Քաղաքական 11:11 30/03/2016 Հայաստան
ԱՄՆ Հավայի նահանգը ճանաչել է Արցախի անկախությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք Ամերիկայի հայկական համագումարի ֆեյսբուքյան էջից:
«Այսօր Հավայի նահանգի ժողովուրդը կանգնեց Արցախի ժողովրդի անկախության և ազատության կողքին` ամուր դիրք ընդունելով ընդդեմ այն ուժեղ լոբբիստական աշխատանքի, որը նպատակ ուներ ոտնահարել ժողովրդավարության և ինքնիշխանության ամերիկյան ու հայկական հիմնարար սկզբունքները: Սրտանց երախտագիտություն ենք հայտնում ներկայացուցիչներ Անգուս ՄըքՔելվիին և Ջոն Միզունոյին` այս ջանքերը գլխավորելու, ինչպես նաև ամբողջ Ներկայացուցիչների պալատին` նման դիրքորոշում ընդունելու համար»,- նշել է  Հայ դատի ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը:
Ինչպես նշվում է, ԱՄՆ ԼՂՀ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը ևս ողջունել է Արցախի անկախությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը՝ նշելով, որ այդ ամենն ավելի է ուժեղացնում արցախցիների վստահությունն առ այն, որ իրենց բոլոր նվաճումները իզուր չեն արվել:
Հատկանշական է, որ բանաձևը նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից միաձայն ընդունվել է Ադրբեջանի նախագահի Վաշինգտոն կատարելիք այցից ժամեր առաջ՝ փաստացիորեն տապալելով ադրբեջանական լոբբիստների ջանքերը: Սույն բանաձևով ԱՄՆ Հավայի նահանգը դարձավ Արցախի անկախությունը ճանաչած նահանգների շարքում յոթերորդը:
Նշենք, որ ԼՂՀ անկախությունը ճանաչել են ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա, Ջորջիա, Մեյն, Լուիզանա, Մասաչուսեթս, Ռոդ Այլենդ նահանգները:

Политика 11:46 30/03/2016 В мире
Палата представителей американского штата Гавайи приняла резолюцию о признании независимости Арцаха. Об этом сообщается на странице ANCA Western Region в социальной сети Facebook.
«Сегодня народ штата Гавайи поддержал независимость и свободу народа Арцаха, заняв прочную позицию против сильной лоббистской деятельности, преследующей цель попирать основополагающие американские и армянские принципы демократии и суверенитета. От всего сердца благодарим членов Палаты представителей Ангуса МакКельви (Angus McKelvey) и Джона Мизуно (John Mizuno) за объединение усилий, а также Палату представителей за такую позицию», – отметил исполнительный директор ANCA Western Region.
Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян в свою очередь также поприветствовал принятие резолюции о признании независимости Арцаха, отметив, что все это увеличивает уверенность народа НКР в том, что все его достижения не напрасны.
Примечательно, что резолюция была единогласно принята Палатой представителей штата Гавайи за несколько часов до визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Вашингтон, фактически провалив все усилия азербайджанских лоббистов.
Гавайи стали 7-м штатом, признавшим независимость Арцаха, – вслед за штатами Калифорния, Джорджия, Мен, Луизиана, Массачусетс и Род-Айленд.