Վլադիմիր Կազիմիրով. Կասկած չկա, թե ով էր վերջին իրադարձությունների նախաձեռնողը
Ռուսաստանցի դիվանագետ, 1992–1996թթ.-ին ՌԴ միջնորդական առաքելության ղեկավար, ՌԴ նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով լիազոր ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի, կրակի դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագրի կնքման հանգամանքների, ինչպես նաև խնդրի լուծման հեռանկարների մասին իր տեսլականի վերաբերյալ ծավալուն հարցազրույց է տվել «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» պարբերականին: Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
-Դուք ԼՂ-ում հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնացքային մասնակից եք: Ավելին` Դուք կրակի դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագրի հեղինակն եք, որով վերջ տրվեց պատերազմին: Մինչև այս տարվա Ապրիլ Ղարաբաղում պահպանվում էր հարաբերական խաղաղություն: Ինչո՞ւ այն խախտվեց:
-Կասկած չկա, թե ով էր վերջին իրադարձությունների նախաձեռնողը: Ի դեպ, հենց Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանը հարվածի տակ դրեց Բաքվի իր ղեկավարությանը: Նա ուղիղ հայտարարեց, որ Բաքուն իրավունք ունի ազատագրել այդ տարածքները ռազմական ուժով: Իրականում ստորագրված փաստաթղթերը բավարարար են, որպես պահպանվի հրադադարի ռեժիմը: Որևէ նոր փաստաթուղթ ստորագրելու կարիք չկա: Չնայած որոշների մոտ կարող է ի հայտ գալ նման մարմանջ:
Այլ հարց է, որ ոչ բոլորը պատրաստ են լրջորեն կատարել այս համաձայնագրերը: Մի անգամ Հեյդար Ալիևը բացարձակ հստակ ձևակերպել էր, որ կարգավորել հիմնախնդիրը կարելի է բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Նրա հետնորդը արդեն դժվարությամբ է արտաբերում «նախընտրելի է խաղաղ ճանապարհով» խոսքերը: Իսկ ինչպե՞ս է այն գործում`դուք ինքներդ տեսաք ապրիլի 2-ին: Իլհամ Ալիևը ամենից շատ շեշտը դնում է այն բանի վրա, որ պետք է վերջ դնել Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական շրջանների օկուպացիային: Այնտեղ կա 7 շրջան: 5-ը օկուպացված են ամբողջությամբ 2-ը` մասնակի: Սակայն այս օկուպացիան ծագել է այն պատճառով, որ Ադրբեջանը ոչ մի կերպ չի ցանկանում դադարեցնել ռազմական գործողությունները`հույս ունենալով , որ մի փոքր էլ, և կհաղթի հայերին: Իսկ սատացվում է լիովին հակառակը, և նրանք կորցնում էին շրջանը շրջանի ետևից:
-Ինչո՞ւ ՄԱԿ ԱԽ-ի չորս բանաձևերը չկարողացան կանգեցնել պատերազմը:
-Նրանք բոլորը տապալված են, չեն իրագործվել: Իսկ ո՞ւմ կողմից չեն իրագործվել` Ադրբեջանի: 1993 թ գարնանը հայերը գրավեցին Քելբաջարը: Այս գործողության հաջողությունը հայերին Լաչինից միջանցքից բացի ապահովեց Ղարաբաղը և Հայաստանը կապող ևս մեկ ուղղով: Դրանց հետո Ադրբեջանը հանդես է գալիս նախաձեռնությամբ, որպեսզի այս հարցը քննարկի Անվտանգության Խորհուրդը: ԱԽ-ն 1993 թ. ապրիլի 30-ին ընդունում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով 822-րդ բանաձևը: Բաքուն ակնկալում էր, որ բանաձև իր մեջ կներառի զբաղեցած ադրբեջանական տարածքները ազատելու վերաբերյալ հայերին ուղված պահանջ: Սակայն ադրբեջանական կողմը հաշվի չէր առել, որ փաստաթղթում այս պահանջին կնախորդի կարևորագույն պահանջ`անմիջապես դադարեցնել կրակը, ռազմական գործողությունները և նույնիսկ «թշնամական գործողությունները»: Իսկ ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում «թշնամական գործողությունները»: Դա հայկական տարածքների էներգետիկ, տնտեսական, տրասպորտային շրջափակումն է: Այս սա Բաքուն չէր սպասում: Իսկ դա բոլոր չորս բանաձևերում կարևորագույն պահանջն է` կրակի դադարեցումը:
Սակայն Ադրբեջանը դեռևս պատրանքների մեջ էր, որ կկարողնա հաղթել հայերին ուժով: Նրա ներուժը, իհարկե, ավելի պատկառելի է`և՛ տարածքով և՛ բնակչությամբ և՛ զինվածությամբ, այն պատճառով, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ադրբեջանին բաժին էր հասել ավելի շատ ռազմական գույք քան Հայաստանին: Օրինակ` Աղդամի պահեստները Անդրկովկասում խորհրդային բանակի ռազմավարական պաշարներն էին: Ադրբեջանում կա շուրջ 16 օդանավակայան: Հայաստանում` միայն 2-3 հատ: Սակայն միայն ներուժը բավարար չէ հաղթանակի համար: 822-րդ բանաձևի ընդունումից հետո ես համոզեցի ամերիկացիներին և նույնիսկ թուրքերին: Եվ մենք` երեքով`Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Թուրքիան գրավոր հարցով դիմեցինք հիմնախնդրի բոլոր երեք կողմերին. «Պատրա՞ստ եք դուք 822-րդ բանաձևի լիակատար կատարման»: Երևանն ու Ստեփանակերտը տվեցին իրենց