Հասարակություն 12:15 24/03/2016 Աշխարհում
Բրյուսելում նախօրեին տեղի ունեցած ահաբեկչությունները ևս մեկ անգամ խառնեցին Եվրոպան ու նրա քաղաքացիներին։ Տեղի ունեցածի համար, ի թիվս աշխարհաքաղաքական իրավիճակի, «Իսլամական պետություն» խմբավորման, վերլուծաբանները մեծապես մեղադրում են Բելգիայի անվտանգության ծառայություններին և ոստիկանությանը, ինչն իսկապես ռացիոնալ է և հիմնավորված։
Ինչո՞ւ Բելգիայի նման հարուստ երկիրը չի կարողանում վերահսկողություն սահմանել ընդամենը 1,4մլն բնակչություն և 19 համայնքներ ունեցող մայրաքաղաք Բրյուսել ռեգիոնի վրա, որի մի քանի համայնքներ դարձել են ծայրահեղականության, արմատականության ու ահաբեկչության օջախներ։
Այս համայնքներից վերջին տարիներին միջազգային մամուլում մշտապես շրջանառվում է Մոլենբեկն ու Սկարբեկը, որի բնակիչները՝ հիմնականում թուրք, արաբ, մարոկացի մահմեդական միգրանտներ, անընդհատ հայտնվում են ահաբեկիչների կամ նրանց հետ կապ ունեցողների դերում։ Այս ամենը քաջ հայտնի է բոլորին, առավել ևս ոստիկանությանը, որը, կարծեք թե, ոչինչ չի անում։ Որոշ ոստիկաններ անգամ խոստովանում են, որ կորցրել են այդ տարածքներում վերահսկողությունը։
Այստեղ կան մի քանի ասպեկտներ, որոնց համադրումն էլ հանգեցրել է Բելգիայում մարգինալների և ծայրահեղականների շատացմանն ու ահաբեկչական օջախների ստեղծմանը։
Առաջինը արժեքային համակարգն է։ Բրյուսելի Մոլենբեկ և Սկարբեկ թաղամասերում մեկ անգամ լինելու դեպքում արդեն պարզ է դառնում, թե ինչպիսի «իրականություն» է տիրում Եվրոպայի մայրաքաղաքում։ Մի քանի տարի ապրելով Սկարբեկից ընդամենը մի քանի քայլ հեռու, կարող եմ ասել, որ այս թաղամասերը ոչնչով չեն  «հուշում», որ գտնվում ես Եվրոպայում, ավելին կարող ես քեզ հանգիստ զգալ մի որևէ աղքատ մահմեդական գյուղաքաղաքում․ շենքերի ու տների դիմաց հավաքված անգործ երիտասարդներ, թզբեհներով պապիկներ, չեմ խուսափի այս բառից՝ փնթի, թափթփված երեխաներ ու կանայք՝ մեծ մասը գլխաշորերով, մի մասն էլ բուրկաներով, որն ինձ մոտ ուղղակի սարսափ էր առաջացնում, քանի որ ամեն բուրկայի տակ պատկերացնում ես մի ահաբեկչի։ Այս մարդիկ չեն կարողանում ինտեգրվել եվրոպական հասարակության մեջ, նրանց և եվրոպացիների արժեքային համակարգերն այնքան հեռու են, որ այն, ինչը եվրոպացու համար արժեք է, նրանց համար ծիծաղելի է, և՝ հակառակը։
Երկրորդը ֆինանսական ասպեկտն է։ Այս թաղամասերում ապրող երիտասարդների ճնշող մեծամասնությունը, գործազուրկ է, մարդիկ ապրում են շատ վատ պայմաններում, ինչը ևս նրանց մարգինալացման և ռադիկալացման նախապայմաններից է։ Աշխատանքի շուկայում հնարավորություններ չունեցող երիտասարդներին հեշտությամբ հասանելի է դառնում թմրանյութերի և զենքերի ստվերային շուկան, որը կարող է միանգամից բարելավել նրանց ֆինանսական վիճակը։
Երրորդ ասպեկտը Բելգիայի կառավարման համակարգն է, որը բաժանված է 2 մասի՝ Վալոնիա և Ֆլանդրիա։ Կառավարման բոլոր ոլորտների ծայրահեղ ապակենտրոնացումը և տարբեր կառույցների միջև աշխատանքի համակարգման բացակայությունը երբեմն զավեշտի կարող է վերածվել, որի վառ վկայություններից էր այն, որ Բելգիան համաշխարհային ռեկորդ սահմանեց՝ 589 օր՝ 2010-2011թթ․-ներին, մնալով առանց կառավարության, քանի որ Վալոնիայի և Ֆլանդրիայի քաղաքական գործիչները ընտրություններից հետո չէին կարողանում համաձայնության գալ քաղաքական հարցերում և կառավարություն կազմել։ Այս նույն