Դավութօղլուն իսլամական աշխարհին կոչ է անում «ազատագրել» Պաղեստինը, Ղարաբաղը և Ղրիմը
«Պաղեստինի, Ղարաբաղի և Ղրիմի տարածքների ազատագրումը, մուսուլմանական փոքրամասնությունների խնդիրները վերահսկողության տակ վերցնելը կարևոր հարցեր են, որոնց վրա Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը պետք է ազդեցություն ունենա»,-այս մասին ապրիլի 14-ին Ստամբուլում ԻՀԿ 13-րդ գագաթաժողովի պաշտոնական ճաշի ընթացքում հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն:
«Հյուրիեթ» պարբերականի համաձայն` Թուրքիայի վարչապետն իր խոսքում առանձնահատուկ շեշտադրում է կատարել հատկապես «բոլոր իսլամական հողերի ազատագրման վրա»:
«Մենք պետք է ընդհանուր դիրքորոշում ունենանք բոլոր իսլամական հողերի ազատագրման հարցում, որոնք գտնվում են օկուպացման տակ, հատկապես` Պաղեստինի», - ասել է Դավութօղլուն:
Նա հավելել է, որ «օկուպացված տարածքների» հարցում պետք է համախմբվել ընդհանուր դիրքորոշման շուրջ, քանի որ այդ հողերում «իսլամական ինքնությունը վտանգի տակ է»:

Davutoglu calls the Islamic world to “liberate” Palestine, Karabakh and Crimea
“The most important indicator which would show the effectiveness of the OIC is protecting Muslim minorities and liberating occupied lands such as Palestine, Karabakh and Crimea,” said Davutoglu delivering an opening speech at the 13th Organization of Islamic Cooperation (OIC) summit in Istanbul on April 14, reports Hurriyet Daily News.
According to the source, Turkish Prime Minister particularly stressed to “liberate all Islamic lands under occupation”.
“We need a common stance for the liberation of all the Islamic lands that are under occupation, especially Palestine,” said Davutoglu.
He also added that common stance should be adopted for occupied territories, where the Islamic identity is under threat of being demolished.