Հասարակություն 12:36 10/03/2016
«Ընտրական օրենսգրքի պատրաստումը շատ փակ գործընթաց էր: Քաղհասարակության ներկայացուցիչները, լրատվամիջոցները հետաքրքրվում էին, թե որտեղ ու ինչպես է պատրաստվում փաստաթուղթը, ուզում էին մասնակցել գործընթացին, ներկայացնել առաջարկություններ, բայց փաստորեն իշխանությունները չընդգրկեցին նրանց այդ գործում»:
«Մեդիա կենտրոնում» «Դիտորդների և լրագրողների սահմանափակումները նոր Ընտրական օրենսգրքի նախագծում» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
«Ստացվեց այնպես, որ փաստաթուղթը պատրաստվեց, ուղարկվեց Վենետիկի հանձնաժողով, իսկ երկրի ներսում հանրությունը տեղյակ չէր, թե ինչ փաստաթուղթ է դա»,-նկատեց Ա. Մելիքյանը:
Քննարկմանը մասնակցող «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանն էլ ավելացրեց, որ հայտնի էլ չէր, թե ովքեր մշակեցին Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը:
Մելիքյանը մտավախություն հայտնեց, որ ԸՕ-ի նախագիծն էլ շատ արագ կանցկացնեն, առանց լայն քննարկումների:
Անդրադառնալով ընտրական տեղամասում դիտորդների, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների և վստահված անձանց  թվի ու լիազորությունների սահմանափակմանը, Կոմիտեի նախագահը դրանք տարօրինակ որակեց, նշելով, որ դրանց համար հստակ ու ընդունելի հիմնավորումներ չկան:
Արմինե Օհանյանն էլ նման սահմանափակումներն օրենսգրքում ընդգրկելն աննախադեպ  որակեց:
«Խնդիրն այն է, որ վերջին տարիների ընթացքում ընտրական գործընթացների նկատմամբ ունենք մեծ անվստահություն: Եթե իշխանությունը ցանկանում էր վստահությունը բարձրացնել, ի վերջո ես կարծում եմ, դա գլխավոր խնդիրներից մեկն է, ուրեմն պետք է խուսափեին ընդհանրապես սահմանափակումներից, այլ ոչ թե նման անհեթեթ դրույթ մտցնեին օրենքի մեջ»,-ասաց խմբագիրը, հիշելով, որ նախկինում քվեարկության ընթացքին հետևելու համար լրագրողներից ոչ բեյջեր, ոչ էլ հավատարմագրեր էին պահանջում:
Օհանյանը միաժամանակ նկատեց, որ ի տարբերություն 90-ական թվականների այսօր բազմաթիվ են լրատվամիջոցները, հետևաբար, լրագրողների թիվն անհամեմատ մեծ է, իսկ սահմանված 8 թիվը շատ փոքր է:
«Ես չեմ բացառում, որ ընտրության օրերին ստեղծվեն կեղծ լրատվամիջոցներ, ինչի հետևանքով տարիներ շարունակ գործող լրատվամիջոցների լրագրողները դուրս մնան այդ գործընթացից»,-ասաց նա:

Politics 13:58 10/03/2016 Armenia
“Drafting of the new Electoral Code appears to be a secret process. Civil society and Media representatives were interested in how and when the draft was prepared, they wished to participate in the process through making proposals, yet the authorities did not engage them into the process,” Chairman of the Committee to Protect Freedom of Expression Ashot Meliqyan said at the discussion called “Restrictions put on Journalists and Observers in the new Electoral Code.”  The event was hosted at Media Center.
“It happened that the document was prepared and submitted to Venice Commission, while our public remained unaware of the whole process,” Meliqyan noted.
''Hraparak'' Daily Editor-in Chief Armine Oyanyan, also present at the meeting, said that people behind the document remain unknown. Meanwhile, Meliqyan expressed concerns that the Electoral Code would be adopted rapidly without even broad discussions.
Meliqyan then reflected on the restrictions on the number and capacities of journalists and observers at polling stations, envisaged by the Electoral Code. He considered them “strange” and lacking clear and acceptable justifications.  Armine Ohanyan, on her part, considered those changes ''unprecedented.''
“The problem is that we witness a lack in trust toward electoral processes over the recent years. If authorities wished to increase the trust - an acknowledged major problem - instead of introducing such an absurd provision, they should avoid any limitations,” Ohanyan said, referring to the past practice when journalists were asked for neither badges nor accreditation to cover the voting.
Ohanyan noted that the number of both media outlets and the journalists has considerably increased as compared to the 90s. Therefore, the set number of 8 at a polling station at a time is quite small.
“I do not exclude fake media outlets to be created during the elections, thus leaving journalists from recognized media outlets outside,” Ohanyan speculated.