Քաղաքական 09:40 31/03/2016
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 30-ին հանդիպում է ունեցել Մասաչուսեթսի նահանգապետ Չարլզ Բեյքերի հետ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո կայացած հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առկա են սերտ գործընկերային, բարեկամական հարաբերություններ և երախտագիտություն է հայտնել այն շարունակական աջակցության համար, որ ԱՄՆ-ը ցուցաբերում է Հայաստանին ամենատարբեր ոլորտներում:
Երկկողմ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է նահանգների և հատկապես Մասաչուսեթսի դերակատարությունը: Հանրապետության Նախագահը նշել է, թե Հայաստանը կարևորում է ապակենտրոնացված համագործակցությունը և այդ առումով ցանկանում է ուղիղ կապեր հաստատել Մասաչուսեթս նահանգի հետ: Համագործակցությունը, Նախագահի համոզմամբ, կարող է կրել ինչպես ճանաչողական բնույթ, այնպես էլ նպաստել կրթության, գիտության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում սերտ կապերի հաստատմանը:
ՀՀ Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում նահանգապետ Չարլի Բեյքերի վճռական դիրքորոշման և հայ ժողովրդին աջակից լինելու համար: Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե ուրախ է, որ Մասաչուսեթս նահանգի ղեկավարությունը պատմականորեն արդար դիրքորոշում է ունեցել այս հարցում, ինչի մասին է վկայում այն, որ 19-րդ դարավերջի համիդյան ջարդերից և Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերի մի ստվար մաս հաստատվեց հենց այս նահանգում: Ըստ Նախագահի, այդ մասին է խոսում նաև այն, որ նահանգային դպրոցներում Հայոց ցեղասպանության պատմություն է դասավանդվում:
ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել Ամերիկայի անկախության համար մղված պայքարում վճռական դեր կատարած Մասաչուսեթս նահանգի առանձնակի վերաբերմունքը ԼՂ հիմնախնդրի նկատմամբ:
Առանձնացնելով Մասաչուսեթսի պատկառելի ներուժը գիտակրթական ոլորտում և նշելով, որ բավական է միայն նահանգում գտնվող մի շարք հեղինակավոր բուհերի շարքում հիշատակել Հարվարդի համալսարանն ու Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիաների ինստիուտը, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտությամբ է նշել, որ Մասաչուսեթսը և ընդհանրապես ԱՄՆ-ն իր գիտակրթական ներուժով Հայաստանի անկախությունից ի վեր նպաստել է նաև մեր պետականության ամրապնդմանը: Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստման գործում ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել ամերիկյան կառավարության աջակցությունը:
Ընդգծելով, որ Հայաստան-Մասաչուսեթս հարաբերություններն ունեն խոստումնալից ապագա և Հայաստանը շահագրգռված է Մասաչուսեթսի հետ ակտիվ կապեր հաստատելու հարցում, Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է նահանգապետ Չարլի Բեյքերին մեր երկիր։
Հանդիպման ավարտին աշխատանքային ճաշ է տրվել` նահանգապետ Չարլզ Բեյքերի, համայնքային ղեկավարների և Ներկայացուցիչների պալատի անդամների մասնակցությամբ:

Politics 14:04 31/03/2016
President Serzh Sargsyan, who is at the United States on a working visit, on March 30 met with the Governor of Massachusetts Charlie Baker, press department of the Armenian President’s office reports.
At the meeting, which took place after the official welcoming ceremony, the President of Armenia noted with satisfaction that Armenia and the United States maintain friendly relations and close cooperation. He expressed gratitude for the continued assistance provided by the US to Armenia in various areas. In the development of the bilateral interstate relations, President Serzh Sargsyan stressed the significant role played by the states and state of Massachusetts in particular. The President noted that Armenia attaches importance to decentralized cooperation and with this regard would like to establish direct ties with Massachusetts. According to the President, cooperation can be of the instructive nature but can also promote close ties in the areas of education, science, information technologies and other areas.
The President of Armenia expressed gratitude for Governor Baker’s resolute stance on the issue of recognition of the Armenian Genocide and support to the Armenian nation. Serzh Sargsyan noted that he was glad that the leadership of Massachusetts has traditionally maintained a fair position on this issue which is proved by the fact that at the end of the 19th century, a large number of the Armenians who had managed to escape massacres of the Hamidian era and later the Armenian Genocide, found refuge here, in Massachusetts. According to the President, it is also testified to by the fact that the history of the Armenian Genocide was introduced in the curriculum of the state schools.
The President of Armenia hailed special role of Massachusetts, which played a decisive part in America’s fight for independence, toward the NK issue.
Highlighting Massachusetts’ considerable potential in the area of science and noting that it would suffice to mention among prestigious institutions functioning here the Harvard University and MIT, President mentioned with appreciation that Massachusetts and the United States in general with its scientific and educational potential after Armenia’s independence has also supported Armenia in statehood building processes. The President of Armenia hailed the assistance provided by the Government of the United States in preparing high class Armenian professionals.
Underlining that Armenia-Massachusetts relations have a promising future and Armenia is interested in maintaining close relations with the state, Serzh Sargsyan invited Governor Charlie Baker to visit Armenia.
At the conclusion of the meeting, there took place a working dinner with the participation of Governor Charlie Baker, members of the state House of Representatives, and community leaders, reads the statement.