ապակենտրոնացումը գործում է նաև ոստիկանության ոլորտում։ 19 համայնքներն ունեն 6 ոստիկանական ուժերը, որոնցից ամեն մեկին բաժին է ընկնում մինչև 150 հազար բնակիչ։ Այս ամենը հանգեցնում է նրան, որ բավական մեծաքանակ ոստիկանական ուժերով անգամ Բելգիան չի կարողանում վերահսկողություն սահմանել 95,000 բնակիչ ունեցող, ահաբեկչության օջախ դարձած Մոլենբեկ թաղամասում, ինչի պարզ ապացույցն էր այն, որ ոստիկանությունը 4 ամիս շարունակ չէր կարողանում գտնել Փարիզի ահաբեկչության կասկածյալներից Սալահ Աբդեսլամին, ով, ենթադրվում է, որ այդ ողջ ժամանակ եղել է Մոլենբեկում:
Վերջում, բայց ոչ ամենավերջինը, կառանձնացնեմ ոստիկանության աշխատելաոճը հանցագործների հետ՝ ներկայացնելով մի փոքր ու պարզ դրվագ, թե ինչ տեղի ունեցավ, երբ Բրյուսելում գողը մտել էր մի հայի շատ կարճ ժամանակով վարձակալած բնակարան և այնտեղից գողացել մի քանի իրեր՝ ներառյալ դրամապանակը, որի մեջ եղել էին միայն հայկական դրամներ։ Ոստիկանությունը գտավ գողին, «գողոնն» առգրավվեց և․․․, առանց որևէ տուգանքի, առանց որևէ փաստաթուղթ լրացնելու բաց թողեց։ Այո՛, հենց այսպես։ Զարմանքից առաջացած հարցին, թե ոչ մի ձև չի՞ պատժվելու, ոստիկանը հանգիստ պատասխանեց՝ ոչ։
Տպավորությունն այնպիսին է, որ հենց այսպես է ոստիկանությունը  վարվում նաև մյուս դեպքերում, քանի որ մինչ այժմ ահաբեկչություն իրականացրած կամ դրա հետ առնչություն ունեցածներից  յուրաքանչյուրը հայտնի է եղել ոստիկանությանը որպես հանցագործ և գտնվել է ազատության մեջ։ Բացառություն չեղան նաև նախօրեին Բրյուսելի օդանավակայանում պայթյուններ իրականացրած Իբրահիմ և Խալիդ Էլ Բաքրաուի եղբայրները, ովքեր ևս հայտնի են եղել ոստիկանությանը որպես «հանցագործներ, բայց ոչ ահաբեկիչներ»։
Տարբեր «իրականություններում» ապրող, տարբեր արժեքներ ու տարբեր ֆինանսական միջոցներ ունեցող այս մարդկանց վերահսկելու, ահաբեկչական օղակները վերացնելու գործում, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, չի կարող օգնել եվրոպական «պոլիտկոռեկտությունը», լաց լինելը, ինչն արտահայտվում է անգամ ահաբեկչություններից հետո ծաղրանկարիչների կողմից ստեղծվող նկարներում՝ լացող դրոշ, լացող-միզող տղա կամ լացող Թեն-Թեն։ Այս մարդկանց արժեքներն ուղղակի պահանջում են բռունցք և պատիժ, այն էլ շատ խիստ ու կոլեկտիվ։
Եվրոպան, նույն քաղաքականությունն իրականացնելու դեպքում, կանգնելու է շատ ավելի մեծ խնդրի առաջ՝ իշխանությունների ծայրահեղականացման և «Եվրոպայի ավարտի»։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո եվրոպացիներն իրենց մեջ, կարծես թե, «հանգցրել» են առոգանտությունը, ազգայնամոլությունն ու անհանդուրժողականությունը, բայց ամեն մի նման ահաբեկչությունը կայծ է տալիս, որ այն կրկին վառվի, որի արդյունք է լինելու ազգայնական ուժերի իշխանության գալը, ինչին արդեն իսկ ականատես ենք լինում Ֆրանսիայում, երբ ծայրահեղական կուսակցությունը ստանում է ռեկորդային թվով ձայներ, Գերմանիայում, որտեղ վերջին ընտրություններում հաղթանակ տարան հակամիգրացիոն կուսակցությունները։

Politics 18:52 24/03/2016
Terrorist attacks in Brussels the other day, once again confused Europe and its citizens. The analysts, quite rationally and reasonably, along with the geopolitical situation and the Islamic State group, mainly blame the Belgian security services and the police for the incident.
