Քաղաքական 14:46 25/03/2016 Աշխարհում
Հյուսիսային Կորեայի բանակը ագրեսիայի ամենաչնչին արտահայտման դեպքում կարող է դիմել ծայրահեղ պատասխան քայլերի: «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Մոսկվայում Հյուսիսային Կորեայի դեսպանատունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունից հայտնել են, որ Հյուսիսային Կորեայի բանակը ԱՄՆ-ի կողմից ագրեսիայի դեպքում կարող է կանխարգելիչ միջուկային պատասխան հարված հասցնել:
«Այսօր մեր բանակը և մեր ազգը եռացող ցասումով հետևում է ԱՄՆ-ի և թշնամական պետությունների՝ Հյուսիսային Կորեայի դեմ բանեցվող չարագույժ նկրտումներին և պահպանում է լիակատար պատրաստություն ագրեսիայի ամենափոքր արտահայտման դեպքում վճռորոշ միջուկային կանխարգելիչ հարվածով աշխարհի երեսից ջնջելու չարիքի կայսրությունը»,- նշվում է դեսպանատան հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ Հյուսիսային Կորեան այս երկուշաբթի իրականացրել է 5 հրթիռների փորձարկում, որոնք ուղղվել են դեպի Ճապոնական ծով: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում, սա Փհենյանի կողմից իրականացված թվով երրորդ հրթիռային փորձարկումն է: Դրանք պատասխանն էին ԱՄՆ-հարավկորեական համատեղ զորավարժությունների անցկացմանը:

Политика 15:23 25/03/2016 В мире
Армия Северной Кореи готова нанести превентивный ядерный удар при малейших признаках агрессии со стороны США. Как передает РИА Новости, об этом говорится в заявлении посольства КНДР в Москве.
В понедельник КНДР осуществила пять ракетных залпов в сторону Японского моря. Это было уже третье за последние две недели испытание ракетной мощи Пхеньяна, включая пуски баллистических ракет среднего радиуса действия.
Демонстрация силы стала ответом на развертывание на юге Корейского полуострова совместных американо-южнокорейских военных маневров с участием 17 тысяч солдат США. На этих учениях, в частности, отрабатывается план уничтожения в случае войны руководства КНДР, а также ее ядерных и ракетных арсеналов.
Ситуация на полуострове обострилась после проведения 6 января этого года четвертого по счету ядерного испытания в КНДР. 7 февраля был запущен спутник, который вывела на орбиту ракета-носитель, которая может быть использована для нанесения ядерного удара на расстоянии 12 тысяч километров. Совет Безопасности ООН принял санкции против Пхеньяна.