Քաղաքական 12:40 12/04/2016 Հայաստան
Առանց Թուրքիայի գիտակցության՝ Ադրբեջանը չէր սկսի ապրիլյան արկածախնդրությունը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա, Թուրքիան առնվազն տեղյակ էր նման գործողություն սկսելու մասին, քանի որ ադրբեջանական բանակի հարձակողական ուժը թուրքական հատուկ ռազմաբազաներում էին պատրաստվել:
«Հստակ երևաց, որ այս հակամարտությունում Թուրքիան հանդես եկավ Ադրբեջանի կողմից որպես հակամարտության  հրահրող կողմ, ոչ թե հանգուցալուծող կողմ: Այսինքն՝ կա մեկ պետություն, որն այս պարագայում բացարձակ և լիարժեք պաշտպանում է հակամարտության մի կողմին գոնե առաջին դեմքի մակարդակով»,- նշեց Հ.Դեմոյանը:

Politics 15:21 12/04/2016 Armenia
Azerbaijan wouldn’t start the reckless operations in April without Turkey’s awareness, said Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Doctor of Historical Sciences, Hayk Demoyan.
According to him, Turkey was at least aware of commencement of such operations, because Azerbaijani forces were preparing for the offensive in special military installations of Turkey.
“It was clear, that Turkey was a provoking, rather than a resolving party in this conflict supporting Azerbaijan. In other words, there is a state absolutely and completely supporting one of the sides of the conflict, at least on the first level,” Demoyan said.