Հայերին ուղղված ռասիստական արտահայտությունների պատճառով Շվեդիայում կփակվի թուրքական կազմակերպությունը
Շվեդիայի Թուրքական ազգային ասոցիացիան, որը հայտնվել է քննադատության թիրախում վերջերս հայերին ուղղված ռասիստական սպառնալիքների պատճառով, հնարավոր է պարտավորվի հետ վճարել պետությունից տարիների ընթացքում ստացած միլիոնավոր կրոնները, հայտնում է Sputnik News-ը։
Ապրիլի 9-ին Ստոկհոլմի կենտրոնական Սերյելս Տորյ հրապարակում կազմակերպված ցույցի ժամանակ, որի մասնակցել էին Շվեդիայում բնակվող մոտ 100 ադրբեջանցիներ և թուրքեր, Շվեդիայի թուրքական կազմակերպությունների համադրող կենտրոնի փոխնախագահ Բարբարոս Լեյլանին թուրքերեն ելույթում կատարել է մի շարք հակահայկական և ազգայանամոլական հայտարարություններ։ Նրա՝ «Մահ հայ շներին, մահ, մահ» վանկարկումներին միացել էին ցույցի մասնակիցները։
Այս ամենը մեծ աղմուկ բարձրացրեց Շվեդիայում։ Լեյլանին ստիպված եղավ ներողություն խնդրել և հեռանալ կազմակերպության իր պաշտոնից, սակայն կազմակերպության նկատմամբ հետաքննություն սկսվեց՝ պարզելու՝ արդյո՞ք Թուրքական ազգային ասոցիացիան արտացոլում է ժողովրդավարական հիմնարար պահանջները։
Շվեդիայի Երիտասարդության և քաղաքացիական հասարակության ազգային գործակալության հաղորդակցության՝ MUCF, տնօրեն Անդերս Հագքուիստը նշել է, որ այդ հայտարարությունները համահունչ չեն մարդու հավասարության և մարդու իրավունքների հետ և այդ իսկ պատճառով էլ սկսվել է հետաքննություն՝ նշելով, որ նախկինում ևս ստացել են բողոքներ։
Չնայած այս բողոքներին՝ Թուրքական ազգային ասոցիացիան շարունակել է ստանել պետական աջակցություն՝ տարեկան կես միլիոն կրոնի չափով։ Ըստ «Nyheter24» կայքի, պետական աջակցության նպատակը եղել է Շվեդիայում ռասիզմի դեմ պայքարն ու ինտեգրացիայի խթանումը։ Նախորդ տարի կազմակերպությունը ստացել է 630,000 կրոն՝ մոտ 80 հազար դոլար։ Այժմ MUCF-ը նախատեսում է դադարեցնել ասոցիացիայի ֆինանսավորումը։ Թուրքական ասոցիացիայի քարտուղար Յասին Իպեկը շվեդական ռադիոյին ասել է, որ ֆինանսավորման դադարեցումը կազմակերպության համար կործանարար կլինի։
«Մենք, հավանաբար, դուրս կմնանք բիզնեսից և կդադարենք որպես ասոցիացիա գոյություն ունենալ»,-ասել է Յասին Իպեկը՝ նշելով, որ իրենք ոչ ռասիստ են, ոչ էլ ֆաշիստ և պետք չէ մեկի պատճառով պատժել ամբողջ կազմակերպությանը։

Following the latest controversies, Sweden's Turkish National Association risks having to pay back millions of krona the union earlier received in government grants; competent bodies question whether the association can be considered democratic at all, reports Sputnik News.
On April 9, Barbaros Leylani, then vice president of the Turkish National Association, raised hell with a speech at a demonstration in Stockholm, where he announced his support for Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh conflict. Also, a number of flag-waving members of the Grey Wolves, a Turkish supremacist, far-right and neo-fascist organization, were spotted at the demonstration.
"Death to the Armenian dogs! Death! Death!" Leylani shouted, among other things, according to Göteborgs-Posten.
Barbaros Leylani was forced to apologize and leave his post at the union. However, his confrontational statements are not the only thing that is now being investigated, according to Anders Hagquist, communications director at the National Agency for Youth and Civil Society, MUCF. Numerous minority organizations and former members of the Turkish National Association have formally criticized the organization's texts and speeches for being "hateful."
Despite the frequent complaints, the Turkish National Association has continued to receive state support of over half a million krona per year. According to the news portal Nyheter24, the state aid from MUCF (whose primary aim is to combat racism and promote integration in Sweden) amounted to 630,000 krona (roughly 80,000 dollars) last year alone. Now, MUCF may very see its funding cut, which spells doom.
According to the source, Union Secretary Yasin Ipek told Swedish Radio this would be a disaster for the Turkish National Association.
"We would probably go out of business and cease to exist as an association. We are neither racists nor fascists. You cannot punish the whole union because of one person," he said.