Հասարակություն 10:33 12/05/2016 Հայաստան
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» կողմից իրականացվող  բնակարանաշինության 2016թ.-ի ծրագիրը մեկնարկել է Արմավիրի մարզի սահմանամերձ Մարգարա գյուղում՝ Գևորգյանների կիսակառույց տան շինարարությամբ: Սա, ի դեպ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ կառուցվող թվով 100-րդ տունն է, տեղեկացնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Ծրագրի շրջանակներում համագործակցող կողմերն ունեն իրենց հստակ տեսլականը. աջակցել ընտանիքներին՝ բնակարանային պայմանները բարելավելով և երեխաներին նորմալ պայմաններում մեծացնելու  հնարավորություն տալով:
Դեռ օրեր առաջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնն» ամփոփում էին նախորդ տարվա ընթացքում իրականացված ծրագրի արդյունքները: Այսօր կրկին օգնում են հերթական բազմանդամ ընտանիքին՝ իրենց երազանքի տունը կառուցելու հարցում:
Գևորգյանների յոթ անձից բաղկացած ընտանիքը երկար տարիներ բնակվել է երկու սենյականոց հողաշեն տնակում, առանց տարրական հարմարությունների՝ ամեն պահ աչքի առջև ունենալով տանիքի փլուզման վտանգը:
«Ես մեծացել եմ հողաշեն տանը և ամբողջ կյանքում երազել եմ  բարեկարգ տան մասին: Տարիներ առաջ, երբ ես երիտասարդ էի, հայրս սկսեց մեր տան շինարարությունը: Նրա մահից հետո ես այդպես էլ չկարողացա ավարտին հասցնել այն: Հիմա ինքս ընտանիք ունեմ, չորս երեխաների հայր եմ և, իհարկե, ուզում եմ, որ երեխաներս առողջ միջավայրում մեծանան: Ընտանիքիս եկամուտը բավարարում է առօրյա ծախսերը հոգալուն միայն: Անչափ շնորհակալ եմ երկու կազմակերպություններին՝ ընտանիքիս երազանքն իրականացնելու համար»,-ասել է ընտանիքի հայրը՝ Հովհաննեսը:
«Այսօր առանձնահատուկ օր է. շարունակում ենք հաջողված համագործակցությամբ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրը: Սա և՛ հաճելի է, և՛ մտահոգիչ: Եթե հարցին նայենք դրական տեսանկյունից՝ ուրախալի է, քանի որ կարևոր խնդիր է լուծվում 100-րդ ընտանիքի համար: Մտահոգիչ է սակայն այն փաստը, որ դեռևս կան տանիքի խնդիր ունեցող ընտանիքներ: Նրանց աջակցելն անհրաժեշտ է: Եթե տարիներ առաջ կարևոր գործ ենք նախաձեռնել, ապա հարկավոր է կրկնել այն: Միայն այդպես մեզ կհաջողվի լուծել եղած խնդիրները: Իսկ այստեղ ապրողների համար աջակցությունն առավել ևս առաջնային է. այստեղ կա ոչ միայն գյուղացուն թև ու թիկունք լինելու, այլև հակառակորդին մեր կամքով զինաթափելու հրամայական: Մենք ամուր ենք միասին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Բարի ավանդույթ է դարձել մեր ամենամեծ նվիրատուի և լավագույն գործընկերոջ հետ աշխատելը: Այս տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մոտ 105 մլն. ՀՀ դրամի ներդրում է կատարելու բնակարանաշինության համար (2015թ-ին ՝ 100 մլն. էր): Դա քառասունմեկ հայ ընտանիքի համար նոր օջախի ծուխն է, կյանքի նոր փուլի սկիզբը»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2007թ.-ից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն  աջակցել է 93 ընտանիքի: Այս տարի այդ թիվը կհամալրվի ևս 41-ով և մինչև տարեվերջ ծրագրի շրջանակներում աջակցություն ստացած ընտանիքների թիվը կհասնի 134-ի:

Economy 12:47 12/05/2016
The 2016 housing project implemented jointly by Fuller Center for Housing Armenia and VivaCell-MTS launched in Margara village of Armavir Region with the construction of house for the Gevorgyan family, reports public relations service of the company.
It is noteworthy that the house is the 100th milestone house being built by the financial investment of VivaCell-MTS.
According to the source, in the frames of the housing project the partnering organizations have clear vision to assist families by improving their housing conditions and by giving them the opportunity to raise their children in decent housing conditions.
A few days ago, VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia were still summing up the results of the housing project of the last year. Today they already help another extended family to build their dream home.
The Gevorgyan family of 7 has lived in a two-room soil house without basic housing conditions with the danger of the house to collapse each moment.
“I have grown up in a soil house and have dreamed of a decent home all my life. Years ago, my father started the construction of our house. After he passed away, I tried to continue the construction but could not complete it. Now I have my own family; I’m a father of four and I do want my children to grow up in a healthy environment. My family income covers only the daily expenses. Many thanks to both organizations for making the dream of my family a reality,” said the father of the family, Hovhannes.
“Today is a special day: the housing program in success cooperation continues. It is both a pleasure and a matter of concern. If viewed from an optimistic perspective this program solves a major problem for the 100th family. However, we most concerned with the fact that there are still families who are deprived of homes. And they need to be supported. We have to continue the work we have started years ago. That is the only way to solve the pertaining problems. The support is more than important for those who live here; here our task is not just the support to the villagers, but to disarm our enemy by our will and commitment. We are strong together,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“It has become a nice tradition to work with our major housing donor and the best partner. This year VivaCell-MTS invested around AMD 105 mln. for the housing project (in 2015 it was AMD 100mln.). This is a beginning of a new life for 41 families,” said Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia President.
Since 2007, in the frames of the housing project, 93 families benefited from the financial support of VivaCell-MTS. This year the number will be replenished by another 41 families assisted with the total number reaching 134.