Why can’t a rich country like Belgium control Brussels region with 1.4 million people and 19 communities, several of which have become centres for extremism, radicalism and terrorism.
Two of these communities, Molenbeek-Saint-Jean and Schaerbeek where the citizens, mostly Turks, Arabs, Moroccan Muslim migrants appear in the role of terrorists or as connections, have been the centre of media’s attention for the past years. Everyone, especially the police is very well aware of this, yet, it seems that nobody does anything about it. Some policemen even admit that they’ve lost control in these areas.
The combination of several aspects led to the increase of marginalists and extremists, and the creation of terrorist centres in Brussels.
First aspect is the value system. Once visiting Molenbeek-Saint-Jean and Schaerbeek, the “reality” of the European capital becomes clear. Living just a few steps away from Schaerbeek for several years, I can say that nothing in these districts hints that you are in Europe. Moreover, you can easily feel that you are in a Muslim town. Young people gathered outside the buildings and houses, old men with worry beads, I won’t avoid the word, unkempt and ragged children and women, most of them wearing headscarves and burkas, terrified me, as I imagined a terrorist under each burka. These people aren’t able to integrate into European society, their values are so far from those of Europeans, that any European value sounds funny to them and vice versa.
The financial aspect comes second. The vast majority of young people living in these districts is unemployed. People live in terrible conditions, which is another reason for their marginalization and radicalization. Young people who have no opportunities in the labour market are easily exposed to the black market of drugs and weapons, which can drastically improve their financial status.
Belgium’s government, divided into Wallonia and Flanders, is the third aspect. The extreme decentralization of management and lack of coordination between different structures can sometimes be absurd. This can be illustrated in a vivid example, when Belgium set a world record in 2010-2011 staying without government for 589 days, as the politicians of Wallonia and Flanders couldn’t agree on political issues and form a government after the elections. The same decentralization operates in the police system. 19 communities have 6 police forces making 150 000 residents for each. This all leads to the fact that with a large number of police forces Belgium isn’t able to control Molenbeek-Saint-Jean district, a hotbed of terrorism with a population of 95.000 residents. The above said can be illustrated in an example when for four months the police didn’t manage to find one of the suspects of terrorist attacks in Paris, Salah Abdesalam, who supposedly had been hiding in Molenbeek the whole time.
Last, but not the least, I will mention police methods of working with criminals presenting a small and simple episode. A thief entered an Armenian’s apartment, rented for a short period in Brussels and stole several items, including a wallet containing only Armenian money. The police caught the thief, confiscated the stolen items and … let him leave without paying any penalty or filling in a document. Just like that. To the question, whether the thief would be punished in any way, the policeman gave a negative answer.
It seems that that this is just the way the police acts in other cases as well, as everyone who carried out terrorist attacks until now or had anything to do with that has been known to the police as criminals, yet they were free. Ibrahim and Khalid El Bakraui brothers, who realized the terrorist attacks in Brussels, weren’t exception, the police knew about them “as criminals, not terrorist.”
As practice shows, the European politeness or weeping, which is reflected in the caricatures made after the attacks; weeping flags, weeping-peeing boy or weeping Ten-Ten, helps neither to control people living in different realities with different values and financial means nor to eliminate terrorist circles. These people’s values simply demand fists and punishment in a strict and collective manner.
Implementing the same policy, Europe will face a much bigger problem, that is, government radicalization and “the end of Europe.”
After World War II, Europeans seem to have “blown out” the flame of their arrogance, chauvinism and intolerance, yet every such terrorist attack adds a spark to the flame, which will result in nationalist forces coming to power. We’ve witnessed such situations in France, where extremist party received a record number of votes and in Germany, where parties with anti-migration policies won.