համաձայնությունը: Բաքուն նախընտրեց ընդհանրապես չպատասխանել: Պատճառն այն էր, որ նա հույս ուներ այդուամենայնիվ հաղթանակ տանել: Այդ իսկ պատճառով պատերազմը չէր դադարում: Եվ Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ ԱԽ-ի չորս բանաձևերը փաստացի արժեզրկվեցին: ԱԽ-ն արդեն չէր ցանկանում ընդունել հինգերորդ բանաձևը, քանի որ դա խաթարում էր նրա հեղինակությունը: Այն ընդունում է բանաձևեր, իսկ նրանք չեն իրագործվում: Այս իսկ պատճառով երբ մենք աշխատում էինք զինադադարի համաձայնագրի վրա, մենք չէինք կարող աշխատել Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի հիման վրա: Մենք ստիպված էինք մեր համար ստեղծել այլ հիմք:
-Ի՞նչ հիմքի մասին է խոսքը:
-1994 թ մարտին և ապրիլին Մոսկվայում իրար ետևից կայացան ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդի երկու նիստեր: Առաջին նիստի ժամանակ ես նախնական խորհրդակցություններ անցկացրեցի, իսկ երկրորդի ժամանակ`ապրիլի 15-ին, նախապատրաստեցի երկրների ղեկավարների խորհրդի հայտարարության տեքստը, որում կատեգորիկ կերպով շեշտվում էր ռազմական գործողությունների դադարեցման անհրաժեշտությունը: Եվ մենք ունեցանք այն հենման կետը, որի հիման վրա կարելի է աշխատել:
-Ի՞նչ դեր խաղաց Բիշքեկում կայացած գագաթաժողովը:
-Մայսի 5-ին մենք Բիշքեկում հավաքեցինք ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին: Նրանք ստորագրեցին ռազմական գործությունները դադարեցնելու կոչով բիշքեկյան արձանագրությունը: Ես ցանկանում էի «խաղարկել» հաղթանակի օրը և այս իսկ պատճառով սկզբում նախատեսվում էր դադարեցնել ռազմական գործությունները մայիսի 8-ի`լույս 9-ի գիշերը: Սակայն դա չաշխատեց: Հեյդարն այդ ժամանակ մեկնել էր Բրյուսել, որպեսզի ՆԱՏՕ-ի հետ ստորագրեր «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին Ադրբեջանի միանալու պայմանագիրը: Երկրում տեր ու տիրակալը Ռասուլ Ղուլիևն էր:Այդ իսկ պատճառով Բիշքեկ էր ժամանել փոխխոսնակ Ջալիլովը: Նա այնտեղ ամեն կերպ փորձում էր հավասարության նշան դնել Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչների իրավունքների միջև: Սակայն հայերը մարտնչում էին Բաքվի, այլ ոչ թե ադրբեջանական համայնքի դեմ, որը Ղարաբաղում արդեն գոյություն չուներ: Դա խաթարեց մեր ժամկետները: Ես ստիպված էի մայիսի 9-ին մեկնել Բաքու և այնտեղ նրանք վերջապես ստորագրեցին բիշքեկյան արձանագրությունը,այն պատճառով, որ Բիշքեկում Ջալիլովը հրաժարվել էր այն ստորագրել:
-Սկզբունքորեն ի՞նչ նոր բան էր պարունակվում այդ փաստաթղթերում:
-Մենք ևս մեկ պահանջ էինք ներառել, որը ներառված չի եղել Անվտանգության խորհրդի բանաձևերում: Մենք պահանջում էինք ոչ միայն կրակի դադարեցում, այլ նաև դրա հուսալի ամրագրում: Այնտեղ այսպիսի արտահայտություն կա. «Առանց դրա (այսինքն` առանց կրակի դադարեցման հուսալի ամրապնդման) հնարավոր չէ անցնել հակամարտության ողբերգական հետևանքների վերացմանը»: Ի՞նչ է դա նշանակում: «Օկուպացված» տարածքների ազատումը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ հուսալի կերպով ամրագրված կլինի կրակի դադարեցումը: Դրա վրա է հենված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ողջ խնդիրը: Բաքուն հարցն այսպես է դնում. «Տվեք մեզ օկուպացված տարածքներն առանց որևէ պարտավորության»: Առանց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի նկատմամբ որևէ պարտավորության և առանց ռազմական գործողությունները չվերսկսելու պարտավորության: Իսկ հայերի և մեր կողմից ևս խնդրի ձևակերպումն այսպիսին է` սկզբում անհրաժեշտ է ապահովել կրակի հուսալի դադարեցումը: Բացառել ռազմական գործողությունների վերսկսման հանարվորությունը: Դրանից հետո հայերի համար ամոթ կլինի պահել օկուպացված տարածքները:
-Պատմե՛ք, կոնկրետ ինչպես է տեղի ունեցել կրակի դադարեցման համաձայնությունը:
-1994 թվականի մայիսի 9-ին ես Բաքվում էի և պատրաստում է համաձայնագրի տեքստը: Խնդիրն այն էր, որ Հեյդար Ալիևը բուն Լեռնային Ղարաբաղի հետ չէր ցանկանում հրադադարի վերաբերյալ փաստաթուղթ ստորագրել: Նա ցանկանում էր փաստաթուղթը վավերացնել Երևանի հետ, որովհետև Հայաստանը ճանաչված պետություն էր: Նա չէր ցանկանում Ղարաբաղը ճանաչել որպես բանակցային կողմ:
