Իրավունք 12:00 02/04/2016
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տարածել է  հայտարարություն՝ խիստ դատապարտելով  քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի հարձակումները:
ՄԻՊ հայտարարության մեջ ասված է. «ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն՝ ադրբեջանական կողմը ապրիլի 1-ից 2-ի գիշերը ձեռնարկել է հարձակողական գործողություններ:
Այդ սանձազերծ գործողություններով հրթիռահրետակոծման են ենթարկվում նաև խաղաղ բնակավայրերը, որոնց հետևանքով, ցավոք, սպանվել են մեկ և վիրավորվել 2 երեխաներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները:
Դրանք կյանքի իրավունքի դեմ ոտնձգող միջազգային մակարդակի հանցագործություններ են, որ ենթակա են դատապարտման և պատժման միջազգային իրավունքի ողջ խոստությամբ՝ առանց որևէ բացառության: Միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնասյունն է բնակավայրերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ռազմական գործողությունների իրականացման բացառիկ արգելքը: Քաղաքացիական բոլոր անձինք և, հատկապես, երեխաներն ու կանայք գտնվում են առանձնակի պաշտպանության տակ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվում է խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմից իրականացվող անթույլատրելի գործողությունների հետևողական ուսումնասիրություն՝ իր կարգավիճակի բոլոր հնարավորություններով դրանք միջազգային մարմինների ուշադրությանը ներկայացնելու և պարտադիր քննարկման հարց դարձնելու նպատակով»:

Law 13:54 02/04/2016 Armenia
In his statement, Ombudsman of Armenia, Arman Tatoyan strongly condemns Azerbaijan attacks on residential areas and civilians.
Ombudsman’s statement reads: “According to Ministry of Defense of Armenia and NKR Defense Army, Azerbaijan organized offensive operations on April 1-2.
These rabid operations subjected peaceful residential areas to rocket shelling, resulting in one dead and two injured children.
Ombudsman of Armenia strongly condemns the attacks on residential areas and civilians.
These are international level crimes against the right to life, which should be subjected to condemnation and punishment by international law without any exception. The complete prohibition of military operations against residential areas and civilians is a key element of the international humanitarian law. All civilians, especially children and women should be under special protection.
Ombudsman of Armenia is carrying out a consistent study with the full potential of his status on Azerbaijan operations against peaceful residential areas to draw the attention of international bodies to the issue and to submit it for mandatory discussion,” reads the statement.