Քաղաքական 23:50 06/04/2016 Աշխարհում
Ֆրանսիացի սենատոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆիլպ Կալտենբախը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում նշել է ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի խախտման անընդունելիությունը՝ իր աջակցությունը և համերաշխությունը հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի հայերին և համայն հայությանը:
«Հարկավոր է, որ Մինսկի խումբը ակտիվորեն մոբիլիզացվի հակամարտության կարգավորմանը հասնելու համար: Ես կոչ եմ անում, որպեսզի հայց ներկայացվի Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ հրադադարի խախտման վերաբերյալ միջազգային քննության հանձնաժողով ստեղծելու նպատակով»:
Ֆրանսիացի սենատորն իր հայտարարությամբ նաև աջակցություն է հայտնել Ֆրանսահայ կազմակերպությունների ապրիլի 9-ին Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանության դիմաց նախաձեռնած ցույցին:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ, Փարիզի մերձակա Ալֆորվիլի քաղաքապետ, սենատոր Լյուկ Կարվունասը  պաշտոնական մամուլի հաղորդագրությամբ է հանդես եկել, որում նշել է, որ ադրբեջանական զինուժը հերթական անգամ խախտելով հրադադարի ռեժիմը միակողմանի ստանձնել է էսկալացիայի ողջ պատասխանատվությունը. «Ես կոչ եմ անում, որպեսզի Ֆրանսիան, առանց սպասելու Մինսկի խմբին, դիմի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդ՝ իրավիճակի հետագա սրումը վերացնելու և քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու համար»:
Սենատոր Կարվունասը ևս միացել և ապրիլի 9-ին Փարիզում ֆրանսահայերի ցույցի կոչին: Քաղաքապետի խոսքին հաջորդած ժամերին Ալֆորվիլի քաղաքապետարանի շենքին ադրբեջանական ագրեսսիայի դեմ ցույցին մասնակցելու կոչով մեծ պաստառ է կցվել:

Politics 11:33 07/04/2016
French Senator, President of the France-Armenia Friendship Group Philippe Kaltenbach has released a statement www.philippekaltenbach.com noting the unacceptability of ceasefire violations by Azerbaijani forces and expressing his support and solidarity to the Nagorno-Karabakh Armenians and the entire Armenian nation.
“The OSCE Minsk Group must be actively mobilized to achieve a settlement of the conflict. I call on to apply to the United Nations to create an international commission to investigate ceasefire violations.”
The French Senator also expressed his support to the protest initiated by French Armenian organizations, to be held outside the Azerbaijani Embassy in Paris on April 9.
French Senator, Vice President of the France-Armenia Friendship Group, Mayor of Alfortville Luc Carvounas has released a press communiqué pbs.twimg.com/media/CfI5Z0VWEAAx01f.jpg noting that the Azerbaijani armed forces, violating the ceasefire again, unilaterally took responsibility for the escalation. “I call on France to apply to the United Nations Security Council, without waiting for the OSCE Minsk Group, to prevent further escalation of the situation and protect civilians.”
Luc Carvounas also joined the call of French Armenians to hold a protest in Paris on April 9. Following the Mayor’s statement, a large poster calling on to participate in the protest against Azerbaijani aggression was placed on Alfortville City Hall.