Հասարակություն 18:18 21/03/2016 Հայաստան
Վերջին տարիներին Արցախում արձանագրում է զբոսաշրջիկների  թվի կտրուկ աճ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արցախի Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը:
Նրա խոսքերով՝ մինչև 2014թ-ը տարեկան 30-40 տոկոս աճ է գրանցվել:
«Նման աճ մենք ունեցել ենք մինչև 2014 թվականը, սակայն 2014թ-ին տուրիզմի ոլորտում գրանցվեց փոքր-ինչ  անկում, իսկ  2015-ին տարին ամփոփեցինք 13 տոկոս աճով»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ  հիմնականում Արցախ են գալիս ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, Ռուսաստանից:
Ի դեպ, վերջին տարիներին Արցախում իրենց հանգիստը ցանկանում են անցկացնել  ռուս հայտնի  բիզնեսմեններ, արվեստագետներ:
Սերգեյ Շահվերդյանը նշեց, որ, ընդհանուր առմամբ, Արցախում զբոսաշրջության զարգացումն ընթանում է ակտիվ տեմպերով: Այստեղ զարգացում է ապրում հնագիտական, մշակութային, քայլարշավային տուրիզմը:
Ըստ նրա՝ զբոսաշրջիկներին փորձում են գրավել ոչ միայն տաճարներով, այլև յուրահատուկ ճարտարապետական կառույցներով, որոնք գոյություն ունեն Արցախում:
«Վերջին տարիներին ձևավորել են արգելոցներ, այդ թվում՝  Տիգրանակերտի պատմամշակութային, «Ազոխի քարանձավ»  պետական բնապատմական արգելոցը, «Տողի մելիքական ապարանք» արգելոցը»,- ասաց նա:

Sport 20:03 21/03/2016 NKR
Over the past years a drastic increase in the flow of tourists has been recorded in Artsakh, NKR Deputy Minister of Economy Sergey Shahverdyan said during a press conference.
According to data presented by the minister, an estimated 30-40% average growth has been recorded in the republic’s tourism sector until 2014.
“Then, in 2014 we had a decline, while we finished up the year 2015 with a 13% increase,” Shahverdyan said, adding that Artsakh visitors are mainly from the US, Europe, and Russia.
Known Russian businessman, artists have preferred to have vacation in Artsakh during the recent years.
Sergey Shahverdyan underscored, that the tourism sector is growing in Artsakh at a rapid pace. Cultural, archeological tourisms are in the rise as well. They try to attract visitors not only by temples but also unique architectural monuments located in Arstakh.
“We have number of functioning reserves, the Tigranakert Historical Cultural Reserve, Azokh Cave state conservational reserve, Togh Meliks Palace among them,” the Deputy Minister mentioned.