Քաղաքական 17:31 02/04/2016 Աշխարհում
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբն իր ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում տարածել է հաղորդագրություն, որտեղ ասվում է. «Վաշինգտոնում Օբամայի վարչակազմի ջերմ ընդունելությունից ընդամենը մի քանի ժամ անց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը լայնածավալ հարձակումներ է իրականացնում ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով:
«ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենն Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում, աճող տարածաշրջանային ագրեսիայի և ներքին ճնշումների քաղաքականությունը կշտամբելու փոխարեն, բացահայտորեն խրախուսեց նրա ռազմատենչությունը՝ խախտելով Ամերիկայի ջանքերն՝ ուղղված խաղաղության պահպանմանն ու բանակցությունների շուրջ ընդհանուր հայտարարի հասնելուն:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին Ալիևին ուղղված իր հրապարակային խոսքում, ցավոք, ոչ մի հիշատակում չարեց Ալիևի սպառնալիքների և բռնությունների կամ այլախոհության ներքին ճնշումների վերաբերյալ Ամերիկայի մտահոգության մասին: Նաև չհիշատակվեցին ամերիկացի կոնգրեսականների խաղաղության միտված առաջարկները, որոնք պետքարտուղարությունը հրապարակայնորեն ընդունել էր», - ասված է Հայ դատի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, թե Վաշինգտոնում Օբամայի վարչակազմի ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ դուրս գալու թերացումը փաստացի Ալիևին ազատությունտվեցին Ղարաբաղում այս հարձակումները սկսելու համար:

Politics 17:32 02/04/2016
Only hours after being warmly welcomed in Washington by the Obama Administration, Azerbaijani leader Ilham Aliyev launched large-scale attacks along the entire Artsakh-Azerbaijan line of contact, Armenian National Committee of America reports in a Facebook post, adding that several fatalities, including an Armenian child, have been reported.
“Vice President Biden, in personally meeting Azerbaijani President Aliyev in this manner - without any public challenge to his escalating regional aggression and worsening domestic repression - openly emboldened his belligerence while actively undermining American efforts to keep the peace and reach a negotiated settlement.
Secretary Kerry in his public remarks with President Aliyev, regretfully, made no mention at all of any American concerns regarding President Aliyev's threats and acts of violence or his crackdown on domestic dissent. There has, as well, been been no mention, in the public record, of the life-saving Royce-Engel peace proposals that the State Department has publicly supported,” reads the statement, which then suggests that Obama Administration's failure, in Washington, to confront Azerbaijan's aggression gave Aliyev the green light to launch these attacks on Karabakh.