Հակառակորդի նախաձեռնած խախտումներն իրենց բնույթով աստիճանաբար վեր են ածվում միջադեպերի. ԼՂՀ ՊՆ
Ապրիլի 14-ի լույս 15-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը շարունակել է մնալ նույնը: ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հակառակորդը առաջնային գծի ողջ երկայնքով տարբեր տրամաչափի հրաձգային, դիպուկահարային ու ականանետային զինատեսակներից կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 60 անգամ: Իրավիճակն առավել անհանգիստ է եղել շփման գոտու հյուսիսային (Գյուլիստան), հյուսիսարևելյան (Թալիշ-Մարտակերտ), արևելյան (Մարտունի) և հարավային (Հադրութ) ուղղություններով, որտեղ ադրբեջանական կողմը բացի հրաձգային զինատեսակներից կիրառել է նաև 82 մմ-ոց (3 արկ), 60 մմ-ոց (12 արկ) ականանետեր և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (16 արկ):
«Հատկանշական է, որ հակառակորդի կողմից ինչպես այս գիշեր, այնպես էլ վերջին երկու օրերի ընթացքում նախաձեռնված խախտումներն իրենց բնույթով աստիճանաբար վեր են ածվում միջադեպերի, որոնց արդյունքում լինում են նաև կորուստներ: Ապրիլի 14-ի գիշերը ժամը 23:20-ի սահմաններում Մարտունու ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում ստացած ՊԲ զինծառայող Մանվել Արմենի Գրիգորյանի դեպքը դրա ապացույցն է:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները իրենց մարտական խնդիրները կատարում են իրադրության զարգացման համահունչ և վստահորեն իրականացնում Արցախի սահմանների պաշտպանությունը: Առաջնային գծում տեղ գտնող միջադեպերից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Политика 10:26 15/04/2016 НКР
Минобороны НКР: Всю ответственность за последствия инцидентов на передовой несет азербайджанская сторона
В ночь с 14 на 15 апреля оперативная обстановка на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск оставалась неизменной. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
ВС Азербайджана по всему периметру передовой линии из стрелкового оружия различного калибра, снайперского оружия и минометов свыше 60 раз нарушили устную договоренность о прекращении огня.
Наиболее неспокойной была ситуация на северном (Гюлистан), северо-восточном (Талиш-Мартакерт), восточном (Мартуни) и южном (Гадрут) направлениях линии соприкосновения, где азербайджанская сторона, помимо стрелкового оружия, применила 82-х (3 снаряда) и 60-миллиметровые (12 снарядов) минометы и гранатомет типа АГС-17 (16 снарядов).
«Примечательно, что инициированные противником нарушения как этой ночью, так и в течение последних двух дней по своему характеру постепенно перерастают в инциденты, которые приводят также к потерям.
Подтверждением тому является то, что 14 апреля около 23:20 вследствие стрельбы ВС Азербайджана в направлении Мартуни смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Армии обороны Манвел Арменович Григорян», – говорится в сообщении.
«Учитывая данное обстоятельство, передовые подразделения Армии обороны выполняют поставленные перед собой боевые задачи в соответствии с развитием ситуации и с уверенностью осуществляют защиту границ Арцаха.
Всю ответственность за последствия инцидентов, происходящих на передовой, несет азербайджанская сторона», – подчеркивается в сообщении.