Հասարակություն 10:54 11/03/2016 Արցախ
Մարտի 10-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և վերջինիս հասցնելով առնվազն 2 զոհ և վիրավորներ, հետ շպրտել  իրենց ելման դիրքերը: Կանխարգելիչ գործողության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Մարտի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (17 արկ) և 82 (47 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՌՊԳ-7 (4 արկ) ու ՀԱՆ-17 (4 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 5500 կրակոց: Բացի վերոնշյալից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաուբից տիպի հրանոթներ:
«Հատկանշական է մանավանդ այն հանգամանքը, որ հակառակորդը նշված հրանոթներից անցած գիշեր արդեն հրետակոծության է ենթարկել ոչ միայն Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ տեղակայված հայկական ստորաբաժանումների դիրքերը, այլև առաջնային գծից բավականին մեծ խորությամբ գտնվող որոշ տարածքներ, ինչը թերևս, աննախադեպ է 1994թ. մայիսից հաստատված հրադադարի ողջ ընթացքում: Նման նախահարձակ գործողություններից կատարվելիք հետևությունը մեկն է՝ հակառակորդը որդեգրել է հակամարտության գոտում իրադրության ապակայունացմանն ուղղված առավել սանձարձակ մարտավարություն, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են նպատակաուղղված և պատժիչ գործողությունների: Առաջնային գծի ողջ երկարությամբ հայկական ուժերը վստահորեն վերահսկում են օպերատիվ իրավիճակը»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Общество 11:48 11/03/2016 НКР
Накануне, 10 марта, около 23:20, на юго-восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения разведывательно-диверсионной группы противника, заставив азербайджанских диверсантов отступить на исходные позиции. При этом азербайджанская армия понесла потери – по меньшей мере, 2 убитыми и ранеными. В ходе предпринятых карательных действий Армия обороны НКР потерь не понесла.
Накануне, 10 марта, и в ночь на 11 марта на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра, а также из 60-и (17 снарядов) и 82-миллиметровых(47 снарядов) минометов, гранатометов типа РПГ-7 (4 снаряда) и АГС-17 (4 снаряда) произвели в направлении армянских позиций свыше 5500 выстрелов. Кроме того, противник применил также гаубицы.
«Особо примечательным является то обстоятельство, что противник минувшей ночью подверг обстрелу из вышеуказанных артиллерийских орудий не только позиции армянских подразделений, дислоцированные в направлении Акны (Агдама), но и некоторые территории, уходящие вглубь, достаточно далеко от передовой линии, что, пожалуй, является беспрецедентным случаем за все время перемирия, заключенного с мая 1994 года. Из этих наступательных действий можно сделать лишь один вывод: противник взял на вооружение более разнузданную тактику с целью дестабилизации ситуации в зоне конфликта, что чревато непредсказуемыми последствиями», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что передовые подразделение Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к целенаправленным и карательным действиям. Армянские силы с уверенностью контролируют оперативную обстановку на передовой.