Մյուս կողմից` Հայաստանը այդ ժամանակ ամեն կերպ խուսափում էր պայմանագրի ստորագրումից: Երևանը ձևացնում էր, թե իրենք հակամարտության կողմ չեն հանդիսանում և ուղղակի օգնում են Ղարաբաղին, սակայն պատերազմը նրանց հետ չէ ընթանում: Սա սուտ դիրքորոշում էր: Այդ հիմնախնդրի վերաբերյալ մեր պատկերացումն այն էր, որ այնտեղ կա 3 կողմ: Հակամարտության տեսանկյունից ղարաբաղցի հայերը և երևանցի հայերը միասին էին պատերազմում: Իսկ քաղաքական տեսանկյունից Երևանի և Ստեփանակերտի մեջ լուրջ տարաձայնություններ կային, նույնիսկ երբեմն հակասություն էին ծագում: Դրա համար պետք էր հաշվի առնել, որ Լեռնային Ղարաբաղը հիմնախնդրի կողմ է: Իհարկե դա դուր չէր գալիս Ադրբեջանին, որովհետև Ղարաբաղը իր նախկին ինքնավար մարզն էր:
-Բայց չէ՞, որ Բաքուն ավելի վաղ արդեն Ղարաբաղի հետ համաձայնագիր ստորագրել էր:
Այո, արդեն տասնյակ փաստաթղթեր կային, որոնք ստորագրված էին Բաքվի և Ստեփանակերտի կողմից, առանց Երևանի: Իսկ Երևանի հետ նրանք ստորագրել էին միայն երեք փաստաթուղթ: Այսինքն, երբ կարիքը նրանց ստիպում էր, ադրբեջանցիները հարկադրված ժամանակավոր հաշտեցման մասին փաստաթղթեր էին ստորագրում Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Բայց այն ժամանակ, երբ արդեն խոսք էր գնում կրակի ամբողջական դադարի մասին, ընդդիմացավ Հեյդար Ալիևիչը և խնդրեց, որ ես կրկին կապվեմ Երևանի հետ: Ես զանգահարեցի Երևան: Բայց ոչ միայն նրա խնդրանքով, այլ նաև այն բանի համար, որ դա համապատասխանում էր մեր ընկալումներին, մեր կոնցեպցիային առ այն, որ այդ համաձայնագիրը պետք է ստորագրեն երեք կողմերը: Եվ հանկարծ, մեկ ու կես ժամ անց ինձ զանգահարում են Երևանից և տալիս ստորագրման համաձայնություն: Նայեք Փաստաթղթին: Ամբողջ տեքստն հավաքված է համակարգչով, իսկ «Հայաստանի պաշտպանության նախարար» բառերը գրված են իմ ձեռքով: Փաստաթուղթն հայկական կողմից ստորագրել է ներկայիս նախագահ, այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը: Նա նույնիսկ երկու ուղղումներ է արել, որոնց իրականացումն այլ պայմաններում կարող էր ամիսներ տևել: Բայց այդ ժամանակ հայերը լավ ճնշել էին ադրբեջանցիներին:
-Ադրբեջանը ճակատում պարտությու՞ն էր կրում:
-Այն ժամանակ վտանգ կար, որ հայերը կարող են դուրս գալ դեպի Քուռ գետ, որից հետո Ադրբեջանի հյուիս-արևմուտքը կարող էր կտրվել: Կարող էր կրկնվել կես տարի առաջվա պատմությունը, երբ հայերը դուրս եկան Արաքս գետ ափ՝ Իրանի սահմանին, որով կտրեցին Ադրբեջանի հարավ-արևմուտքը: Այդ ժամանակ զինվորականները և քաղաքացիական անձինք փախուստի դիմեցին Իրանի տարածքով: Եվ եթե երկրորդ անգամ կրկնվեր նույն բանը Հեյդարը իր պաշտոնին չէր մնա: Այդ իսկ պատճառով էլ ադրբեջանցիները ակնթարթորեն համաձայնեցին այդ ուղղումներին: Մայիսի 9-ին համաձայնագիրը Բաքվում ստորագրվեց պաշտպանության նախարար Մամեդրաֆի Մամեդովի կողմից, մայիսի 10-ին Երևանում իր ստորագրությունը դրեց Սերժ Սարգսյանը, մայիսի 11-ին էլ Ստեփանակերտում ստորագրեց ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանը: Համաձայնագրի տեքստը ստպիված կրկնօրինակեցինք երեք թղթերի վրա, որպեսզի կողմերից յուրաքանչյուրն առանձին իր ստորագրությունը դնի: Բաքվից «ադրբեջանական տարբերակով» ես Մոսկվա վերադարձա, իսկ մյուսները ինձ ֆաքսով ուղարկեցին: Այնպես, որ Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման համաձայնագիրը դարձավ ստորագրություններով այդ երեք թուղթը: Մայիսի 12-ին համաձայնագիրը մտավ ուժի մեջ:
Համաշխարհային փորձը նման դեպք չունի: Իրավական ճշգրտությունը ենթադրում է, որ փաստաթուղթը ստորագրվում է մեկ օրում և միևնույն տեղում, իսկ այս դեպքում մենք գործ ունեցանք երեք օրերի և երեք տարբեր տեղերի հետ: Սակայն դրա ստորագրումը հետաձգելը վտանգավոր էր: Կողմերից որևէ մեկը կարող էր ճակատում հաջողությունների հասնել և ամեն ինչ պետք կլիներ սկսել նորից:
-Ստացվում է, որ Ղարաբաղում հրադադարը կնքվել է Ռուսաստանի միջնորդության շնորհիվ: Ինչպե՞ս դրան արձագանքեցին արևմուտքի գործընկերները:
-Արևմուտքը խիստ նախանձախնդրորեն վերաբերվեց դրան, քանի որ նպատակ ուներ Ռուսաստանին դուրս մղել Հարավային Կովկասից: 1994թ-ի հուլիսին Երևան կատարած իմ այցերից մեկի ժամանակ Հայաստանի նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանկարծ ինձ ասաց, որ իրեն զանգել էր շվեդ դիվանագետ Յան Էլիասսոնը, ով այդ ժամանակ նախագահում էր Մինսկի Խմբում: Եվ ահա շվեդը առաջարկել էր «երկարաձգել հրադադարը 30 օրով»: Ես տարակուսանքի մեջ էի: Ասում եմ՝ «Լևո՛ն Հակոբի, այդ ինչպե՞ս երկարաձգել 30 օրով: Չէ՞ որ մենք այն անժամկետ ենք կնքել»: Կա այսպիսի մի դիվանագիտական հնարք՝ «լռելյայն», այսինքն՝ եթե չկա նշված տևողության որևէ ժամկետ, ապա համաձայնությունն ինքնին անժամկետ է: Մինչ այդ 10-12 պայմանավորվածություն է եղել կրակի ժամանակավոր դադարեցման մասին. այդ պայմանավորվածություններում միշտ ժամկետներ են նշված