Քաղաքական 19:09 28/04/2016
«Նման հայտարարություններով Ադրբեջանը հերթական անգամ ի ցույց է դնում, որ սեփական ցինիզմն ու ճիգերը՝ արդարացնելու ԼՂՀ դեմ սանձազերծած տապալված ռազմական ագրեսիան. ադրբեջանական բանակի կողմից իրագործվող բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունները սահմաններ չեն ճանաչում»,-այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը՝ պատասխանելով մեր հարցին, թե ինչպես է Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը մեկնաբանում ադրբեջանական կողմի այն մեղադրանքները, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը գնդակոծում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությանը:
«ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարության կողմից հրապարակված անհերքելի ապացույցները, որ Ադրբեջանը՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը տեղակայում է իր ռազմական օբյեկտները շփման գծի մերձակա բնակավայրերում, վերածելով դրանք ԼՂՀ խաղաղ բնակչությանը սպառնացող կրակային հենակետերի, ցուցադրում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գանգատների կեղծիքը և որդեգրած ռազմավարության հանցավոր բնույթը», -հավելեց խոսնակը:
Նա վերահաստատեց պաշտոնական Ստեփանակերտի նախկինում արված հայտարարություններն առ այն, որ Արցախի և նրա բնակչության անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման նպատակով ԼՂՀ իշխանությունները կձեռնարկեն դիվանագիտական և հնարավոր այլ միջոցներ` 1994 թ. մայիսի 12-ի և 1995 թ. փետրվարի 6-ի համաձայնագրերի լիակատար իրագործումն ապահովելու և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված հանցագործ սցենարով իրադարձությունների զարգացման հնարավորությունը բացառելու համար։

Политика 19:27 28/04/2016 НКР
А. Саргсян: Неопровержимые доказательства Минобороны НКР выявили лживость претензий и преступность тактики властей Азербайджана
Представляем заявление пресс-секретаря МИД Нагорно-Карабахской Республики Ани Саргсян информационному сайту Panorama.am в ответ на просьбу прокомментировать обвинения азербайджанской стороны о том, что Армия обороны НКР якобы обстреливает гражданское население Азербайджана.
« Подобными заявлениями Азербайджан в очередной раз демонстрирует, что не знает границ в своем цинизме и рвении оправдать провалившуюся военную агрессию, развязанную против НКР и многочисленные военные преступления, совершаемые азербайджанской армией.
Неопровержимые доказательства Министерства обороны НКР о том, что Азербайджан размещает свои военные объекты в населенных пунктах вдоль линии соприкосновения в нарушение норм международного гуманитарного права, тем самым превращая их в огневые точки, которые угрожают мирному населению НКР, демонстрируют полную лживость претензий и преступный характер тактики военно-политического руководства Азербайджана.
Как мы уже заявляли, с целью обеспечения безопасности НКР и ее населения, а также установления мира и стабильности в регионе, власти НКР будут предпринимать дипломатические и иные возможные меры для обеспечения полного соблюдения соглашений от 12 мая 1994 года и 6 февраля 1995 года и исключения возможности развития событий по преступному сценарию, вынашиваемому руководством Азербайджана», – отметила Ани Саргсян.