Քաղաքական 18:00 11/03/2016
«Սա իրականում իմիտացիա է իբր թե քննարկման, դուք բերել եք այնպիսի մի Ընտրական օրենսգիրք, որն ավելի վատն է, քան գործող Ընտրական օրենսգիրքը: Դուք բերել եք մի այնպիսի օրենսգիրք, որ մենք պայքարենք զիջված դիրքերի համար, մոռանանք մեր առանցքային պնդումների մասին», -այսօր Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Նրա պնդմամբ, նման գործելաոճը «խարդախություն է, խորամանկություն է»:
Ընդդիմադիր պատգամավորը Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծը ներկայացնող հեղինակներից Դավիթ Հարությունյանին առաջարկեց ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրության վստահությունը վերականգնելու համար ստեղծել հանձնաժողով
«Այդ մարմինը կազմված կլինի իշխանության 4 ներկայացուցիչներից, 4 ընդդմադիր խմբակցություններից և քաղաքացիական հասարակության 4 ներկայացուցիչներից: Եկեք ստեղծենք այդ մարմինը, որտեղ կքննարկենք այն հիմնական սկզբունքները, որոնք կհանեն բոլորի մտահոգությունները ընտրական գործընթացի անօրինականության մասին», -դիմելով Հարությունյանին, առաջարկը ներկայացրեց Զուրաբյանը:
Ի պատասխան Դավիթ Հարությունյանն ասաց, որ Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծը՝ տարբեր օրենքներում կատարվելիք փոփոխություններով, ստեղծելու համար աշխատանքային խումբն ունեցել է 13 օր և դրա համար պահանջվել է «գերլարված աշխատանք»: Պաշտոնյան ասաց, որ ցանկացած առաջարկություն օրինագծի հեղինակների համար ընդունելի է:
Զուրաբյանը հստակեցրեց, թե հնարավոր չէ՞ քննարկման ձևաչափ ստեղծել իր առաջարկած տարբերակով, Հարությունյանն ի պատասխան արձագանքեց, որ «ցանկացած ձևաչափ ընդունելի է»:
«Երկկողմ, բազմակողմ ցանկացած ֆորմատ, որտեղ կլինի բովանդակային քննարկում, ընդունելի է, մենք դրան պատրաստ ենք, միայն թե ներկայացրեք առաջարկություններ: Ուզում եք չորս, ուզում եք 100+4, էական չէ, մեզ համար ընդունելի է», -հայտարարեց Հարությունյանը:

Политика 20:22 11/03/2016 Армения
Д. Арутюнян принял предложение оппозиционера Л. Зурабяна о создании комиссии для обсуждений избирательных процессов в Армении
Руководитель оппозиционной парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон  Зурабян предложил одному из авторов проекта нового Избирательного кодекса Армении, министру-руководителю Аппарата правительства РА Давиду Арутюняну создать комиссию для восстановления доверия общественности к  избирательным процессам. Об этом заявил он сам сегодня в ходе обсуждения вокруг проекта нового Избирательного кодекса РА, организованного ереванским офисом ОБСЕ.
«Данный орган будет состоять из четырех представителей правительства, четырех  представителей оппозиционных фракций и четырех  представителей гражданского общества. Давайте создадим орган, который будет обсуждать основные принципы, позволяющие устранить все сомнения по поводу незаконности избирательного процесса», – обратился Л. Зурабян к министру-руководителю аппарата правительства РА Д. Арутюняну.
В ответ Д. Арутюнян сказал: «Для разработки проекта нового Избирательного кодекса Армении с учетом всех изменений, внесенных в различные законы, рабочая группа имела 13 дней, поэтому потребовалось проделать очень напряженную работу.
По его словам, любые предложения являются приемлемыми для авторов нового Избирательного кодекса РА.
В свою очередь Л. Зурабян спросил, возможно ли создать предлагаемый им формат для проведения обсуждений.
В ответ  Д. Арутюнян сказал: «И двусторонний, и многосторонний – в целом любой формат, которой будет предполагать проведение содержательных обсуждений,  является приемлемыми для нас. Мы готовы к этому, вы только делайте предложения. Хотите 4, хотите 100+4 представителей – это не важно, для нас это приемлемо», – подчеркнул Д. Арутюнян.
Отметим, правительство Армении в ходе состоявшегося 3 марта заседания утвердило проект нового Избирательного кодекса РА. Министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян, представляя проект, заявил, что окончательный вариант сформируется посредством активных политических обсуждений и будет принят 1 июня.