«Մայքրոսոֆթ»-ը Հայաստանում կպատրաստի մեծ թվով մասնագետներ
«Տեխնոլոգիաներն այսօր լիովին փոխել են մեր կյանքը։ 4-րդ հեղափոխության արդյունքում այսօր ունենք ՏՏ լուծումներով հագեցած ու ավելի հարմարավետ կյանք»,- այս մասին այսօր Երևանում անցկացվող «Չորրորդ ինդուստրիալ հեղափոխություն՝ ուղի դեպի արդյունավետ և ինովացիոն կառավարում» խորագրով համաժողովի ժամանակ ասաց «Մայքրոսոֆթ» կորպորացիայի հանրային ոլորտի աշխատանքների գծով տնօրեն Թրուդի Նորիս-Գրեյը։
«Օրինակ բերեմ ՏՏ ոլորտի խոշոր ընկերությունները, այդ թվում՝ հայաստանյան ընկերությունները, որոնք չունեն սեփական մեքենաներ, պահեստներ, վաճառակետեր և այլն, սակայն գործունեություն են ծավալում այդ ոլորտներում։ Այսօր ամեն ինչ կառուցվում է հմտությունների վրա»,- ասաց նա։
Լրագրողների հետ զրույցում էլ Թրուդի Նորիս-Գրեյը նշեց, որ հպարտ է այն բոլոր ձեռքբերումներով, որ «Մայքրոսոֆթ» ընկերությունը կարողացել է ապահովել Հայաստանում:
«Մենք ունենք ավելի քան 200 սթարտափ, կարողացել ենք ավելի քան 2500 ուսանող կրթել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, 1,5 մլն դոլար ներդնել տարբեր կրթական ծրագրերում, ինչպես նաև տարբեր կրթական հաստատություններում ստեղծել համապատասխան ուղղությամբ ուսանողական ծրագրեր: Կարծում եմ՝ սա դեռ սկիզբն է»,- ասաց «Մայքրոսոֆթ» կորպորացիայի հանրային ոլորտի աշխատանքների գծով տնօրենը:
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանն այն չորս երկրներից է ամբողջ աշխարհում, որտեղ Մայքրոսոֆթը ստեղծել է նորարարական կենտրոն: Ըստ նրա՝ իրենք հանձն են առնում Հայաստանի հետ շարունակել համագործակցությունը և պատրաստել մեծ թվով մասնագետներ, որոնք կկարողանան իրենց կարողությունները օգտագործել ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում:
Հարցին, թե՝ ինչ նոր լուծումներ կարող է առաջարկել «Մայքրոսոֆթ»-ը բիզնեսի զարգացման համար, նշեց, որ բազմաթիվ նոր ծրագրեր են իրականացվելու Հայաստանում. «Խոսքը այն հմտությունների լիարժեք կիրառման մասին է, որոնց պոտենցիալը Հայաստանում գոյություն ունի: Եթե Հայաստանի առկա հմտությունները մենք փորձենք համադրել հայկական ձեռնարկատիրական ոգու հետ, ապա համոզված եմ, որ հաջողություն կունենանք»:

Economy 18:22 04/05/2016
“Technology has completely changed our lives. Today we have a more comfortable life filled IT solutions due to the 4th revolution,” said managing director of Microsoft’s public sector business in Central and Eastern Europe, Trudy Norris-Grey during “The 4th industrial revolution, a path towards effective and innovative management” conference held in Yerevan.
“For example, large IT companies, including that of in Armenia, which don’t own vehicles, warehouses, stores, etc., yet they operate in those areas. Everything is built on skills,” she said.
Trudy Norris-Grey told the reporters that she is proud of all the achievements Microsoft could provide in Armenia.
“We have launched more than 200 startups, managed to educate more than 2500 students in the IT sphere, invested 1.5 million USD in different educational programs. I think this is just the beginning,” she added.
According to Trudy Norris-Grey, Armenia is one of four countries in the world where Microsoft has created an innovative centre. She also said that they have undertaken the initiative to continue cooperation with Armenia to prepare a large number of specialists who will be able to demonstrate their skills not only in Armenia but also in the whole world.
Concerning Microsoft’s new suggestions towards business development, Trudy Norris-Grey said that new projects are planned in Armenia.
“I’m sure, if we try to combine the skills and entrepreneurial spirit in Armenia, we will succeed,” she concluded.