Հասարակություն 13:15 14/03/2016 Տարածաշրջան
Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում երեկ տեղի ունեցած ահաբեկչությունն իրականացրել են երկու մահապարտ ահաբեկիչներ` կին և տղամարդ, որոնց ինքնությունն արդեն հաստատվել է: Այս մասին հաղորդում է թուրքական «Հյուրիեթ» պարբերականը` հղում կատարելով ոստիկանությունում իր ունեցած աղբյուրներին:
Պայթյունը տեղի է ունեցել կիրակի երեկոյան Թուրքիայի վարչապետի գրասենյակներից մեկի մոտակայքում գտնվող կանգառի մոտ, որտեղ այդ պահին մարդկանց մեծ կուտակում է եղել: Պայթյունն իրականացվել է ականապատված BMW մակնիշի ավտոմեքենայի միջոցով, որը կանգնեցված է եղել երկու ավտոբուսների մեջտեղում:
Թուրքիայի առողջապահության նախարարության փոխանցմամբ` մահացել է 37 մարդ, այդ թվում` առնվազն մեկ ահաբեկիչ: Տուժել է 125 մարդ, որոնցից 71-ը գտնվում են հիվանդանոցում:
Հաղորդվում է նաև, որ ահաբեկիչ կինը սովորում էր Բալիկեսիր քաղաքի համալսարանում և 2013թ-ին ներգրավվել է ահաբեկչական կազմակերպության շարքերը: Նրա անունը դեռևս ԶԼՄ-ներում չի տարածվել:
Ըստ տարածված տեղեկությունների` ականապատված BMW ավտոմեքենան առևանգվել է Շալիուրֆա քաղաքում, այնուհետև տեղափոխվել է Դիարբեքիր, իսկ դրանից հետո փետրվարի 26-ին տեղաափոխվել է Անկարա:

Society 14:22 14/03/2016 Region
A female member of the Kurdistan Workers Party (PKK) was one of two suspected perpetrators of a car bombing in the Turkish capital that killed at least 37 people on March 13, Reuters reports citing a security officials on Monday.
According to the source, evidence has been obtained that one of the bombers was a female member of the PKK who joined the militant group in 2013. She was born in 1992 and from the eastern Turkish city of Kars.
Meanwhile, Turkish media reports that some 14 suspects, including 12 in the northwestern province of Eskisehir and two in Istanbul, have been detained. The province Governor has stated that simultaneous operations had been launched.
“[The suspects] were involved in terrorist propaganda and tried to embrace terrorists. They were involved in various actions … They are mostly from out of town,” he said, as quoted by Hurriyet Daily News.
He also stated that “documents relating to illegal organizations” were seized during the raids but refrained from making a direct link between the suspects and the Ankara attack.
“We are looking into links,” the governor added.
As reported earlier, at least 37 people were killed and some 125 civilians wounded in a blast in the center of Ankara on Sunday. The car bomb blasted at a bus stop near one of Ankara’s central squares. Turkish premier said they had concrete information about terrorist group behind the attack, which will be revealed to public once investigation ends.