Քաղաքական 16:07 15/03/2016
Պաշտոնական այցով Հունաստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ծաղկեպսակ է դրել Աթենքի Նեա Զմիրնիի հրապարակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին և հունահայ համայնքի ներկայացուցիչների, հոգևորականների, Հունաստանում ռազմական կրթություն ստացող հայ կուրսանտների հետ միասին հարգանքի տուրք մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Այնուհետև Հանրապետության Նախագահը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Սերժ Սարգսյանը և Ալեքսիս Ցիպրասը երկուստեք կարևորել են փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում՝ առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, մշակույթի, կրթության, առողջապահության, զբոսաշրջության և այլն, համագործակցությունը ավելի խորացնելու, խրախուսելու փոխադարձ ներդրումները և շփումները գործարար համայնքի ներկայացուցիչների միջև՝ այդ աշխատանքներում մեծ դեր վերապահելով միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքին:
Վարչապետ Ցիպրասը հեռանկարային է համարել նաև Իրան-Հայաստան-Հունաստան եռակողմ փոխգործակցության զարգացումը՝ նկատի առնելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի Հանրապետության ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները:
Նա նշել է, թե նման եռակողմ համագործակցության լավ փորձ իր երկիրն ունի` Հունաստան-Կիպրոս- Իսրայել և Հունաստան-Կիպրոս-Եգիպտոս ձևաչափերով, որոնք, նրա գնահատմամբ, գործում են արդյունավետ: Վարչապետը նշել է, որ Հունաստանը հնարավորություններ է տեսնում նաև ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև համագործակցության հաստատման առումով և ցանկություն ունի ըստ անհրաժեշտության նպաստել այդ գործին: Հունաստանի վարչապետը իր երկրի անունից պատրաստակամություն է հայտնել սատարել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացմանը՝ հաջողությամբ ավարտին հասցնելու ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ մեկնարկած բանակցությունները:
ՀՀ Նախագահը և Հունաստանի վարչապետը երկկողմ օրակարգի հարցերի քննարկումից բացի, մտքեր են փոխանակել միջազգային արդի խնդիրների, մարտահրավերների, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:
Ալեքսիս Ցիպրասը, ներկայացնելով իր երկրի դիրքորոշումը միջազգային հարթակներում եղած խնդիրների լուծման վերաբերյալ, ընդգծել է, որ դրանք պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով և միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա: Նա ևս ընդգծել է, որ Հունաստանը սատարում է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծման գործընթացին՝ ԵԱՀԿ Մինկսի խմբի շրջանակներում, ցանկություն ունենալով տեսնել տարածաշրջանի զարգացումը խաղաղության, անվտանգության և կայունության պայմաններում:
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, ՀՀ Նախագահի և Հունաստանի վարչապետի առանձնազրույցից հետո կայացել են պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցություններ: Քննարկումների ավարտին ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում հայ-հունական համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր:
Մասնավորապես ստորագրվել են` Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության միջև առողջապահության և բժշկական գիտության բնագավառներում 2016-2018թթ. համագործակցության ծրագիր, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջև 2016-2020թթ. մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին գործնական ծրագիր, ՀՀ կառավարության և Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջև 2016-2020թթ. կրթության և հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության մասին ծրագիր:

Политика 17:43 15/03/2016 В мире
Алексис Ципрас назвал перспективным развитие трехстороннего сотрудничества в формате Греция-Армения-Иран
Находящийся с официальным визитом в Греческой Республике президент Армении Серж Саргсян сегодня возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян на площади Неа Смирны в Афинах. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян с представителями армянской общины Греции, духовенства, получающими военное образование в этой стране армянскими курсантами воздал дань уважения памяти  жертв Геноцида армян.
Затем президент Армении в правительстве встретился с премьер-министром Греции Алексисом Ципрасом. Собеседники отметили важность углубления взаимовыгодного сотрудничества в ряде сфер – торговля, экономика, сельское хозяйство, культура, образование, здравоохранение, туризм и проч., стимулирования инвестиций и контактов представителей бизнес-сообщества. Важная роль была отведена работе межправительственной комиссии в этом вопросе.
Премьер Ципрас назвал перспективным также развитие трехстороннего сотрудничества Иран-Армения-Греция, с учетом теплых, дружественных отношений РА и ИРИ. Он отметил, что у Греции уже есть опыт подобного трехстороннего сотрудничества – в форматах Греция-Кипр-Израиль и Греция-Кипр-Египет, которые, по его оценке, эффективны.
Ципрас отметил также, что Греция видит возможности установления сотрудничества между ЕС и ЕАЭС и желает способствовать этому по мере необходимости. От имени своей страны Ципрас выразил готовность содействовать развитию отношений Армения-Евросоюз для успешного завершения стартовавших переговоров вокруг нового правового документа сотрудничества РА-ЕС.
Президент Армении и премьер Греции, помимо обсуждения вопросов двусторонней повестки, обменялись мнениями относительно актуальных международных проблем, вызовов, а также региональных процессов.
Алексис Ципрас, представляя позицию Греции по международным проблемам, отметил, что они должны урегулироваться мирным путем на основе норм международного права. Он подчеркнул также, что Греция поддерживает процесс мирного урегулирования карабахского конфликта, путем переговоров, под эгидой МГ ОБСЕ.
После встречи президента Армении и премьера Греции тет-а-тет состоялись переговоры в расширенном составе, с участием официальных делегаций. После завершения обсуждений был подписан ряд документов, направленных на углубление и развитие армяно-греческого сотрудничества в различных сферах.
В частности, подписаны программа сотрудничества между министерствами здравоохранения Армении и Греции в сферах здравоохранения и медицины на 2016-2018 гг.,  программа сотрудничества между правительства Республики Армения и Греческой Республики в сфере культуры на 2016-2020 гг. , программа сотрудничества в сфере образования и исследований на 2016-2020 гг.