Հասարակություն 14:00 24/03/2016 Հայաստան
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն արգելել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել 19 800 կգ հավի սառեցված աղացած միս: ՍԱՊԾ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, այն չի համապատասխանել սննդամթերքի անվտանգության ցուցանիշներին:
Սահմանային վերահսկողության շրջանակներում ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը «Միթ Իմփորթ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից Ուկրաինայի Հանրապետությունից ներմուծվող հավի սառեցված միսն ուղարկել է լաբորատոր փորձաքննության:
Արդյունքում պարզվել է, որ բեռը լիստերիա ցուցանիշով չի համապատասխանում Մաքսային միության (ԵԱՏՄ) «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին, հետևաբար` այն որպես սննդամթերք օգտագործելու համար պիտանի չէ:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը` արգելվել է բեռի ներմուծումը հանրապետություն, իսկ տնտեսավարողին հանձնարարվել է այն օգտահանել, ոչնչացնել կամ վերաարտահանել:

Economy 16:49 24/03/2016 Armenia
Food Security State Service of the Ministry of Agriculture of Armenia banned the import of 19 800 kilograms of frozen chicken meat. According to State Social Security Service (SSSS), it didn’t meet the established food security criteria.
At the border control, the SSSS sent the frozen chicken meat imported from Ukrainian “Meat Import” LLC to laboratory for examination.
The results showed that the product doesn’t correspond to the listeria criteria of Customs Union (Eurasian Economic Union) on Food Security technical regulations, therefore it can’t be used.
Considering the above said, the import to Armenia was banned and the company was instructed to re-develop, destroy or re-export the product.