Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից տարածված կրտսեր սերժանտի զոհվելու մասին լուրն ապատեղեկատվություն է. ԼՂՀ ՊՆ
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ անդրադարձել է այսօր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից ադրբեջանական բանակի կրտ. ս-տ Ռուստամ Ահմեդովի զոհվելու մասին տեղեկատվության տարածմանը, որն իբր տեղի է ունեցել հայկական կողմի մեղքով, «ոչ այլ ինչ է, քան իրադրությունը արհեստականորեն սրելու նպատակ հետապնդող ապատեղեկատվություն»:
ՊԲ մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հիմնականում պահպանվել է կրակի դադարեցման մասին ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը, բացառությամբ մի քանի խախտման դեպքերի, որը կատարել է ոչ այլ ոք, քան հակառակորդը:
Մանավորապես` ժամը 12:10-ի սահմաններում առաջնային գծի արևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ (2 արկ), իսկ ժամը 15:25-ի սահմաններում հարավարևելյան (Հադրութ) ուղղությամբ` ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (6արկ):
«Չի բացառվում նաև, որ զոհի վերաբերյալ տարածված հաղորդագրությամբ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սկսում է գաղտնազերծել ապրիլի 2-ից 5-ը տեղի ունեցած մարտերի ժամանակ իր հարյուրավոր կորուստների շարքը, որը մինչ այսօր դեռևս պահպանվում է հույժ գաղտնի: Իրենց ձախողված ռազմական ագրեսիան քողարկելու նպատակով նմանատիպ բովանդակությամբ հաղորդագրությունների տարածումը Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության կողմից առաջիկայում ևս սպասելի է»,- նշում են ՊԲ-ից:

Политика 21:14 14/04/2016 НКР
АО НКР: Заявления Минобороны Азербайджана о смерти Рустама Ахмедова может быть началом процесса рассекречивания боевых потерь
Заявления Минобороны Азербайджана о смерти якобы «по вине армянской стороны» младшего сержанта азербайджанской армии Рустама Ахмедова есть не что иное, как дезинформация, преследующая цель искусственно накалить обстановку. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Пресс-служба Армии обороны НКР сообщает, что в течение дня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил устная договоренность о режиме прекращения огня в основном соблюдалась, за исключением нескольких фактов нарушений со стороны противника.
В частности, около 12:10 по ереванскому времени в восточном направлении (Мартуни) передовой ВС Азербайджана применили 82-милиметровый миномет (2 снаряда), а в районе 15:25 в юго-восточном направлении (Гадрут) – гранатомет типа АГС-17 (6 снарядов).
«Также не исключено, что министерство обороны Азербайджана посредством распространения подобного сообщения о смерти военнослужащего начинает рассекречивать информацию о сотнях потерь азербайджанской стороны в ходе боев со 2 по 5 апреля, сведения о которых до сих пор хранятся в строжайшей тайне. Впредь также можно ждать от военного ведомства Азербайджана распространения сообщений подобного содержания с целью скрыть свою провалившуюся военную агрессию», – говорится в заявлении Армии обороны НКР.