Քաղաքական 19:00 13/04/2016 Հայաստան
Առնվազն անբարեխղճություն է, երբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը մեղադրում են զոհերի իրական թիվը թաքցնելու մեջ: Այս մասին «Սիվիլնեթ»-ի հետ զրույցում հայատարարեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Որևէ մեկը որևէ բան ուզենա էլ, չի կարող կոծկել: Անգամ մեկ զոհի մասին չհայտարարելու դեպքում նրա հարազատները, մերձավորները՝ մի քանի հարյուր մարդ Հայաստանի կարևոր բնակավայրերից մեկում կհավաքվեն»,-ասաց Հովհաննիսյանը՝ հակադարձելով, այն խոսակցություններին, թե իրականում հայկական կողմի զոհերի թիվն ավելի մեծ է, քան պաշտոնապես հայտարարվում է: Նման խոսակցությունները նա «մարգինալություն» որակեց:
ՊՆ խոսնակը հայտարարեց, որ այս պահի դրությամբ մարտական գործողությունների շրջանում, մարտական գործողությունների ընթացքում՝ ապրիլի 1-5-ը հայկական կողմն ունի 65 զինծառայողի կորուստ:
«Բայց մենք ունենք նաև ազատամարտիկների, կամավորների, խաղաղ բնակչության կորուստներ: Այդ թվերն ամփոփվում են, ընթացքում մենք դրանց մասին ներկայացնում ենք: Եթե ոչ այսօր, ապա վաղը մենք կունենանք վերջնական ամփոփ տվյալներ: Այս պահին անհետ կորած համարվողներն էլ հաշված այդ թիվը հասնում է մոտ 90-ի»,-ասաց նա:
ՊՆ խոսնակն ասաց, որ այս պահին անհետ կորած  է համարվում մեկ զինծառայող:
«Այստեղ գալուց առաջ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին, որ մեր այդ մեկ զինծառայողի մարմինը գտել են: Սա իրենց տեղեկությունն է, որը պետք է ճշտվի, աշխատանքներ տարվեն մարմինը փոխանակելու»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է զինծառայողների՝ երկար ժամանակ ծնողների հետ հեռախոսազրույց չունենալուն, ինչպես նաև դրա շուրջ տեղի ունեցած տարբեր շահարկումներին, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց.«Հասկանալի պատճառներով տեխնիկական հնարավորությունները վերջնականապես արգելափակված են, իսպառ: Ես անձնական օրինակ բերեմ: Երկու շատ հարազատ մարդիկ ունեմ, ովքեր այս պահին ծառայում են ՊԲ հյուսիսային հատվածում: Ապրիլի 2-ից մինչև այսօր իրենց մասին լուր չկա: Իրենց տեսնողներ եղել են: Նրանք իրենց խնդիրն են կատարում, իրենց ստորաբաժանումների հետ գտնվում են X վայրում, որը գաղտնի է: Բայց ես ինքս, թեկուզ իմ հոգու հանգստության համար, չեմ կարող կապվել իրենց հետ: Ծնողներն անհագստացած են, ինձ էլ չեն հավատում: Բայց պետք է հասկանալ ու ընդունել, որ մարտական ակտիվ գործողություններից հետո իրավիճակը լարված է, այս պահին շատ-շատերը տեխնիկապես հնարավորություն չունեն տուն կապնվել, և հնարավոր է՝ երկար ժամանակ այդ հնարավորությունը չունենան»:

Общество 20:14 13/04/2016 Армения
А. Ованнисян: Даже при большом желании Минобороны Армении не сможет скрыть смерть и одного военнослужащего
По меньшей мере недобросовестно обвинять министерство обороны Армении в попытках скрыть реальное число потерь Армянской армии: даже при большом желании никто не сможет этого сделать хотя бы касательно одного военнослужащего, родные и близкие погибшего вмиг на это отреагируют, так что подобные разговоры – просто проявление «маргинальности». Об этом заявил пресс-секретарь министра обороны РА Арцрун Ованнисян в интервью «Сивилнет».
По словам представителя Минобороны РА, на данный момент в рамках и в ходе боевых действий, в период с 1 по 5 апреля, армянская сторона потеряла 65 военнослужащих.
«Но у нас есть также азатамартики (ветераны карабахской войны. – Примеч. ред.), добровольцы, потери среди мирного населения. Эти цифры подытоживаются, по ходу мы о них сообщим. Если не сегодня, то уже завтра у нас будут окончательные данные. На данный момент, с учетом без вести пропавших, эта цифра достигает 90», – сказал А. Ованнисян.
Он напомнил, что до сих пор не было сведений об одном без вести пропавшем армянском военнослужащем, однако сегодня азербайджанские СМИ  заявили, будто нашли его тело. «Однако это их информация, которая должна быть уточнена, и в случае подтверждения должны быть проведены работы по обмену», – сказал А. Ованнисян.
Обратившись к муссируемым слухам о том, что военнослужащие долгое время не выходят на связь с родными, и спекуляциям вокруг этой темы, представитель Минобороны Армении отметил: «По понятным причинам технические возможности окончательно ограничены, напрочь. Приведу личный пример. У меня есть два очень близких, родных человека, которые в настоящее время проходят службу в Армии обороны НКР (северное направление), и со 2 апреля о них нет новостей. Но их видели. Они выполняют свою задачу, вместе со своими подразделениями находятся в районе Х, место это секретно. Однако и я, даже для спокойствия души, не могу связаться с ними. Родители обеспокоены, даже мне не верят. Но надо понимать и принимать, что после активных боевых действий ситуация напряженная, у многих на сегодня нет технической возможности связаться с домочадцами, и возможно, что еще долго такой возможности у них не будет».