Քաղաքական 17:06 15/03/2016 Աշխարհում
Ռուսաստանը Սիրիայից դուրս չի բերելու Ս-400 հակաօդային պաշտպանության հրթիռային համակարգերը: Այս մասի «BBC»-ի փոխանցմամբ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտին աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանովը:
Նրա խոսքով՝ ՀՕՊ միջոցները  մնում են, որպեսզի Սիրիայում մնացող ռուսական ռազմական անձնակազմի համար անվտանգության երաշխիքներն ապահովված լինեն:  Բացի զենիթային համակարգերից՝ Սիրիայի ռուսական բազայում թողնվելու են  նաև միջոցներ, որոնք կապահովեն նրա անվտանգությունը ցամաքից և ծովից ծագած հավանական սպառնալիքի դեպքում:
Աշխարհում ամենաժամանակակից ՀՕՊ միջոցներից համարվող Ս-400 համակարգերը Սիրիայում տեղակայելու որոշումը կայացվեց այն ժամանակ, երբ  թուրքական F-16 կործանիչը խոցեց ռուսական СУ-24 ռմբակոծիչը:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ մարտի 14-ին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը որոշում է կայացրել Սիրիայից ռուսական օդուժը դուրս բերելու մասին: Կրեմլի նման քայլը մեկնաբանվում է նրանով, որ ռուսական զինուժը կատարել է իր առջև դրված մարտական խնդիրն այդ տարածաշրջանում:
Արդեն այսօր, ինչպես փոխանցում է «Deutsche Welle»-ն, ՌԴ Պաշտպանության նախարարության  մամուլի ծառայությունը հայտարարել է, որ Սիրիայում գտնվող ռուսական Խմեյմիմ ավիաբազայից դուրս է բերվել ռազմական ինքնաթիռների առաջին խումբը, որն ուղղություն է վերցրել դեպի Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ռազմական ավիացիայի մշտական տեղակայման վայրեր:

Политика 20:07 15/03/2016 В мире
Россия не будет выводить из Сирии зенитно-ракетные комплексы С-400. Как передает ВВС, об этом заявил сегодня журналистам глава администрации российского президента Сергей Иванов.
По его словам, средства противовоздушной обороны останутся для того, чтобы обеспечить надежное прикрытие оставшемуся в Сирии контингенту. Помимо зенитных комплексов на базе оставят средства, необходимые для обороны от возможных угроз с моря и с суши, пишет «Би-Би-Си».
Также отмечается, что решение разместить в Сирии комплексы С-400, которые считаются одним из наиболее продвинутых средств ПВО, стоящих на вооружении России, было принято, после того как российский фронтовой бомбардировщик Су-24 был сбит турецким истребителем F-16.
Турция утверждает, что российский бомбардировщик вторгся в ее воздушное пространство, Россия это отрицает. Российский президент Владимир Путин назвал действия Турции пособничеством терроризму и предупредил, что Россия готова уничтожать все объекты, которые угрожают ее самолетам, указывает информагентство.
ВВС напоминает, в понедельник вечером президент РФ Владимир Путин объявил, что с 15 марта начнется вывод основных российских сил из Сирии, так как задачи, поставленные перед российским министерством обороны, в целом выполнены.
Согласно информации, пункты базирования российских военных в Сирии – морской в Тартусе и авиационный на аэродроме Хмеймим – будут, по словам Путина, функционировать в прежнем режиме.
Первые самолеты уже вылетели в Россию. При этом в министерстве обороны отметили, что оставшиеся силы продолжат удары по объектам экстремистской организации «Исламское государство» (ИГ), запрещенной во многих странах, включая Россию.