եղել: Իսկ այստեղ կարծես մենք մտածված ու դիտավորյալ կերպով մոռացել էինք ժամկետի մասին: Հեյդար Ալիևը նույնպես համաձայն էր մեզ հետ: Սակայն Արևմուտքը ուզում էր խլել այս դիվանագիտական հաղթանակն ու տալ Մինսկի խմբին, որտեղ տեր ու տիրականը ամերիկացիներն էին: Նախագահ Տեր-Պետրոսյանն ինձ հետ համաձայնեց: Ես անմիջապես հանդես եկա պատասխան առաջարկությամբ, որպեսզի մեկընդմիշտ թաղեի այդ անհեթեթ գաղափարը: «Եկեք պայմանավորվենք այն մասին, որ հակամարտող բոլոր երեք կողմերի՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի երևելի ներկայացուցիչները պարբերաբար կվերահաստատեն կրակի դադարեցման ռեժիմը և պատրաստակամությունն այն մասին, որ իրենք պատրաստ են հետևելու իրենց պարտավորություններին, մինչև զինված համակարտության վերջնական դադարեցման վերաբերյալ քաղաքական մեծ համաձայնության ձեռբերումը»:
Տեր-Պետրոսյանը համաձայնեց: Հեռախոսով կապնվեցինք Բաքվի, Ստեփանակերի հետ: Ես պատրաստեցի նրանց համար այդ փաստաթղթի առաջին նախագիծը: Այդ փաստաթղթում արդեն ներառված է ոչ միայն կրակի դադարեցման մասին դրույթը, այլև այն գաղափարը, որ այն պահպանվելու է մինչև վերջնական քաղաքական համաձայնության հասնելը՝պայմանով, որ կողմերը պարբերաբար հաստատելու են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Հուլիսի 26-ին Ադրբեջանը ստորագրեց փաստաթուղթը, մյուս կողմերը իրենց ստորագրությունը դրեցին փաստաթղթի տակ հաջորդ օրը՝ հուլիսի 27-ին: Այդ փաստաթղթի տեքստը դեռևս երբեք չի հրապարակվել: Ես այն ձեզ եմ փոխանցում: Փաստացիորեն այն հակաթույն էր, որն ուղղված էր ամերիկացիների կողմից շվեդների միջոցով Ռուսաստանից կրակի դադարեցման համաձայնությունը խլելուն:
-Ինչու՞ այդ փաստաթուղթը մինչ այժմ չի հրապարակվել:
-Որովհետև հայերն այդ փաստաթղթին չափազանցված նշանակություն էին տալիս. Առաջին անգամ հաջողվել էր միևնույն թղթի վրա դնել Ադրբեջանի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչների ստորագրությունները:
-Ինչո՞ւ Ղարաբաղում խաղաղապահներ չտեղակայվեցին:
-Միանգամայն պարզ էր, որ դա պետք է լինեն ռուս խաղաղապահները: Դա բացարձակապես չէր բավարարում Արևմուտքին, քանի որ դա կաշխատեր Ռուսաստանի ազդեցության և հեղինակության բարձրացման օգտին: Հայերը խաղաղապահների տեղակայմանը համաձայն էին: Ադրբեջանցիները մե՛կ համաձայնում էին, մե՛կ դեմ էին արտահայտվում: Եվ ահա թե ինչ քայլի դիմեց ԵԱՀԿ-ն, որպեսզի բացառի Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ուժերի տեղակայման հնարավորությունը : 1994թ-ի դեկտեմբերին Բուդապեշտում անցկացվում էր ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը: Նրա եզրափակիչ փաստաթղթում կա կետ այն մասին, որ գագաթաժողովն ընդունում է խաղաղապահների տեղակայման գաղափարը: Այսինքն՝ ենթադրվում է, որ դա պետք է լինեին ԵԱՀԿ-ի խաղաղապահ ուժերը: Սակայն իրականության մեջ մյուս երկրները պատրաստ չէին խաղաղապահ ուժեր տեղակայել: Դա արվեց նրա համար, որպեսզի Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայումը անհնար դառնա:
-Երբ ես Ղարաբաում էի, ինձ ցնցեց այնտեղ առկա իրադրությունը: Հակամարտող բանակները կանգնած են դեմ առ դեմ: Նրանց միջև ոչ միայն չկան խաղաղապահներ, այլև որոշ դեպքերում նրանց միջև տարածությունը բավականին փոքր է: Շատ վտանգավոր իրավիճակ է:
-Այո, կողմերի դիրքերը բավականին մոտ են իրար, ինչը հաճախ պատահարների պատճառ է դառնում: Սակայն ո՞րն է դրա պատճառը: Դեռևս մինչև հրադադարը՝ 1994թ-ի փետրվարի 18-ը, Պաշտպանության նախարարությունում նախարար Պավել Գրաչովը խորհրդակցություն է անցկացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի ներկայացուցչի հետ: Ես մասնակցել եմ այդ խորհրդակցությանը: Արձանագրությունում նշվեց, որ հրադադարի մասին պայմանավորվածություն ձեռք բերվելուց հետո կողմերն իրենց ուժերը հետ են քաշելու շփման գծից: Իր ստորագրությունը դրեց նաև Ադրբեջանի պաշտպանությաննախարար Մամեդովը: Անցնում է որոշակի ժամանակ, և Մամեդովն ինձ ասում է. «Ո՛չ, թող հայերը հետ քաշվեն, իսկ մենք կմնանք մեր դիրքերում, քանի որ այդ հայերն են ներխուժել մեր տարածք»: Այդպիսով նա հրաժարվեց իր ստանձնած պարտավորություններից: Կողմերի ուժերի բաժանումն այդպես էլ չկայացավ, իսկ հայերը մտել էին ադրբեջանցիների տարածքը, քանի որ վերջիններս ոչ մի կերպ չէին ցանկանում վերջ տալ կռվին: Եթե նրանք ՄԱԿ-ի 822 բանաձևից հետո դադարեցնեին ռազմական գործողությունները, ապա հայերի «օկուպացիայի» տակ կհայտնվեին միայն Շուշին, Լաչինն ու Քելբաջարը, իսկ հիմա դրանք 7 շրջաններ են:
