14 ԱԹՍ ենք խոցել, նշանակում է գիտենք դրա դեմ պայքարի ձևերը, միջոցները. Արծրուն Հովհաննիսյան
Զինատեսակներին սահմռկեցուցիչ որակելը այնքան էլ ճիշտ չէ, չկա ոչ սահմռկեցուցիչ զինատեսակ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ադրբեջանական կողմը սահմռկեցուցիչ զինատեսակներից հրետակոծություն է իրականացնում հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ:
«Ես ձեզ բոլորիդ խնդրում եմ էդ սոլնցեպյոկի, սմերչի ու մյուս հասկացություններին վերջ տվեք: Էդ յութուբյան գովազդների տպավորությունները զինվորականների մոտ երբեմն ծիծաղ է առաջացնում, որովհետև ամեն զենք իր նշանակությունն ունի, ամեն զենք իր վտանգավորության աստիճանն ունի», -հայտարարեց Հովհաննիսյանը:
Այդ թվում նաև 80-ականների զենքե՞րն են վտանգավոր, լրագրողի հարցին, ՊՆ մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Այո, աշխարհի լավագույն զենքերը եղել են ութսունականների զենքերը, հատկապես ռուսական զինանոցում»:
Նրա խոսքով, բացարձակ զենք գոյություն չունի, և յուրաքանչյուր զենք ունի իր դեմ պայքարի մեթոդները: Դրանց ձևերի վերաբերյալ Հովհաննիսյանը ոչինչ չասաց` պատճառաբանելով, թե ռազմական գաղտնիքներ կան, որոնք պետք չէ հանրայնացնել:
«Վստահ եղեք, եթե աշխարհում ռազմագիտական զարգացած միտքը ինչ-որ մի բանի դեմ փորձում է պայքարի միջոց գտնել, մենք նրանց չենք զիջում: 14 ԱԹՍ (անօդաչու թռչող սարք) ենք խոցել, նշանակում է դրա դեմ պայքարի ձևերը, միջոցները գիտենք, ուղղակի ամեն ինչ չենք կարող բացել», -նկատեց Հովհաննիսյանը:

Общество 16:33 03/05/2016 Армения
Страшны все виды оружия: пресс-секретарь Минобороны Армении призвал журналистов прекратить спекулировать красочными эпитетами
«Некорректно характеризовать виды вооружений как “ужасающие”, нестрашного оружия не существует», – заявил сегодня на встрече с журналистами пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, отвечая на вопрос одного из представителей СМИ об используемых Азербайджаном против армянских населенных пунктов «ужасающих видах вооружения».
А. Ованнисян обратился к журналистам с призывом прекратить спекуляции понятиями «солнцепеков», «смерчей» и прочими характеристиками «в духе ютубовских рекламных роликов, зачастую вызывающих у военных смех».
«У каждого вида вооружения свое предназначение, у каждого оружия своя степень опасности», – пояснил представитель Минобороны РА.
На вопрос, опасно ли в таком случае оружие 80-х годов, А. Ованнисян ответил: «Да, к лучшим видами вооружения в мире относилось поколение оружия 1980-х годов, в особенности в российском арсенале».
Однако, по его словам, «совершенного оружия не существует, против каждого вида вооружения существуют свои методы».
«Не сомневайтесь в том, что если в мире научная мысль в сфере военного дела ведет поиски средств борьбы с чем-либо, то мы ни в чем не уступаем. Мы поразили 14 беспилотников, это значит, что владеем средствами борьбы с ними, но мы не все можем раскрывать», – сказал А. Ованнисян.