ԵԽԽՎ-ն քննադատում է ԵՄ-Թուրքիա միգրացիոն համաձայնագիրը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում քննարկվեց ԵՄ-Թուրքիա 2016թ․-ի մարտի 18-ին կնքված համաձայնագրով փախստականների և միգրանտների իրավունքների հարցերը՝ ընդամենը 1 օր անց, երբ ԵԽԽՎ-ում ելույթներով հանդես եկան Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերն ու Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն։
Քննարկմանը խորհրդարանականները բարձրաձայնեցին, որ այս համաձայնագրով առաջ են եկել մարդու իրավուքների հետ կապված լուրջ հարցեր։
Ընդունված զեկույցում ԵԽԽՎ-ն նշում է, որ մտահոգությունները կապված են սկսած հունական կղզիներում միգրանտներին գերբնակեցված և հակասանիտարական ճամբարներում պահելուց մինչև անբավարար իրավական պաշտպանվածությունն այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են բողոքարկել ապաստանի հայցի մերժումը։
Զեկույցը նաև քննադատում է Հունաստանից միգրանտների տեղաբաշխման Եվրոպայի «ամոթալի դանդաղ» առաջընթացը։ Նշվում է, որ խոստացված 160 հազար փախստականներից մարտ ամիսին ընդամենը 937-ն են գտել իրենց խոստացված անկյունը։
«ԵՄ-Թուրքիա համաձայնագիրն անգամ թղթի վրա առաջացնում է բազմաթիվ լուրջ հարցեր փախստականների վերաբերյալ հիմնարար նորմերի և միգրանտների իրավունքների համատեղելիության առումով։ Մինչ այժմ այն ցույց է տալիս, որ առավել խնդրահարույց է լինելու գործնականում»,-ասել է զեկույցի հեղինակ, հոլանդացի պատգամավոր Թինեկե Սթիրքը։
ԵԽԽՎ-ն Թուրքիային խորհուրդ է տալիս Հունաստանից վերադարձված բոլոր միգրանտներին և ապաստան հայցողներին վերաբերվել միջազգային ստանդարտներին և օրենքներին համապատասխան։
Այս համաձայնագիրը մեծ քննադատության է արժանանում Եվրոպայում։ Թուրքիան, որտեղ ապաստանել են մոտ 3,1մլն փախստականներ, համաձայնել է հետ ընդունել Եվրոպայից անօրինական միգրանտներին՝ վիզային ռեժիմի վերացման և Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունների առաջընթացի դեպքում։
Եվրամիությունը նաև Թուրքիային է տրամադրելու 3մլրդ եվրո մարդասիրական օգնություն։
Եվրոպական խորհրդարանի անդամները ևս այս գործարքում մեծ ռիսկեր են տեսնում և նշում, որ այն կարող է գցել Եվրամիության բարոյական հեղինակությունը, եթե ԵՄ պաշտոնյաներն ընդառաջեն Թուրքիայի պահանջին և մինչև հունիս առանց վիզային ռեժիմ հաստատեն Թուրքիայի մոտ 75մլն քաղաքացիների համար։

Politics 13:58 21/04/2016 World
The refugee deal between EU-Turkey Agreement of March 18, 2016 has been discussed during the spring session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
According to the PACE report, the Agreement raises several serious human rights issues, from overcrowding and anti-sanitary conditions of migrants in Greek islands to insufficient legal protection.
The report also condemned Europe’s “shamefully slow” progress on relocating refugees from Greece to other countries. Only 937 out of a promised 160,000 had been found homes as of March.
“Even on paper, [the EU-Turkey agreement] raises many serious questions of compatibility with basic norms on refugees’ and migrants’ rights. It has so far given every indication of being even more problematic in practice,” states the report by the Dutch parliamentarian Tineke Strik.
PACE advises Turkey to treat all the migrants returned from Greece in accordance with international standards and laws.
The agreement has received serious criticism in Europe. Turkey, already hosting 3.1 million refugees, agreed to take back irregular migrants from Europe, in exchange for an end to visa restrictions, as well as progress on EU accession talks.
The EU has also promised turkey €3bn humanitarian aid.
Some MEPs fear the deal risks tarnishing Europe’s moral authority further if EU officials fudge security and technical standards to meet Turkey’s demand of visa-free travel for its 79 million citizens by June.