Քաղաքական 17:57 11/03/2016 Աշխարհում
«Ամերիկացիներն հանուն Արցախի» կազմակերպությունը ողջունում է ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած Ջորգիա նահանգի բանաձևը
«Ամերիկացիներն հանուն Արցախի» կազմակերպությունը ողջունում է ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի մարտի 2-ին ընդունած թիվ 1580 բանաձևը, որով արձանագրվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչումն ու ժողովրդական նվաճումները։ Այս մասին ասված է կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Միանում ենք Ջորջիա նահանգի և Ամերիկայի ողջ հայ համայնքին, ողջունելու Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը ճանաչող բանաձևը», - հայտարարել է կազմակերպության գործադիր տնօրեն Նոյել Թոմփսոնը, ընդգծելով, որ բանաձևի ընդունումը խորհրդանշում է «ժողովրդավարության հաղթանականն ընդդեմ բռնատիրության»։
Հաղորդագրության համաձայն, ներկայացուցիչներ Փեթ Գարդների և Դեմետրիուս Դուգլասի նախաձեռնած բանաձևը «խրախուսում է միջազգային հանրությանը ամապատասխան ճանաչում տալու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը` որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան ժողովրդավարության»։
«Ամերիկացիներն հանուն Արցախի» կազմակերպության անունից կցանկանայի երախտագիտություն հայտնել Արցախի անկախությունը ճանաչելու ձեր առաջնորդության համար, ինչն համապատասխանում է ազատության և ժողովրդավարության համամարդկային արժեքներին ու ոգուն որոնց վրա խարսխված են ամերիկյան ժողովրդի հիմնասյուները», - ասված է ներկայացուցչներ Փեթ Գարդներին և Դեմետրիուս Դուգլասին ուղղված նամակում։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, թե Ջորջիան Արցախի անկախությունը ճանաչած վեցերորդ նահանգն է, Կալիֆորնիայից, Մասաչուսեթսից, Ռոդ Այլենդից, Մայնից և Լուիզիանայից հետո։

Americans for Artsakh hails US State of Georgia’s recognition of Nagorno Karabakh Republic
Americans for Artsakh (AFA) welcomes Georgia House of Representatives’ adoption of the House Resolution 1580 that honors and recognizes the democratic achievements of the Nagorno Karabakh Republic, the organization states in a press release.
“We join the Armenian American community in the state of Georgia and throughout the United States in welcoming the Georgia House of Representatives’ recognition of the Nagorno Karabakh Republic and its fledgling democracy," reads the statement, quoting AFA Executive Director Noel Thompson, who also decribed the move as “the triumph of democracy over tyranny."
“On behalf of Americans for Artsakh, I would like to express gratitude to you for co-sponsoring H.R. 1580. Your leadership in supporting Artsakh's independence is in a par with universal ideals and values of liberty and democracy, which represent cornerstones of the American nation,” stated Thompson in his letter to Rep. Gardner and Rep. Douglas.
To remind the Georgia State House has adopted resolution on March 2 recognizing the Republic of Nagorno Karabakh and calling upon the international community “to give appropriate recognition to the Nagorno Karabakh Republic as a free, independent, and sovereign democracy.”
The resolution titled “Honoring and recognizing the Nagorno Karabakh Republic” was initiated by Representatives Pat Gardner and Demetrius Douglas.
Georgia became the sixth state to recognize and support the independence of the Nagorno Karabakh Republic, Artsakh after California, Rhode Island, Massachusetts, Maine and Louisiana.