ակտիվության բարձրացման շարունակմանը:
Երկրորդ որոշմամբ՝ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրությամբ նախատեսվում է 2016թ. առաջին եռամսյակում առաջացող «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի լրացուցիչ ամբողջ եկամուտը թողնել ընկերությանը՝ ՀՀ դրամի ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժեզրկումից առաջացած վնասների փակման և «Գազպրոմ» բաց բաժնետիրական ընկերության կողմից «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի ակտիվներում ներդրումների հետ գնման ապահովման նպատակով:
«Կողմերը պարտավորվում են ոչ ուշ քան մինչև 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ը մշակել և հաստատել դրամական հոսքերի հաշվարկի մոդելները՝ «Գազպրոմ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության հիմնական գործունեությունից՝ գազամատակարարման համակարգում և ընկերության հիմնական գործունեությունից՝ էլեկտրամատակարարման համակարգում»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Հիշեցնենք, հունվարի 16-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպմանը գործարարները խնդրել են վարչապետին՝ դիմել Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնությանը` ներմուծվող գազի սակագնի նվազեցման և արտադրողների համար ազգային արժույթով գնագոյացման խնդրանքով: Վարչապետն ընդգծել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնության և այլ գործընկերների հետ տնտեսական հարաբերությունների առաջընթացն էապես կախված է տնտեսական մրցունակությունը չսահմանափակող էներգակիրների գներից և նշել, որ էներգակիրների հարցով ՀՀ իշխանությունները դիմել են Ռուսաստանի Դաշնության իշխանություններին, հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր գործընկերության ռազմավարական բնույթը, ակնկալվում է ստանալ հարցի դրական լուծում:

Economy 15:00 10/03/2016 Armenia
The Government adopted decisions to a proposal protocol on amendments in December 2, 2013 agreement on gas price formation supplied from Russia to Armenia.  Particularly, according to agreement received on the first draft, the natural gas price for Armenia from January 1, 2016 to March 31, 2016 will remain the same USD 165. According to justification, the signing of this protocol will contribute to the mutually beneficial cooperation between the two countries; facilitate a creation of favourable conditions for economic development, the increase of business activity.
According to second decision, it is expected to leave the additional income of Gazprom Armenia CJSC from the first quarter of 2016 to the company aiming to mend the damages caused by AMD devaluation against USD and to ensure the purchase of investments in Gazprom Armenia CJSC assets by Gazprom OJSC.
'''The sides are due to work out and confirm the timetable for counting the cash flow by no late than  November  1, 2016 from  Gazprom Armenia CJSC to the gas supply system, and from the company's main activity  to the energy supply system,'' reads the draft justification.
As reported earlier, on January 16 Armenian businessman asked Prime Minister Hovik Abraham an  at a meeting to appeal to the Russian Federation to review the gas price for a discount.
PM Abrahamyan had highlighted that the progress of economic relations between the Russian Federation and partner states considerably depends on such prices on energy carriers, which will not limited economic competition, adding that Yerevan has already appealed to the Russian Federation with regard to energy resources and expects a positive response from them given the strategic nature of partnership between the states.
During 2024, around 1,290 calls and individual visits were received at the International Committee of the Red Cross in Armenia (ICRC) offices in...