Երևանում Բելառուսի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ
Ապրիլի 3-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն է հրավիրվել Երևանում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկը: ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից տեղեկանում ենք, որ հանդիպմանն ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը դեսպանին հայտնել է հայկական կողմի խորը տարակուսանքը ապրիլի 2-ին տարածված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունների վերաբերյալ Բելառուսի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ տեղ գտած մի շարք դրույթների կապակցությամբ:
Իգոր Նազարուկին հայտնվել է, որ նման հայտարարությունը չի համապատասխանում հայ-բելառուսական հարաբերությունների ոգուն և հակադրվում է ՀԱՊԿ ու միջազգային այլ կառույցների շրջանակներում կողմերի ստանձնած պարտավորություններին, վնաս է հասցնում բանակցային գործընթացին՝ խրախուսելով ուժի կիրառումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում:

Политика 18:09 03/04/2016 Армения
Сегодня, 3 апреля, в министерство иностранных дел Армении был приглашен посол Беларуси в Ереване Игорь Назарук. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе встречи заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян выразил послу глубокое недоумение армянской стороны в связи с рядом положений, нашедших отражение в распространенном 2 апреля 2016 года заявлении министерства иностранных дел Республики Беларусь в связи с событиями вокруг Нагорного Карабаха.
Как было заявлено Игорю Назаруку, подобное заявление не соответствует духу армяно-белорусских отношений и идет вразрез с обязательствами, взятыми сторонами в рамках ОДКБ и других международных структур, наносит вред переговорному процессу, поощряя применение силы в урегулировании карабахского конфликта.