Հասարակություն 12:44 14/04/2016 Հայաստան
«Պատերազմը վատ է ցանկացած երկրի համար, հույս ունենք, որ տարածաշրջանը շուտով տեղափոխվելու է խաղաղ դաշտ»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին՝ անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի լարվածությանը:
«Հույս ունենանք, որ հետագայում կկարողանանք խուսափել նման պատերազմական իրավիճակից և բոլոր կողմերին կտեսնենք սեղանի շուրջ բանակցելիս»,-ասաց ԵՄ դեսպանը՝ նշելով, որ այս հարցի լուծման սերտ ասպեկտներից մեկն էլ պետք է լինի համագործակցությունը ՀԿ-ների հետ:
Ըստ նրա՝ շատ ու շատ հարցեր, որոնց բախվում է Հայաստանը, կարելի է լուծել քաղաքացիական ակտիվիզմի միջոցով:
«Ես հաստատում եմ, որ ԵՄ-ն հետաքրքրված է ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման գործով: Պատրաստ եմ խոսել Արցախի հարցով, բայց այլ առիթով»,-հավելեց Սվիտալսկին՝ հրաժարվելով պատասխանել հակամարտության հետ կապված այլ հարցերի:

Глава делегации ЕС: Мы надеемся, что в регионе вскоре установится мир
Война неприемлема для любой страны, мы надеемся, что в регионе вскоре установится мир. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель делегации Европейского союза в Республике Армения, посол Петр Свитальский, коснувшись обострения ситуации в зоне карабахского конфликта.
«Надеемся, что в дальнейшем удастся избежать подобной военной ситуации, и мы увидим все стороны конфликта за столом переговоров», – подчеркнул Свитальский, добавив, что одним из аспектов решения данной проблемы должна стать активная работа с общественными организациями.
«ЕС заинтересован в мирном урегулировании карабахского конфликта», – заявил посол.
- Минобороны Армении: ВС Азербайджана 9 раз открывали беспорядочный огонь по армянским позициям на госгранице
- Давид Бабаян: Армянская сторона проявит последовательность в вопросе соблюдения режима прекращения огня