Իրավունք 10:50 19/04/2016 Հայաստան
Հայաստանի քրեակատարողական ոլորտում գրեթե որևէ ենթաոլորտ չկա, որտեղ բարեփոխումներ չեն իրականացվում:  «Քրեական արդարադատության մոտեցումները Հայաստանում բանտերի գերբնակեցման խնդրին» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ ասաց արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը:
Ըստ նրա, «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի բացմամբ բանտերի գերբեռնվածության խնդիրը որոշ չափով լուծվել է: Փոխնախարարի համոզմամբ, ՀՀ-ում պրոբացիայի ծառայության ներդրումը նույնպես կնպաստի գերբեռնվածության խնդրի լուծմանը: Նա կարևորեց կադրային ապահովածության խնդիրը, նշեց, որ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ իրականացվում է բանտային առողջապահության ծրագիրը: Փոխնախարարի խոսքով, քրեակատարողական ծառայությունը նաև էներգախնայողության ծրագիր է իրականացում, որը հնարավորություն կտա տասը ՔԿՀ-ներում ապահովելու բնակության համար իդեալական ջերմային, հիգիենիկ պայմաններ:
Ս.Քրմոյանն ասաց, որ ՀՀ քրեական արդարադատության ոլորտում առկա բոլոր օրենքները, հիմնական փաստաթղթերը փոխում են, համապատասխանեցնում եվրոպական չափանիշներին, փորձում են դատապարտյալի կենցաղի, զբաղվածության հետ կապված հարցեր լուծել:
Քննարկմանը ներկա Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Նաիրա Ավետիսյանն ասաց, որ ԵՄ-ն աջակցել և աջակցում է այն փոփոխություններին, որոնք կատարվում են քրեական, քրեադատավարական օրենսգրքերում:
«Մենք իրականացնում ենք նաև մի շարք ծրագրեր, որոնցից մեկն ուղղված է բանտային հաստատություններում առողջապահական ծրագրերին, ինչպես նաև գերբեռնվածության խնդրի լուծմանը»,- ասաց նա:
Նշենք, որ կլոր սեղանին մասնակցում են արդարադատության նախարարության, քրեակատարողական ծառայության ներկայացուցիչներ, ԱԺ անդամներ, դատավորներ, դատախազներ, Օմբուդսմենի գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում գործող քաղհասարակության և միջազգային կազմակերպությունների անդամներ: Հանդիպման նպատակն է ներկայացնել և քննարկել Հայաստանում և Արևելյան գործընկերության երեք այլ երկրում ՝ Վրաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա, բանտերի գերբնակեցման դեմ պայքարի, կանխարգելման վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրության արդյունքները: Կլոր սեղանը հաջորդում է «Քրեական արդարադատության մոտեցումները Արևելյան գործընկերության երկրներում բանտերի գերբնակեցման խնդրին» թեմայով Թբիլիսում այս տարվա փետրվարին կայացած կոնֆերանսին:
Կլոր սեղանը «Քրեակատարողական ոլորտում բարեփոխումների աջակցություն (անցում պատժողական մոտեցումներից դեպի վերականգնողականին)» ավելի ծավալուն ծրագրի մաս է, որն իրագործվում է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի և Բելառուսի համար Եվրոպայի միության և Եվրոպայի խորհրդի Ծրագրային համագործակցության կառուցակարգի շրջանակում:

Law 11:44 19/04/2016 Armenia
No subsystem left in Armenian penitentiary system without reforms, said Deputy Minister of Justice of Armenia, Suren Krmoyan during a round table discussion on “Criminal Justice Response to Prison Overcrowding in Armenia”.
According to him, the overcrowding problem was somehow solved through the opening of “Armavir” penitentiary. He also said that the probation service in Armenia will contribute to the resolution of the problem. Krmoyan also highlighted the importance of the personnel and then noted that a healthcare program will be carried out in prisons with the support of the Council of Europe.
The Deputy Minister also said that all the laws and regulations in the criminal justice system are being subjected to reforms to conform to European standards.
Deputy Head of the Council of Europe Office in Yerevan, Naira Avetisyan said that the EU has been actively supporting the reforms in the criminal code.
“We are currently implementing a number of projects, one being directed at healthcare programs in prisons and solving the overcrowding issue,” she said.
It should be noted that representatives of the Ministry of Justice, Penitentiary Service, the Ombudsman’s office, members of the National Assembly, civil society and international organizations, judges and prosecutors attended the round table discussion. The meeting aims at presenting and discussing the results of a study on the overcrowding issue in prisons carried out in Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine. The round table follows the conference on “Criminal Justice Responses to Prison Overcrowding in Eastern Partnership Countries” held in Tbilisi in February, 2016.
The round table is a part of a bigger programme, “Support to Criminal Justice Reforms” carried out in Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, Ukraine and Belarus with the support of the European Union and the Council of Europe.