Հասարակություն 14:36 12/05/2016 Հայաստան
Թեև Ադրբեջանի բլից-կրիգը չհաջողվեց, նրա դիրքորոշման մեջ դեռևս փոփոխություն չկա: Այս մասին այսօր գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Այնուամենայնիվ, կարծում եմ՝ այս պարագայում մենք հստակ փոփոխություն չենք տեսնում իր ուժային քաղաքականության հարցում: Այսօր զինադադարի պայմանագրի 22-ամյակն է, որը գործում է հենց 1994 թվականի մայիսի 12-ից: Առ այսօր Ադրբեջանն ակնհայտորեն օգտագործել է ամբողջ բանակցային գործընթացը, որպես քող՝ այդ ընթացքում իր ապատեղեկատվությունը տարածելու, իր քարոզչությունն առաջ քաշելու, սպառազինվելու և ուժային լուծման նախապատրաստվելու համար, ինչն ապացուցեցին ապրիլյան դեպքերը»,-նշեց Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքերով, մենք պետք է առաջինը՝ պատրաստ լինենք միշտ նոր արկածախնդրության, երկրորդը՝ այն, ինչ այսօր կոչվում է բանակցություններ, որոնք ըստ էության չկան, առաջնային շեշտադրումը պետք է դրվի հենց այդ ռեժիմի ամրապնդման վրա:
Մեղադրանքներին, թե Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը դուրս է թողել բանակցային գործընթացից, Շավարշ Քոչարյանն ասաց, թե այդ հարցին հազար անգամ պատասխանել են:
«Հիմնական պատճառն Ադրբեջանն է, որը չի ցանկանում, որ Արցախը բանակցային կողմ լինի: Դա ակնհայտ է: Ավելին ասեմ, միակ շոշափելի արդյունքը, որ մենք տեսել ենք այս ամբողջ ընթացքում, դա հենց 1994 թվականի զինադադարն է, բայց դա էլ խախտվեց: Սակայն այդքան տարի, լավ թե վատ, գործել է՝ շնորհիվ ինչի՞, որ Բաքուն ուղղակի բանակցել է Ղարաբաղի հետ: Եւ քանի Բաքուն ձևացնում է, որ այդպիսի սուբյեկտ չկա, դա նշանակում է, որ չի ցանկանում որևէ առաջընթաց բանակցային գործընթացում: Սրանք իրապես շաղկապված հարցեր են: Այն պահից, երբ Բաքուն իր համառությամբ չշարունակի խոչընդոտել ԼՂՀ լիիրավ մասնակցությանը բանակցային գործընթացին, դա կլինի ազդանշան, որ ցանկանում է առաջ շարժվել»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը:

Politics 15:23 12/05/2016
Even though Azerbaijan’s blitzkrieg failed, there are no changes in their position, said Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Shavarsh Kocharyan.
“However, I think in this case there are no distinct changes in their power policy. Today is the 22th anniversary of the ceasefire agreement in effect since May 12, 1994. As the events in April showed, Azerbaijan has used the entire negotiation process as a veil to disseminate disinformation, to promote its propaganda, to acquire weaponry and prepare for a military solution,” Kocharyan noted.
According to him, Armenia should first of all be ready for a new attack. Second, should focus on strengthening the negotiations process, which in fact don’t exist.
“The main reason is Azerbaijan preventing Artsakh from becoming a negotiating party. That’s obvious. Moreover, the only tangible result of the negotiations was the very ceasefire agreement of 1994 which was violated. Yet it operated for so many years for better or for worse, because Baku negotiated with Karabakh. And as Baku pretends that such subject doesn’t exist, means it doesn’t want any progress in negotiation process. These are really interconnected issues. From the moment Baku quits preventing NKR’s full participation in the negotiation process, it would mean that they want to move forward,” Kocharyan said commenting on Karabakh becoming a rightful party at the negotiation table.