Քաղաքական 15:33 05/04/2016 Հայաստան
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ շարունակում է տեղեկացնել մի շարք երկրների իր գործընկերներին և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, ապրիլի 4-5-ը Էդվարդ Նալբանդյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Գերմանիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեի, Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյի, Լիտվայի արտգործնախարար Լինաս Լինկևիչուսի, Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի և Պիեռ Անդրյոյի հետ: Ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանգամանալից զրույց է տեղի ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի հետ։
Հայաստանի արտգործնախարարն իր զրուցակիցներին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հարձակողական լայնածավալ գործողությունների մասին, ներկայացրել Արցախում քաղաքացիական օբյեկտների և խաղաղ բնակչության հրթիռակոծման հետևանքները:
Նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը զուգորդում է ռազմական գործողությունները քարոզչական ապատեղեկատվությամբ՝ ապարդյուն փորձելով հիմնավորել իր ագրեսիվ քայլերը, քաղաքացիական օբյեկտների և խաղաղ բնակչության թիրախավորումը։
«Հայաստանը բազմիցս բարձրաձայնել է, որ Ադրբեջանը միտումնավոր գնում է իրավիճակի սրմանը և չի թաքցնում ուժի կիրառման մտադրությունը։ Մենք զգուշացնում էինք, որ միջազգային հանրության կողմից գործնական քայլեր են հարկավոր՝ Բաքվին կարգի հրավիրելու համար, այլապես Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքը դուրս է գալիս վերահսկողությունից, ինչի ականատեսն ենք այսօր։ Այժմ առավել քան հրամայական են միջազգային հանրութան հրատապ և հստակ քայլերը՝ իրավիճակը կայունացնելու, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ բանակցելուց հրաժարվող, ագրեսիվ գործողություններով իր առավելապաշտական մոտեցումները պարտադրելու փորձեր անող Ադրբեջանին բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու ուղղությամբ», - ասել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։
Էդվարդ Նալբանդյանի զրուցակիցներն իրենց համաձայնությունն են հայտնել առ այն, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք գոյություն չունի: Նրանք հրամայական են համարել կրակի անհապաղ դադարեցումը և Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո բանակցությունների շարունակումը:

Политика 20:51 05/04/2016 Армения
Глава МИД Армении: Необходимы оперативные шаги международного сообщества для возвращения Азербайджана за стол переговоров
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян продолжает информировать своих иностранных коллег и руководителей международных организаций об агрессии Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики (НКР). Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Глава внешнеполитического ведомства Армении Э. Налбандян 4-5 апреля побеседовал по телефону с главой МИД Германии, председателем ОБСЕ Франк-Вальтером Штайнмайером, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом ЕК Федерикой Могерини, главами МИД Грузии Михаилом Джанелидзе, Беаруси Владимиром Макеем, Литвы Линасом Линкявичусом, Ирана Джавадом Зарифом, сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США) и Пьером Андрие (Франция), а также генеральным секретарем Международной организации франкофонии Микаэль Жан.
Глава МИД Армении сообщил своим коллегам о продолжающихся широкомасштабных наступательных действиях Азербайджана против НКР, а также представил последствия ракетного обстрела Вооруженными силами Азербайджана гражданских объектов и мирного населения Арцаха.
Министр Э. Налбандян также подчеркнул, что в рамках пропаганды Азербайджан распространяет дезинформацию о военных действиях, тщетно пытаясь аргументировать свои агрессивные шаги, нацеленные против гражданских объектов и мирного населения.
«Армения неоднократно заявляла о том, что Азербайджан сознательно идет на обострение ситуации и не скрывает намерений о применении силы. Мы предупреждаем, что сейчас необходимы быстрые и конкретные шаги международного сообщества для стабилизации ситуации и возвращения Баку за стол переговоров, иначе агрессивное поведение Азербайджана выходит из-под контроля, чему мы являемся свидетелями», – заявил глава МИД РА.
Собеседники Э. Налбандяна согласились с суждением министра относительно того, что применение силы недопустимо и отметили необходимость прекращения огня и продолжение переговорного процесса в формате Минской группы ОБСЕ.