Հասարակություն 23:20 06/04/2016 Հայաստան
Մեկ էլ պայթուն լսվեց: Տեսա՝ ոտքս չկա: Հանեցի համազգեստիս գոտին ու կապեցի, որ չարնահոսեմ: Նոր էի ավարտել կապելը, նորից պայթյուն լսվեց, տեսա՝ մյուս ոտքս կտրվեց: Զինվորական սապոգիս քուղը հանեցի ու մյուս ոտքս կապեցի: Պառկած սպասում էի, որ ընկերներս օգնության գան, գլխիս տակ ինչ-որ կոշտ բան զգացի, նայեցի- տեսա ական է: Ձեռքով փորելով էդ ականը հանեցի գլխիս տակից....Ազգային հերոս պաշտպանության նախարարի այցելությունը ինձ շատ ոգևորեց: Նախարարն ասաց՝ ծունկ ունես, ուրեմն՝ ոտք ունես: Մեր նախարարին խնդրեցի հնարավորություն տալ շարունակելու ծառայություն: Շատ շնորհակալ եմ, որ ընդառաջեց, խստացավ իմ ծննդավայր Նոյեմբերյան զորամասում ծառայությունս շարունակելու հնարավորություն տալ:
Դավիթ Գրիգորյան
զինվոր
Զորամասում էինք: Սկսեցին կրակել: Մեզ որպես օգնական ուժ ուղարկեցին դիրքեր: Արկըը պայթեց կողքիս:
..Արդեն վիրահատվել եմ: Շատ լավ եմ: Շուտ ոտքի կանգենմ, գնամ հասնեմ տղերքին:
Նարեկ Վարդումյան
Հավանաբար, նռնակ պայթեց: Սկզբում չհասկացա, որ ոտքիս թաթը պոկվել է: Ցանկացա կանգնել, բայց ընկա:....50-60 մետր սողացի, որ մոտենամ մերոնց: Բլինդաժում արյուը դադարեցրին: Ասի՝ չեմ կարողանում կռվել, գոնե տվեք զենքերը լիցքավորեմ, որ արագ լինի: Ես զենքերը լիցքավորում էի, տալիս տղերքին, պոկված ոտնաթաթի մասին մտածելու ժամանակ չկար: Ինձ ամենիս շատ ցավ է պատճառում այն, որ ընկերներ կորցրի այդ մարտում... Թուրքը պատասխան է տալու իր արածի համար:
Արման Ավետիսյան
Ութ ամիս է մնացել ծառայությունս ավարտեմ, 11 հերթափոխ պոստի եմ կանգնել:Հակառակորդը միշտ էլ կրակել է. մեզ համար նորություն չէր: Մենք լավ դիմակայում էինք: Մեկ էլ թշնամու տանկերը մտան դիրք...Ես ձեռքից վիրավորվեցի: Մենք թուրքից չենք վախենում,ուզում է տանկով գա, ուզում է՝ տիեզերանավով: Միշտ էլ դրանց դաս ենք տվել ու տալու ենք:
Էրիկ Ալուխանյան
Եկել եմ շնորհակալություն ասելու մեր զինվորներին, որ խիզախությամբ պաշտպանել են Հայրենիքը ու հետ են շպրտել թշնամուն: Եկել եմ իմ օրինակով համոզելու, որ կարելի ապրել նաև մեկ ձեռքով, ապրել գլուխը բարձր, հպարտ, սիրով շրջապատված... Ու երջանիկ լինել, այն մտքից, որ Հայրեիքիդ խաղաղությունը նաև քո արյունով է գնվել...

Society 11:44 07/04/2016
Suddenly, I heard an explosion. I turned to see I didn’t have a leg anymore. I tied my uniform belt not to bleed out. As soon as I finished tying, I heard another explosion, my other leg was gone too. I tied the shoelace of my military boot around my leg. Lying there, I was waiting for my friends to come help me, when I felt something firm under my head. Turning around I saw it was a mine. Digging with my bare hands I took it out… I was excited with the visit of National hero Defense Minister. He told me having a knee meant having a leg. I asked the Minister to let me continue my duty. I’m very pleased he met me halfway and promised to give me a chance to continue my service at a military unit in Noyemberyan, my birthplace.
Davit Grigoryan, soldier
We were at the military unit. They started firing. We were sent to assist in the frontline. The shell exploded near me. I’ve already undergone surgery. I feel really well. I want to recover soon to get back to the guys.
Narek Vardumyan, soldier
Perhaps, it was a grenade explosion. At first, I didn’t realize by foot was gone. I wanted to get up, but I couldn’t… I crawled 50-60 meters to get back to the guys. They stopped the bleeding in the dugout. I said I couldn’t fight, but asked the guys to let me charge the weapons to make it quick. I was charging the weapons and giving them to the guys. There was no time to think about my foot. It hurts me the most that I have lost friends in the battle. The Turks will pay for this.
Arman Avetisyan, soldier
Eight months are left for me to finish my service, I had 11 shifts on the front. The adversary fires all the time. It wasn’t news to us. We always show resistance. Suddenly, their tanks appeared… I was wounded on the arm. We are not afraid of the Turks, be they in tanks or on a spaceship. We’ve always taught them a lesson, and we’re going to do so.
Erik Alukhanyan, soldier
I’ve come here to thank our soldiers, who courageously defended our homeland and repulsed the adversary. I’ve come here to prove with my example that you can live with one hand with your head high, proud and surrounded with love… And be happy with the thought that the peace in your homeland was established with your own blood.