Իրավունք 10:55 26/04/2016 Հայաստան
Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը հանդես է եկել ադրբեջանական դաժանությունները քննադատող պաշտոնական հայտարարությամբ
Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտն (EOI) իր պաշտոնական կայքում հրապարակել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի միջանկյալ զեկույցը՝ (http://bit.ly/1VPs5cs) ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ 2016 թվականի ապրիլի 2-5 ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների մասին:
ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փոխանցմամբ,  EOI-ն նաև պաշտոնական հայտարարությամբ քննադատել է ադրբեջանական կողմից հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ցուցաբերած առանձնակի դաժան վերաբերմունքը: Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը հայտնել է իր մտահոգությունն առ այն, որ քաղաքացիական  բնակչությունը ենթարկվել է պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող, անմարդկային վերաբերմունքի:
EOI-ն անդրադարձել է նաև քաղաքացիական բնակավայրերի և քաղաքացիական օբյեկտների, մասնավորապես դպրոցների, մանկապարտեզների վրա կատարված հարձակումներին, երեխաների և տարեցների նկատմամբ իրականացրած անթույլատրելի ոտնձգություններին՝ նշելով, որ դրանք առավելապես խախտում են մարդու իրավունքների եվրոպական բարձր արժեքները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները:
Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը մարդու իրավուքների պաշտպանության ոլորտում Եվրոպայում գործող կարևորագույն կառույցներից է: Նշենք, որ ԼՂՀ օմբուդսմենի գրասենյակը 2009 թվականից EOI անդամ է:

Право 21:07 26/04/2016 В мире
Институт европейских омбудсменов (EOI) на своем официальном сайте опубликовал промежуточный доклад Омбудсмена НКР о зверствах и жестокостях, совершенных вооруженными силами Азербайджана в отношении мирных жителей и военнослужащих Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР) в период со 2 по 5 апреля 2016 года.
Как сообщает аппарат омбудсмена НКР, EOI в официальном заявлении осудил зверства азербайджанских вооруженных сил в отношении армянских гражданских лиц, а также совершенные с особой жестокостью нападения на населенные пункты. Институт европейских омбудсменов также выразил обеспокоенность в связи с тем, что гражданское население подверглось бесчеловечному обращению, унижающему честь и достоинство человека.
Организация также коснулась неприемлемости посягательств на населенные пункты и гражданские объекты, в особенности, школы, детские сады, а также отметила недопустимость атаки в отношении детей и пожилых людей, подчеркнув, что это все в целом нарушает высокие европейские ценности в области прав человека, а также принципы международного гуманитарного права.
Институт европейских омбудсменов является одной из важнейших структур в области защиты прав человека в Европе. Отметим, что офис омбудсмена НКР является участником EOI с 2009 года.