Քաղաքական 09:17 02/04/2016 Հայաստան
Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 1-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել բարձր մակարդակի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգին, միջազգային արդի խնդիրներին, մերձավորարևելյան ճգնաժամին, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացի ներկայիս փուլին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
ՀՀ Նախագահը ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ հանդիպմանը մեծապես կարևորել է Միացյալ Նահանգների դերակատարումը տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության պահպանման գործում, հատկապես՝ ԱՄՆ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող: Ուելսում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում պետքարտուղար Ջոն Քերիի մասնակցությամբ 2014թ. սեպտեմբերին կայացած եռակողմ հանդիպումը, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ԱՄՆ շահագրգռվածության օրինակներից մեկն է:

Политика 09:59 02/04/2016 В мире
Президент Армении Серж Саргсян, находящийся с рабочим визитом в США для участия в Саммите по ядерной безопасности, 1 апреля встретился с госсекретарем США Джоном Керри. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ходе встречи были затронуты повестка находящихся на высоком уровне  армяно-американских отношений, актуальные международные проблемы, кризис на Ближнем Востоке, ситуация в регионе Южного Кавказа, существующие вызовы, нынешний этап переговорного процесса по карабахскому урегулированию и другие представляющие обоюдный интерес вопросы.
Глава армянского государства на встрече с госсекретарем США придал большую важность роли Соединенных Штатов в деле сохранения региональной безопасности и стабильности, в частности вовлеченности США в процесс мирного урегулирования карабахской проблемы в качестве страны-сопредседателя МГ ОБСЕ.
По словам президента, участие госсекретаря США Джона Керри в состоявшейся в сентябре 2014 года в Ньюпорте трехсторонней встрече является одним из примеров заинтересованности США в вопросе карабахского урегулирования.