Դրանից հետո ևս մի համաձայնագիր է եղել: Ադրբեջանը հրաժարվում է նույնիսկ խոստովանել, որ այն եղել է, չնայած` այն մշակվել է Հեյդար Ալիևի անձնական մասնակցությամբ: Եվ դուք մատածում եք, որ Իլհամին դա ինչ-որ բանի՞ է պարտավորեցնում: Ոչ մի նման բան: Դա Համաձայնագիր է հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համար: Դրանում մանրամասն արձանագրված է, թե ինչպես պետք է կողմն իրեն պահի, եթե ինչ-որ միջադեպ է տեղի ունենում մյուս կողմի մեղքով: 6 ժամ չի կարելի միջադեպի մասին բարձրաձայնել մամուլի առջև: Այնտեղ միջոցառումների ամբողջ համակարգ է նախատեսված: Այնպես որ` համաձայնություններից հրաժարումը, ցավոք, ադրբեջանական կողմի հիմար ավանդույթն է:
-Հավանաբար, ինչ-որ մեկը ձեզ կարող է մեղադրել հայամետ դիրքորոշման մեջ…
-Մի համարեք, որ ես Ադրբեջանի թշնամի եմ: Ես շատ սուր բախումներ եմ ունեցել հայերի հետ: Մի անգամ նույնիսկ բանը փոխհրաձգության է հասել: 1993թ-ի նոյեմբերին բերել էի համաձայնագրի մեր կողմից նորացված նախագիծը: Սկզբում պետք է այցելեի Բաքու, հետո Երևան և Ստեփանակերտ: Եկա Բաքու, մտածում էի, որ այնտեղ բոլոր գործերս կվերջացնեմ երկու օրում: Սակայն ինձ խնդրեցին մնալ, և ես այնտեղ մնացի մի ամբողջ շաբաթ: Օրակարգը փոփոխվեց: Իսկ Բաքվից Երևան ուղիղ թռչել հնարավոր չէր: Պետք էր վերադառնալ Մոսկվա և այնտեղից նոր թռչել Երևան: Այդ ժամանակ ես Հեյդար Ալիևին առաջարկեցի. «Որպեսզի ես կրճատեմ ժամանակը, եկեք մեկնեմ զորքերի շփման գծի վրայով»: Ինձ մեքենա տրամադրեցին, սակայն մինչ մենք հասանք տեղ` արդեն մթնել էր: Ադրբեջանցիները հրաժարվեցին ինձ անցկացնել, ստիպված այնտեղ գիշերեցի: Առավոտյան ադրբեջանցիներն ասացին, որ պետք է անցնել մեկ այլ տեղամասից: Իսկ բջջային հեռախոսներ այն ժամանակ չկային, ես Երևանի հետ չէի կարող կապվել, գտնվում էի ադրբեջանական կողմի ամբողջական վերահսկողության տակ: Պարզվում է` այդ վայրում մարտեր էին ընթացել և կային ադրբեջանական քանդված գյուղեր: Հայերը չէին ցանկանում, որ ես դա տեսնեի, նրանք առարկում էին այնտեղով իմ անցնելու դեմ: Այդուամենայնիվ մենք գնացինք: Կանգնեցինք, գումարտակի ադրբեջանցի հրամանատարն ասում է, որ ջիպ կուղարկի, որպեսզի պայմանավորվեն հայերի հետ: Կանգնած էինք, հանկարծ սկսեցին կրակել: Սկզբում ինքնաձիգի կրակահերթեր, հետո` ականանետներ: Այդ ջիպը հայերը խոցեցին: Իսկ մենք կանգնած էինք բլուրի հետևում, մենք չէինք տուժել, սակայն այդպես էլ չկարողացանք անցնել: Այդ ժամանակ հսկայական սկանդալ առաջացավ, արտգործնախարար Անդրեյ Կոզիրյովը մամուլի ասուլիս հրավիրեց:
-Ի՞նչ հեռանկարներ կան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում:
-Շատերի կողմից հավանության է արժանանում այն գաղափարը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը պետք է որոշի նրա բնակչությունը: Եթե հանրաքվե անցկացնեն, ապա դրա արդյունքն ակնհայտ կլինի: Նույնիսկ եթե այդ հանրաքվեի ընթացքում քվեարկեն այն ադրբեջանցիները, որոնք այնտեղ ապրել են, չնայած նրանք վաղուց ինչ-որ տեղում տեղավորվել են, այդուամենայնիվ գերակշիռ մեծամասնությունը անկախության կողմանկից կլինի: Այդ պատճառով Իլհամ Ալիևը ընդհանրապես չի ցանկանում հանրաքվե անցկացնել: Նա հարցն այսպես է դնում. «դա մեր տարածքն է, տվեք այն մեզ»: Դեռ ավելին: Դեռևս Հեյդար Ալիևի ժամանակ 1995թ-ին Ադրբեջանում նոր Սահմանադրություն ընդունեցին, որտեղ ամրագրված էր, որ հանրաքվեներն անցկացվում են միայն համազգային մասշտաբով: Այդ պատճառով Ղարաբաղում Ադրբեջանի սահմանադրության համաձայն հանրաքվե անցկացնել չի կարելի: Իսկ դա որքանո՞վ է համապատասխանում միջազգային փորձին: Քվեբեկի անկախության հանրաքվեի ժամանակ քվեարկում էր Քվեբեկը, այլ ոչ թե ողջ Կանադան: Շոտլանդիայում անկախության հանրաքվեի համար քվեարկում էին Շոտլանդիայի ընտրողները, այլ ոչ ամբողջ Մեծ Բրիտանիայի: Եթե տեղի ունենա Կատալոնիայի անկախության հանրաքվե, դրանում նույնպես կքվեարկի Կատալոնիան, այլ ոչ ամբողջ Իսպանիան: Սակայն Իսպանիան, ինչպես և Ադրբեջանը, չի ցանկանում այդ հանրաքվեն անցկացնել, քանի որ դրա արդյունքն ակնհայտ է: Դարնում է թաքնված հակամարտության էությունը:

When the shooting will stop in Karabakh, Vladimir Kazamirov’s vision
Interview with the former chairman of the OSCE Minsk Group Vladimir Kazimirov published in Moskovsky Komsomolets newspaper.
- Vladimir Nikolayevich, you are a key participant to the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict. Furthermore, you are the author of the 1994 Ceasefire agreement with no expiration date, which put an end to the war. Due to that agreement, relative peace was sustained until April of this year. Why was that peace broken?
