Քաղաքական 19:09 28/04/2016
«Նման հայտարարություններով Ադրբեջանը հերթական անգամ ի ցույց է դնում, որ սեփական ցինիզմն ու ճիգերը՝ արդարացնելու ԼՂՀ դեմ սանձազերծած տապալված ռազմական ագրեսիան. ադրբեջանական բանակի կողմից իրագործվող բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունները սահմաններ չեն ճանաչում»,-այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը՝ պատասխանելով մեր հարցին, թե ինչպես է Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը մեկնաբանում ադրբեջանական կողմի այն մեղադրանքները, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը գնդակոծում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությանը:
«ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարության կողմից հրապարակված անհերքելի ապացույցները, որ Ադրբեջանը՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը տեղակայում է իր ռազմական օբյեկտները շփման գծի մերձակա բնակավայրերում, վերածելով դրանք ԼՂՀ խաղաղ բնակչությանը սպառնացող կրակային հենակետերի, ցուցադրում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գանգատների կեղծիքը և որդեգրած ռազմավարության հանցավոր բնույթը», -հավելեց խոսնակը:
Նա վերահաստատեց պաշտոնական Ստեփանակերտի նախկինում արված հայտարարություններն առ այն, որ Արցախի և նրա բնակչության անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման նպատակով ԼՂՀ իշխանությունները կձեռնարկեն դիվանագիտական և հնարավոր այլ միջոցներ` 1994 թ. մայիսի 12-ի և 1995 թ. փետրվարի 6-ի համաձայնագրերի լիակատար իրագործումն ապահովելու և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված հանցագործ սցենարով իրադարձությունների զարգացման հնարավորությունը բացառելու համար։

Politics 19:08 28/04/2016
Azerbaijan has once again demonstrated that its cynicism and zeal to justify the failed military aggression unleashed against the NKR and numerous war crimes being committed by the Azerbaijani army know no bounds, spokesperson to NKR Foreign Ministry Ani Sargsyan told Panorama.am when asked to comment on the accusations of the Azerbaijani side that the NKR Defense Army is shelling the civilian population of Azerbaijan?
“Undeniable proofs of the NKR Ministry of Defense that Azerbaijan deploys its military objects in the settlements along the frontline in violation of the norms of the international humanitarian law and thus turning them into firing positions, which threaten the peaceful population of the NKR, demonstrate the utter falsity of the claims and criminal nature of the tactics of the military-political leadership of Azerbaijan,” Sargsyan stressed.
We have already stated that in order to guarantee the security of the NKR and its people, as well as to promote peace and stability in the region, NKR authorities will take diplomatic and other measures to ensure the full implementation of the agreements of 12 May 1994 and 6 February 1995, and to exclude the possibility of developments along the criminal scenario planned by the Azerbaijani authorities,” concluded NKR MFA spokesperson.