Տնտեսություն 15:07 19/03/2016 Հայաստան
Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի առավելագույնս արդյունավետ և թափանցիկ իրականացումը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Համաձայն հաստատված օրակարգի՝ քննարկվել է հիմնադրամի 2015 թվականի գործունեության տարեկան հաշվետվությունը: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը նշել է, որ հաշվետու տարվա ընթացքում իրականացված միջոցառումներն ուղղված են եղել արտահանմանը միտված պետական աջակցությանը, ներդրումների խթանմանը և զբոսաշրջության զարգացմանը:
Մասնավորապես, հիմնադրամի ծրագրերն ուղղվել են մշակող արդյունաբերության, այդ թվում՝ գյուղմթերքների, խմիչքների, դեղագործության, ոսկեգործության, ադամանդագործության, ժամագործության, ճշգրիտ ճարտարագիտության և այլ ոլորտներում գործող ընկերությունների զարգացմանը: Աջակցություն է ցուցաբերվել ավելի քան 600 կազմակերպությունների, բացահայտվել են 1100 նոր գործընկերներ, ինչի արդյունքում աջակցություն ստացած ձեռնարկություններն, ընդհանուր առմամբ, իրականացրել են 18 միլիարդ դրամի արտահանում:
2015-ի ընթացքում կազմակերպվել և անցկացվել են 13 գործարար համաժողովներ՝ ՌԴ-ի, Չեխիայի, Լյուքսեմբուրգի, Իրանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և այլ երկրների գործընկերների հետ:
Համաժողովներին մասնակցել են 1100 հայ գործարարներ՝ տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներից: Հիմնադրամի կողմից սուբսիդավորվել է 16 ընկերության վարկային ծրագիր, ինչի արդյունքում այդ ձեռնարկությունների տարեկան արտահանման ծավալը կազմել է 13 մլրդ դրամ:
Համաֆինանսավորվել է նաև արդյունաբերական ոլորտում գործող, այդ թվում՝ դեղագործության, ճշգրիտ ճարտարագիտության, սննդամթերքի և խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող 9 ընկերությունների 13 հայտ՝ միջազգային սերտեֆիկատների ստացման և դեղերի գրանցման համար՝ արտերկրի շուկաներում արտահանում ապահովելու նպատակով: Սերտեֆիկացման հիմնական երկրներն են եղել՝ ԵՄ պետությունները, ԱՄՆ-ը, Կանադան, Վրաստանը, Ուզբեկստանը և Ուկրաինան:
Ներկայացված հաշվետվությունից հետո խորհրդի անդամներն իրենց դիտարկումները, մոտեցումներն ու առաջարկություններն են ներկայացրել հիմնադրամի գործունեության, նպատակների և ծրագրային ուղղությունների վերաբերյալ: Տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ կարևոր մոտեցումներ ունի հիմնադրամի գործունեության կառուցվածքի, նրա առջև դրված խնդիրների վերանայման, իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության հետևողական բարձրացման առնչությամբ:
Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է ծրագրերի առավելագույնս արդյունավետ և թափանցիկ իրականացումը և առաջարկել խորհրդի բոլոր անդամներին սեղմ ժամկետում իրենց տեսլականը ներկայացնել հիմնադրամի կանոնադրության, կառուցվածի վերաբերյալ՝ դրանք վերանայելու, թերություններն արագ վերացնելու և արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Վարչապետն ընդգծել է, որ նշված ուղղություններով խորհուրդն ունի լուրջ անելիքներ:

Фонд развития Армении обеспечил серьезный рост объема экспорта в целом ряде сфер и привлечение свыше 1000 новых партнеров
Под председательством премьер-министра Армении Овика Абраамяна в правительстве сегодня состоялось очередное заседание Совета попечителей Фонда развития Армении.
Как передает пресс-служба правительства РА, в ходе заседания обсуждался годовой отчет о деятельности Фонда за 2015 год.
Исполнительный директор фонда Арман Хачатрян отметил, что проведенные в течение отчетного года мероприятия были направлены на стимулирование инвестиций, господдержки экспорта, развитие промышленности, фармацевтики, ювелирного дела, производства сельхозпродукции и напитков, туризма и др.
Поддержка была оказана свыше 600 организациям, появились 1100 новых партнеров, в результате чего получившие содействие предприятия осуществили экспорт в общей сложности на сумму в 18 млрд. драмов.
За 2015 год были проведены 13 бизнес-форумов с партнерами из России, Чехии, Люксембурга, Ирана, Грузии, Молдовы и других стран, в которых приняли участие 1100 армянских предпринимателей практических от всех отраслей экономики.
Фонд субсидировал кредитные программы 16 компаний, в результате чего объем годового экспорта этих предприятий составил 13 млрд. драмов.
Софинансирование было предоставлено также по 13 заявкам действующих в промышленной сфере 9 компаний, занимающихся в том числе производством фармацевтической продукции, пищевых продуктов и напитков, для получения ими международных сертификатов с целью обеспечения экспорта на зарубежный рынок (страны ЕС, США, Грузия, Узбекистан и Украина).
После представленного отчета члены Совета выступили с замечаниями и предложениями, состоялся заинтересованный обмен мнениями.
Подводя итоги, премьер О. Абраамян отметил важность максимально эффективной и прозрачной реализации программ и предложил членам Совета в кратчайшие сроки представить подходы по части пересмотра устава, структуры Фонда с целью устранения недостатков и повышения уровня эффективности его деятельности. Глава правительства подчеркнул, что в данном направлении предстоит проделать серьезную работу.