Քաղաքական 12:00 19/03/2016 Հայաստան
Ապրիլի 17-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրությունների համար առաջադրումների ժամկետը լրացավ երեկ՝ ժամը 18-ին: ԿԸՀ պաշտոնական կայքէջից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ Սպիտակի քաղաքապետի պաշտոնի համար առաջադրվել է 4 թեկնածու: Նրանցից երեքը ՀՀԿ-ական են, սակայն որևէ մեկը կուսակցության կողմից առաջադրված չէ: Հիշեցնենք, որ նման իրավիճակ է նաև Արմավիրի մարզի Առատաշեն համայնքում:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ինքնաառաջադրվել է Լոռւ փոխմարզպետ, ՀՀԿ-ական Վանիկ Ասատրյանը: Նրանից հետո առաջադրվել է Սպիտակի գործող  քաղաքապետ, ՀՀԿ-ական Գագիկ Հենրիկի  Սահակյանը, ով քաղաքը ղեկավարում է 2008-ից: Ուշագրավ է, որ առաջադրված մյուս ՀՀԿ-ականը ևս Գագիկ Սահակյանն է, բայց հայրանունը՝ Ալբերտի:
Չորրորդ առաջադրվածը անկուսակցական Ռոբերտ Աղումյանն է:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 17-ին ՏԻՄ ընտրություններ են նշանակված Արարատի, Արմավիրի, Լոռու, Վայոց Ձորի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի 36 համայնքներում, 33-ում համայնքապետ են ընտրելու:
Նախընտրական քարոզչությունը կմեկնարկի մարտի 30-ին և կշարունակվի մինչև ապրիլի 15-ը: Թեկնածուներն ինքնաբացարկի դիմումներ կարող են ներկայացնել մինչև ապրիլի 7-ը՝ ժամը 18:00-ն:

Политика 15:22 19/03/2016 Армения
Гагик Саакян VS Гагика Саакяна: борьба за пост мэра Спитака между членами Республиканской партии Армении
В пятницу, 18 марта, в 18:00 истек срок, отведенный на выдвижение кандидатов для участия в назначенных на 17 апреля выборах в органы местного самоуправления Армении. Об этом сообщает официальный сайт Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РА.
Отмечается, что на пост мэра города Спитак Лорийской области РА претендует четыре кандидата, из которых трое являются членами правящей Республиканской партии Армении (РПА), однако все они самовыдвиженцы.
Как ранее сообщал сайт ЦИК РА, свою кандидатуру выдвинул заместитель губернатора Лорийской области Армении, член РПА Ваник Асатрян. А после него свою кандидатуру выдвинул действующий мэр Спитака, член РПА Гагик Генрихович Саакян, занимающий данную должность с 2008г.
Примечательно то, что Гагик Саакян поборется за пост мэра Спитака с однопартийцем и тезкой Гагиком Саакяном, разницу избиратель увидит только по отчеству – Альбертович.
Четвертым беспартийным кандидатом стал Роберт Агумян.
Отметим, на 17 апреля назначено проведение выборов в органы местного самоуправления в 36 общинах Араратской, Армавирской, Лорийской, Вайоцдзорской, Арагацотнской, Котайкской, Гехаркуникской, Сюникской областей Армении. А в 33 трех общинах пройдут выборы руководителей общин. Предвыборная кампания начнется 30 марта и продлится до 15 апреля.