Քաղաքական 13:30 10/03/2016 Տարածաշրջան
«Բալիստիկ հրթիռների փորձարկումը չի հակասում միջուկային համաձայնությանը»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Հոսեյն Ջաբերի Անսարին:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Իրանում անցկացված «Վելայաթ 1» հրթիռների զորավարժության շրջանակներում փորձարկվել են «Ղադր H» և «Ղադր F» բալիստիկ հրթիռները, որոնք ունեն 2 հազար կմ հեռահարություն:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, արձագանքնելով արևմտյան ԶԼՄ-ների այն հրապարակումներին, թե հրթիռների փորձարկումը հակասում է Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված համաձայնությանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանում օրերս անցկացված զորավարժությունն ու այդ ընթացքում կիրառված զինատեսակները ոչ միայն չեն հակասում միջուկային համաձայնությամբ Իրանի ստանձնած պարտավորություններին, այլև ՄԱԿ-ի ԱԽ թիվ 2231 բանաձևին»:
«Զորավարժության ընթացքում փորձարկված բալիստիկ հրթիռները նախագծված չեն միջուկային մարտագլխիկներ կրելու համար: Իրանի պաշտպանական դոկտրինում զանգվածային ոչնչացման զենքը նախատեսված չէ»,-հավելել է Հոսեյն Ջաբերի Անսարին:

Политика 15:40 10/03/2016 В мире
Представитель МИД Ирана Хуссейн Джабер Ансари заявил, что новые испытания Исламской республикой баллистических ракет не являются нарушением ядерной сделки Тегерана с «шестеркой» международных переговорщиков. Об этом сообщает РИА Новости.
Ранее стало известно, что вооруженные силы Ирана провели испытательный запуск баллистических ракет в рамках завершающего этапа испытаний ракет собственного производства. Как заявил командующий ВКС Ирана бригадный генерал Амир-Али Хаджизаде, были произведены запуски «баллистических ракет большой, средней и меньшей дальности с различных точек на территории Ирана».
«Ракетная программа и испытательный запуск ракет Ирана в последние дни во время военных учений не являются нарушением его обязательств по применению ядерного оружия и ядерной сделке, достигнутой с шестью странами», – сказал Ансари в эфире государственного телеканала.
Издание напоминает, что Иран и «шестерка» международных переговорщиков (Россия, Китай, США, Франция, Великобритания, Германия) 14 июля 2015 года достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома. Выполнение принятого совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) снимает с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза в обмен на верификацию мирного характера иранской ядерной программы.