- No doubt who was the initiator of the latest events. By the way, the Azerbaijani Ambassador to Moscow overdid things and let Baku leadership down. He directly told that Baku has the right to recapture those territories by military means. My opinion is that we have a great deal of signed documents ensuring to maintain the ceasefire regime. No need to sign new documents for that, yet some people may display such a desire.
The other story goes that not everyone expresses readiness to implement those agreements. As once HeydarAliyevput it, the conflict should be solved exclusively through peaceful means, while his offspring today hardly pronounces the words “preferable through peaceful means.” The way he acts, you saw on April 2. Today Ilham is mostly concentrated on the idea of eliminating the occupation of Azerbaijani regions around Karabakh. Those are 7 with 5 of them fully occupied and 2 others - partly. However, the fact is that Azerbaijan in no way wanted to cease military actions back thenin a hope to press Armeniasoon. Quite the opposite occurred and they were losing regions one after another.
- Why did the four UN Security Council Resolutions fail to stop the war?
-All of those resolutions failed and remained unimplemented. Unimplemented by whom? By Azerbaijan. In spring 1993 the Armenians captured Kelbajar (Karvachar). That successful operation ensured another link between Armenia and Karabakh apart from the Lachin corridor. Right after that Azerbaijan initiated a debate in the UNSC. Security Council adopted Resolution 822 over Karabakh on April 30, 1993. Baku hoped the resolution would contain provision on demanding Armenians to leave the Azerbaijani territories. However, Azerbaijani side didn’t take into account the circumstance that the mentioned provision would be preceded by a key demand – the immediate cessation of all hostilities and “hostile acts.” What do “hostile acts” imply if not the energy, economic and transport blockades of the Armenian territories. Baku did not expect that. All the four UNSC resolutions set the key demand - specifically, the cessation of the fire. Azerbaijan though lived in illusions they could deal with the Armenians through force. Its potential was rather impressive as compared to that of Armenia - equally on terms of the territory, population and military capabilities. As after the dissolution of the Soviet Union, Azerbaijan inherited more military equipment than Armenia. For example Aghdam storages were considered to be the strategic reserves of the Soviet army in the Caucasus. Azerbaijan had about 16 airfields, while Armenia – only 2-3. However victory does not come thoroughly merely based on potential. After resolution 822 was adopted managed to convince Americans and even the Turks. And we altogether - Russia, the US, and Turkey - called upon the three parties to the conflict in a written enquiry: “Are you ready for the full implementation of the resolution 822?” Yerevan and Stepanakert gave their consent, yet Baku preferred to not respond to the question at all. That was the reason the war didn’t stop. Any actually all of the four UNSC resolutions were downgraded. The Security Council didn’t want to proceed with the fifth resolution out of a possible damage to its reputation, as the previous resolutions were not implemented. That was the reason we could not take the SC resolution as the base for the ceasefire agreement. We had no way but to invent another base.
-What legal base do you mean?
- In March and April 1994 two summits of the CIS Council of Heads of States were held in Moscow. I held preliminary consultations at the first meeting and prepared a text for the statement of the Council of Heads of States during the second meeting on April 15. The statement called for an immediate cessation of the military operations. We created a fulcrum - document to be worked on.
