Հասարակություն 12:56 11/04/2016
«Ադրբեջանը չի գործել միայնակ։ Համաձայն ականատեսների վկայությունների, թուրքական զորքերը և զրահատեխնիկան ներգրավված են եղել Իրանի հետ սահմանին մղված կռիվներում։ Չեթըմ Հաուսի և Քարնեգի հիմնադրամի տվյալները հավաստում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերը չեն սկսել ադրբեջանական դիրքերի վրա հարձակումները»: Այս մասին գրում են ԱՄՆ Պետքարտուղարության նախկին բարձրաստիճան դիվանագետ, ներկայումս Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանի Խաղաղաշինության և մարդու իրավունքների ծրագրի ղեկավար Դեյվիդ Ֆիլլիպսը և Ամերիկայի Հայկական Համագումարի համանախագահ Վան Գրիգորյանը ամերիկյան The Huffington Post առցանց պարբերականում հրապարակված հոդվածում։
Հեղինակները գրում են, որ Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը պետք է ակտիվացնեն իրենց միջնորդական ջանքերը, իսկ բանակցային գործընթացում նաև պետք է ներգրավված լինի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։
«Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի ռեժիմը ապրիլի 2-ին։ Ամերիկյան օրենքները կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, եթե նա ագրեսիվ քայլեր է ձեռնարկում։ Օբամայի վարչակազմը պետք է կիրառի «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ բանաձևը Ադրբեջանի նկատմամբ` սահմանելով տնտեսական և դիվանագիտական սանկցիաներ` ռազմական ագրեսիան պատժելու համար», - գրում են հեղինակները։
Վկայակոչելով հակամարտության պատմությունը, ինչպես նաև մինչ այժմ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունված բանաձևերը` Ֆիլիպսը ւ Գիրգորյանը շարունակում են.
«Ադրբեջանը պնդում է, որ Հայաստանն է այս վերջին կոնֆլիկտի հրահրողը։ Սակայն Չեթըմ Հաուսի և Միջազգային խաղաղության Քարնեգի հիմնադրամի տվյալները հաստատում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերը նախահարձակ չեն եղել ադրբեջանական դիրքերի վրա։ Հայերը շարունակ պնդում էին վստահության ամրապնդման միջոցների ներդրման և միջազգային դիտորդական առաքելություն իրականացնելու վրա 1994-ից ի վեր»:
Վկայակոչելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների սարսափելի վիճակը, ինչպես նաև վերջին տարվա ընթացքում տնտեսական խորը անկումը, հեղինակները պնդում են, որ կարճ պատերազմ հրահրելով նախագահ Ալիևը միայն ցանկանում է ուժեղացնել իր դիրքերը երկրի ներսում։
«Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը որոշակիորեն համագործակցեցին Սիրիայում։ Նրանք նաև պետք է ակտիվացնեն համագործակցությունը Մինսկի խմբի շրջանակներում։ Ավելի կոնկրետ, ԵԱՀԿ պետք է դիտորդներ տեղակայի Լեռնային Ղարաբաղում` հետագայում նոր ագրեսիան կանխարգելելու նպատակով։ Հայաստանը կողմ է սրան»,-գրում են հեղինակները։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում։ Մինսկի խումբը պետք է վերականգնի սկզբնական ձևաչափը և ներառի Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչներին։ Նրանք պետք է լինեն քաղաքական բանակցությունների կողմ։
«Միացյալ Նահանգները չպետք է աննկատ թողնի Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան»,-եզրահանգում են հեղինակները՝ ավելացնելով. «առավել ևս ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա նախաշեմին»։

Политика 15:36 11/04/2016 В мире
«Азербайджан не действовал в одиночку. Согласно свидетельствам очевидцев, турецкие войска и бронетехника были вовлечены в бои на границе с Ираном. Данные Chatham House и Фонда Карнеги подтверждают, что вооруженные силы Нагорного Карабаха не инициировали нападения на азербайджанские позиции». Об этом пишут бывший высокопоставленный сотрудник Госдепартамента США, ныне руководитель Программы миростроительства и прав человека Колумбийского Университета Нью-Йорка Дейвид Филлипс и сопредседатель Армянской Ассамблеи Америки (ААА) Ван Григорян в статье, опубликованной американским интернет-изданием «The Huffington Post».
Авторы материала отмечают, что США и Россия должны активировать посреднические усилия, а в переговорный процесс должна быть вовлечена также Нагорно-Карабахская Республика (НКР).
«Азербайджан 2 апреля нарушил режим прекращения огня. Американское законодательство предусматривает применение санкций в отношении Азербайджана в случае инициирования агрессивных шагов. Администрация Обамы должна применить в отношении Азербайджана резолюцию №907 “Акта о поддержке свободы”, наложив экономические и дипломатические санкции, – с целью наказания за военную агрессию», – пишут авторы статьи.
Обратившись к истории карабахского конфликта и сославшись на принятые до сих пор Конгрессом США резолюции, Филлипс и Григорян подчеркивают: «Азербайджан утверждает, что последний конфликт спровоцирован Арменией. Однако данные Chatham House и Фонда Карнеги подтверждают, что вооруженные силы Нагорного Карабаха не совершали наступления на азербайджанские позиции. Армяне с 1994г. все время настаивали на внедрении механизмов укрепления доверия и осуществлении международной наблюдательской миссии».
Указав на ужасающее состояние сферы прав человека в Азербайджане, а также на серьезнейший экономический кризис последнего года, авторы материалы заявляют, что президент Ильхам Алиев, спровоцировав краткосрочную войну, всего лишь желает усилить собственные позиции в стране.
«США и Россия в некоторой степени сотрудничали по вопросу Сирии. Они также должны активировать сотрудничество в рамках Минской группы ОБСЕ. Точнее, ОБСЕ должна разместить наблюдателей в Нагорном Карабахе – с целью предотвращения в дальнейшем новой агрессии. Армения поддерживает это», – пишут авторы статьи.
Карабахский конфликт не имеет военного решения, Минская группа должна восстановить первичный формат и включить в состав избранных представителей Нагорного Карабаха. Они должны выступать стороной переговорного процесса.
«США не должны оставлять незамеченной военную агрессию Азербайджана, в особенности в преддверии Дня памяти жертв Геноцида армян 24 апреля», – резюмируют авторы статьи.