Նախագահը ԵԺԿ գագաթաժողովում անդրադարձել է դինամիկ զարգացող Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին:
Հանրապետության Նախագահը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է դինամիկ զարգացող Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով համագործակցության զարգացման ընթացքին, Հայաստանում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներին, որոնք ԵՄ հետ մեր երկրի հարաբերություններում կարևորագույն տեղ են զբաղեցնում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է նաև Մերձավոր Արևելքում զարգացումների ու դրանց հետևանքով ոչ միայն եվրոպական երկրների, այլև գործընկեր պետությունների և համայն մարդկության համար լրջագույն մարտահրավեր դարձած փախստականների ճգնաժամի մասին:
ԵԺԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում Նախագահը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի «Նեա դեմոկրատիա» կուսակցության ղեկավար Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են ԵԺԿ շրջանակներում միջկուսակցական համագործակցության զարգացմանը վերաբերող, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ Նախագահի օրերս Հունաստան կատարած պաշտոնական այցին և դրա շրջանակներում բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածություններին:
Ավարտելով աշխատանքային այցը Բելգիայի Թագավորություն՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր երեկոյան կվերադառնա Երևան:

Политика 19:58 17/03/2016 В мире
Президент Армении на саммите ЕНП в Брюсселе обратился к ставшему серьезнейшим вызовом для Европы миграционному кризису
Находящийся с рабочим визитом в Бельгии президент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в саммите Европейской народной партии (ЕНП) в Брюсселе.
Как передает пресс-служба главы государства, С. Саргсян в своем выступлении обратился к динамично развивающимся отношениями Армении и Евросоюза, к ходу развития сотрудничества по всем представляющим взаимный интерес направлениям, к реализации в РА широкомасштабных реформ, которые занимают важнейшее место в отношениях республики с ЕС.
Серж Саргсян обратился также к развитиям на Ближнем Востоке и возникшему вследствие этого миграционному кризису, который стал серьезнейшим вызовом не только для европейских стран, но и государств-партнеров и всего человечества.
На полях саммита президент Армении встретился с лидером греческой партии «Новая демократия» Кириакосом Мицотакисом, с которым обсудил вопросы развития межпартийного сотрудничества в рамках ЕНП и другие представляющие взаимный интерес вопросы.
Собеседники обратились также к недавнему визиту президента Армении в Грецию и достигнутым в ходе него договоренностям на высоком уровне.
Завершая рабочий визит в Бельгию, возглавляемая президентом Армении С. Саргсяном делегация сегодня вечером возвращается в Ереван.