- What was the role of Bishkek Summit?
- We convened the CIS Inter-parliamentary Assembly in Bishkek on May 5. They signed Bishkek Protocol urging to stop military actions. I wanted to play around the Victory Day, and a suggestion came to cease the fire on the night of May 8-9. That didn’t work. Heydar headed for Brussels to sign Azerbaijani participation in the NATO Partnership for Peace program. Parliament speaker RasulGuliyev stayed as the responsible body in the state. Therefore, Vice Speaker Jalilov visited Bishkek. He tried to place the rights of the Azerbaijani community of Karabakh in par with those of the representatives of the Nagorno Karabakh itself. But Armenians were struggling with Baku not the Azerbaijani community, which fled the region by that time. That circumstance extended deadlines. I had to visit Baku on May 9, and they finally signed the Bishkek protocol, Jalilov refused to do so in Bishkek.
-What significantly new provisions did those documents contain?
- We amended another demand absent in the UNSC resolution. We demanded not only the cessation of the fire but also envisaging a mechanism, ensuring the non-resumption of military and hostile activities. Without that (That is to say without envisaging a mechanism, ensuring the non-resumption of military and hostile activities) no way to move to the elimination of the consequences of that tragic confrontation.” What does this mean? Liberation of occupied territories will be possible only after a mechanism strengthening the ceasefire regime is established. This appears to be the basic concept the Karabakh settlement rests upon. Baku formulates the issue in a way that suggests, “Give us the occupied territories without any commitments. ” That includes no commitment with regard to the Karabakh status and non-resumption of the military actins. While the Armenian side, which was also shared by us, was the need to strengthen ceasefire regime first, to exclude any possibility of resuming military actions. Whenever that occurred the Armenians would be ashamed to keep occupied territories.
- Could you share in detail how the ceasefire agreement was reached?
- I was in Baku on May 9, 1994 and was drafting the text of the agreement. The problem was that HeydarAliyev in no way wanted to sign an agreement with Nagorno Karabakh over the ceasefire. He wanted to sign an agreement with Yerevan, since Armenia is a recognized state. He didn’t want to recognize Karabakh as a party to negotiations.
On the other side, at that time Armenia was reluctant to sign the agreement, Yerevan pretended it was not a party to the conflict, they solely assisted Nagorno Karabakh and the war was not with them. That is a misleading position.
As deemed the configuration of that conflict has three parties involved. At the military dimension Karabakh and Yerevan Armenians struggled jointly. At the political dimension Yerevan and Stepanakert had major discrepancies, sometimes-even contradictions were not avoided.
That was the reason one should acknowledge that Nagorno Karabakh is a separate party to the conflict. Azerbaijan didn’t like that for sure as Karabakh was its former autonomous region.
-It happened that Baku previously signed agreements with Nagorno Karabakh didn’t it?
- Yes, dozens of agreements exist which have been signed between Baku and Stepanakert, without Yerevan’s participation. They signed only three documents with Yerevan. That means when Azerbaijanis were pressed they were forced to sign preliminary ceasefire agreements directly with Nagorno Karabakh, while when the full cessation of the fire was negotiated, HeydarAliyev became staunch and insisted on the opposite. He asked me to contact Yerevan once again. I did so – not only at his request but rather that was in line with our understanding and vision that all the three parties should sign that agreement. After an hour and half I received a call from Yerevan giving consent to signing the document.
Look at the document. The text was written on computer and the words “Minister of Defense of Armenia” were added by my hand. The current Armenian President, then Karabakh Defense Minister SerzhSargsyan signed the agreement on behalf of the Armenian side. He even introduced two amendments. The agreement over those amendments would take two months in different situation. But the Armenians pushed Azerbaijanis against the wall.
-Was Azerbaijan losing on the frontline?
- The danger was that Armenians were about to reach Kura River, which could result in severing northwest of Azerbaijan from the rest of the country. The history of a year ago could repeat itself, when Armenians reached Araksriver bordering with Iran. And the southwest territory of Azerbaijan was severed. That time the civilian population and the militaries fled through Iran. Heydar would be toppled in case of a repetition of the situation. That was the reason the Azerbaijanis agreed to those amendments immediately. Defense Minister MamedrafiMamedov signed the agreement in Baku on May 9, then it was signed in Yerevan by SerzhSargsyan on May 10 and in Stepanakert - by the Commander of the NKR Army SamvelBabayan on May 10.The text of the agreement was duplicated on three sheets for separate signatures for each of the parties. I returned to Moscow from Baku with “Azerbaijani” version, the other versions were sent through fax. Thus, those three sheets with signatures served as the ceasefire agreement, which entered in force on May 12. This was unprecedented in the international practice. The legal certainty implies the document to be signed on the same day at the same place. Here we had three different days and three different points of signature. However, that was dangerous to postpone the signing of the agreement. One of the parties could record a success on the frontline and all the process was to be done once again.
- It appears that the Karabakh ceasefire agreement was facilitated due to Russian mediation. How did western partners react to that?
- They were envy of that. They tended to push out Russia from the South Caucasus. During one of my trips to Yerevan Armenian then president LevonTer-Petrosyan told me he received a call from Swedish diplomat Jan Eliasson serving as Chairman at the Minsk Group that time. The diplomat suggested “prolonging the ceasefire for 30 days.” I was shocked, saying: “LevonHakobovich, what does it mean to prolong the ceasefire for 30 days?” The agreement has no expiration date.” There is a term in diplomacy called “by default”. That is to say if no date is indicated in the document, the agreement has no expiration date. Prior to that, we had 10-12 agreements over temporary ceasefire with all of them containing dates. While in this case we seemed to have forgotten about the date. That was done deliberately. HeydarAliyev by the way agreed to that. While the westerners tried to take away that diplomatic victory from Russia with transferring it to the Minsk Group, which was certainly dominated by the Americans. Ter-Petrosyan agreed with me.
