Քաղաքական 23:45 13/04/2016
Հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ միայն դաշնակցային են, այլև ունեն իրավապայմանագրային հիմքեր. Նալբանդյան
«Հայ-ռուսական հարաբերությունները բիզնես հարաբերություններ չեն,  միայն խոսքով դաշնակցային հարաբերություններ չեն, դրանք նաև իրավապայմանագրային հիմքեր ունեն: Սա ակնհայտ է բոլորի համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի»,-Հ1-ի «Հանրային օրակարգ» հաղորդման ընթացքում անդրադառնալով ՌԴ որոշ պաշտոնյաների հայտարարությունների առիթով հայ հասարակության շրջանում առաջացած դժգոհություններին՝ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ընդգծելով հայ-ռուսական հարաբերությունների խորքայնությունը՝  Նալբանդյանն ասաց. «Ադրբեջանը չէ, որտեղ տեղակայված է ռուսաստանյան ռազմական բազան, Ադրբեջանը չէ, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ է, Ադրբեջանը չէ, որը, ի տարբերություն Հայաստանի, ունի տասնյակ պայմանագրեր Ռուսաստանի հետ, որոնք վերաբերում են պաշտպանության և ռազմարդյունաբերական ոլորտներին: Ադրբեջանը չէ, որ ստորագրել է Ռուսաստանի հետ հայտնի «5րդ արձանագրությունը»: Այս շարքը կարելի է շարունակել»:
Ինչ վերաբերում է շփման գծում Ադրբեջանի ձեռնարկած գործողությունների հետ կապված ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների ցուցաբերած չեզոքությանը, նախարարը նշեց, որ շուտով մեզ մոտ նախատեսվում է  ՀԱՊԿ-ի արտգործնախարարների հանդիպում և այդ հարցը նորից բարձրացվելու է: «ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կառույցի գագաթաժողովները և արտգործնախարարների խորհուրդները բազմիցս հայտարարություններ են արել, որոշումներ են ընդունել, որտեղ հստակ նշված է ՀԱՊԿ անդամ երկրների մոտեցումը, դիրքորոշումը հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ: Խոսքը գնում է եռանախագահող երկրների ջանքերի աջակցության, հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման մասին՝ հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա, եռանախագահող երկրների ղեկավարների հինգ հայտնի հայտարարությունների աջակցության մասին: Շատ հստակ է դա: Եթե այդ անդամ երկրներից որևէ մեկն ինչ-որ տեղ սայթաքում է անում կամ այլ դիրքորոշումներ է արտահայտում, ապա այդ շրջանակներում մենք հիշեցնում ենք, որ ունենք ընդհանուր՝ նախագահների մակարդակով կոնսենսուսով ընդունված մոտեցումներ, և անգամ այդ ընդունված որոշումների հիման վրա հանձնարարականներ են տրված անդամ երկրների դեսպաններին, որպեսզի գործեն դրա հիման վրա՝ նկատի ունենալով վերոհիշյալ մոտեցումները»,-ասաց Նալբանդյանը:

Politics 01:34 14/04/2016
“Armenian-Russian relations are not of business nature, not of allied character only in words but also are put on the legal basis. That is obvious to all, including to Azerbaijan,” Minister Nalbandian said during an interview to Armenian Public TV Channel. Minister Nalbandian’s statement came in request to comment on the public resentment over the recent statements by some high level Russian officials.
Nalbandian then highlighted the deepness of the Armenian-Russian relations.
“It is not Azerbaijan that hosts a Russia military base, not Azerbaijan is a member to CSTO, not Azerbaijan unlike Armenia which has dozens of agreements with Russia on defense, military, and industrial spheres. It was not Azerbaijan, which signed the fifth protocol with Russia. The list may be continued”
Nalbandian touched upon the neutrality adopted by some of the EEU states regarding the conflict escalation saying Armenia will raise the question in the upcoming CSTO Summit of the Foreign Ministers to be held in Yerevan.
“CSTO Summits and Ministerial Councils accepted for numerous times statements which stated the position of the CSTO member states on the conflict settlement. That is about the support to the Co-Chairs efforts to settle the conflict based on the three principles through exclusively peaceful means, the five statements by the heads of the Co- Chairing countries. Even if a member state expresses a different opinion and commits a blunders in some other place, we remind them of the common position  - which is accepted by consensus at the presidential level. Instructions are given based on those decisions to the corresponding ambassadors of the states to act in line with those abovementioned decisions,” Nalbandian concluded.