I replied with another suggestion to him in order to completely bury that awkward idea.
“Let us agree upon an initiative for the representatives of the three conflicting sides– Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh – periodically affirm the ceasefire regime and reiterate their commitment to adhere to that agreement up until the comprehensive political agreement over the full resolution of the armed conflict is reached.” Ter-Petrosyan gave his consent. I contacted Baku and Stepanakert. I presented the first draft of the document to them. The document envisaged not only the cessation of the hostilities but also contained a reference to the commitment to adhere to it until the political agreement is reached to be periodically confirmed by the parties to the conflict.The Azerbaijani side signed it on July 26; other signatures followed the next day. The text of that document never was published. I present it to you. Actually that was an antidote to Washington attempts to take away the reached agreement from Russian through Swedes.
- What was the reason the document remained unpublished?
- The Armenians a bit exaggerated its significance. That was the first time an Azerbaijani signature was put aside with that of Karabakh representative on one paper.
-Why weren’t any peacekeepers deployed in Karabakh?
- It was evident that Russian peacekeepers were to be deployed there. The west was not interested in that, as the move would serve to Russia’s reputation and leverage. The Armenians had no objections to the peacekeeping forces. Azerbaijanis simultaneously agreed and rejected that. Later on the OSCE tried to take the idea of deploying Russian peacekeepers from Russia. In December 1994 in Budapest the OSCE Summit was convened. The final declaration contained a provision about deploying peacekeeping forces. The provision implied OSCE peacekeepers to be deployed. Although other states were not ready for providing forces for that, the move came to block possible deployment of Russian peacekeepers.
-When I was in Karabakh I was truly impressed by the situation there. The confronting armies stand face to face within a close distance with no peacekeepers in between. That is rather dangerous.
-Yes, the positions are close which is a reason for number of incidents. Before the ceasefire agreement, on February 18, 1994 Defense Minister PavelGrachov held a consultation with the Armenian and Azerbaijani Defense Ministers, with the participation of the Karabakh representative. I was also present at the meeting. The protocol of the meeting read that the sides would remove the troops from the borders after the ceasefire is reached. Azerbaijani Defense Minster Mamedov put his signature as well. After some time, Mamedov asked me: “No, that is Armenia, that should move away, as they have entered into our territory, while we will stay in our positions.” Thus, he left the commitments made. The removing of the troops didn’t happen. The point is that Armenians entered into their territory as Azerbaijanis in no way wanted to cease the military actions.If they ceased military actions after SC resolution 822, only Shusha (Shushi), Lachin and Kelbajar (Karvachar) would have remained under what they called “Armenian occupation”, now those regions are seven. After that, another agreement was reached. Azerbaijan even refuses that document was ever existed, although that was worked out with the personal participation of HeydarAliyev. Do you think Ilham is committed to that in any way? No, absolutely. That is the 1995 agreement on strengthening the ceasefire. The documents sets in detail what steps should a side to take in case of an incident from the other side. The incident should not be communicated to media for 6 hours. A whole set of measures are envisaged to be implemented. Thus, refusing from any agreement is regretfully appears to be a notorious tradition of the Azerbaijani side.
-Some people may accuse you of having pro-Armenian position.
- Do not consider me as an enemy to Azerbaijan. I had severe confrontation with the Armenians. Once even a shooting happened.In November, 1993 I took the updated draft agreement to Baku. I was scheduled to visit Baku first, then Yerevan and Stepanakert. I was asked to stay in Baku for a week. The schedule was extended. It was not allowed to fly to Yerevan from Baku directly. I had to return to Moscow and then fly to Yerevan. Then I suggested to HeydarAliyev: “In order to reduce the time, let me cross the Line of Contact.” I was given a car and when we reached the place it was getting dark. The Azerbaijanis refused to accompany me and I spent a night there. In the morning Azerbaijanis suggested me another site to cross the Line of Contact. There were no mobile phone then and I couldn’t contact Yerevan being under the total control of the Azerbaijani side. It turned out fighting and destroyed settlements were at the place. The Armenians didn’t want me to see those and they objected to my crossing through that specific area. Anyway, we went through. We stood,an Azerbaijani Commander of Battalion told hewould send a Jeep to arrange the issue with the Armenians. We were standing there when a shooting started. First, gunfire and then mortars followed. The Armenians hit the Jeep. We were standing behind the hill, didn’t suffer, although couldn’t cross. That was a great scandal, and Foreign Minister AndreyKozirev called a press conference.
- What are the perspectives of the Karabakh conflict settlement?
- Most people support the idea that the people of Nagorno Karabakh should decide their own future. In case of a referendum its outcome seems obvious, even if we consider that Azerbaijanis who left Karabakh would participate in the referendum, (although all of them have settled in some other places) the absolute majority will vote for the independence. That is the reason Ilham does not want any referendum at all, saying, “That is our territory – give it to us.” Moreover, in 1995 at the time of HeydarAliyev Azerbaijan adopted a new constitution, which envisages that any referendum is to be carried out by voting of the whole population. Therefore no referendum is permitted according to Azerbaijani laws. Is this consistent with the international practice?
During referendum in Quebec, only population of Quebec participated - not the whole Canada. In Scotland referendum only the population of Scotland voted - not the whole Great Britain. If a referendum took place in Catalonia, the population of Catalonia would vote - not the whole Spain. Neither Spain, nor Azerbaijan want those referendums as their outcome is obvious This is to be the crux of this conflict.